Kasım Ayı Vizyon Seçkisi

DOSYA & HABER |  || Kasım Ayı Vizyon Seçkisi
1 Kasım 2019

Kasım Ayı Vizyon Seçkisi

  • 1 Kasım 2019
  • 580 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Değerli sinemaseverler, bir vizyon seçkisi ile daha buradayız. Kış kendini iyiden iyiye hissettirmeye başlarken, sinema salonlarını doldurduğumuz Ekim ayı henüz bitmişken, sinemada yepyeni filmler yok zannetmeyin. Sizin için Kasım ayında bizleri sinemalara koşturacak filmleri derledik. Şimdiden iyi seyirler!

 

İlk filmimiz bir dram komedi karışımı; Kasım ayına bir gülüp bir ağlayarak başlayacağız. Ay başında vizyonda olacak Onun Adı Petrunya, sadece erkeklerin katılabileceği geleneksel bir törene müdahale eden genç bir kadının hikayesini konu ediyor. Epifani döneminde Makedonya’da takvimler Ocak ayının 19’unu gösterdiğinde görkemli bir tören düzenlenir. Törene katılan erkekler, rahip tarafından suya atılan haçı çıkarmak için birbirleri ile yarışır. Haçı bulmayı başaran kişinin ise bir yıl boyunca kutsandığına, refah ve servete kavuşacağına inanılmaktadır. 31 yaşındaki tarih uzmanı Petrunija, başarısız bir iş görüşmesinden dönerken Epifani törenine denk gelir. Törene katılan genç kadın, kendisini bir anda suyun içine atılan haçı çıkarırken bulur. Haçı yakalamayı başaran Petrunija, sudan çıkınca etrafındaki erkeklerin saldırısına uğrar. Erkekler, Petrunija’nın kadın olduğu için ritüele katılmaya hakkı olmadığını, bu yüzden haçı geri vermesi gerektiğini düşünür. Ancak, Petrunija’nın haçı geri vermeye niyeti yoktur.

İlk Gösterim Tarihi: 8 Kasım 2019 

Ege Life | Kasım Ayı Vizyon Seçkisi

Pavarotti’nin hayatını hiç merak ettiniz mi? Kendisi sesiyle ve gırtlağı ile tüm dünya nam salmış bir opera sanatçısı iken, hayatını konu edinen belgeseli Pavarotti bu ay vizyonda olacak. Dünya çapında bir efsane haline gelen opera sanatçısı Pavarotti'nin hayatını beyaz perdeye taşıyan isim, Oscar'lı yönetmen Ron Howard. Film, 1990 İtalya Dünya Kupası'nın resmi şarkısı haline gelen "Nessun Dorma"nın ardından daha geniş kitlelerce kabul gören opera sanatının, dünya üzerindeki en önemli ismi Pavarotti’nin hikâyesini bir ikon haline gelmeden öncesinden alıyor ve müzikal kimliğinin ötesindeki Luciano’yu bizlere sunuyor.

İlk Gösterim Tarihi: 8 Kasım 2019 

Ege Life | Kasım Ayı Vizyon Seçkisi

Kasım ayının ortasında karşımıza biyografik bir dram hikâyesi çıkacak. Sinemalarda son zamanlarda biraz fazla ağlamıyor muyuz sizce de? -.- Asfaltın Kralları, 1966 yılında düzenlenen Le Mans 24 Saat Yarışı’nın gerçek hikâyesini konu alıyor. Henry Ford II ve Lee Iacocca ikilisi, tuhaf ancak kararlı bir grup Amerikalı mühendis ve tasarımcıdan sıfırdan bir otomobil yapmalarını ister. Otomotiv vizyoneri Carroll Shelby (Matt Damon) ve İngiliz şoförü Ken Miles’ın (Christian Bale) başını çektiği ekip, uzun yıllardır pistlere egemen olan Ferrari’yi Fransa’da düzenlenen 1966 Le Mans Dünya Şampiyonası’nda alt etmek için işe koyulur.

İlk Gösterim Tarihi: 15 Kasım 2019 

Ege Life | Kasım Ayı Vizyon Seçkisi

Bu ayın ortasında Türk kadınların oynadığı ve Türk kadınların yönettiği muazzam bir belgeselle karşı karşıya olacağız. Kraliçe Lear adı verilen belgeselde kadınlarımızla gurur duyacağız. Yine ağlıyoruz değerli okurlar, ancak bu kez mutluluktan.

  • Damla KILINÇ

Yorumlar

Yorum Yap

500