Hotel Mumbai

DOSYA & HABER |  || Hotel Mumbai
1 Eylül 2019

Hotel Mumbai

  • 1 Eylül 2019
  • 611 Görüntülenme
  • 0 YORUM

2008 yılında Hindistan’ın Mumbai kentinde gerçekleşen terör saldırısını konu edinmiş olan filmin yönetmenliğini Anthony Maras üstlenmiştir. Maras senaryoyu John Collee ile birlikte yazdığı film büyük oranda Surviving Mumbai belgeseline ve mağdurlarla yapmış olduğu görüşmelere dayanmaktadır.

 

Ege Life | Hotel Mumbai

 

26 Kasım 2018 yılında başlayan saldırılarla terör örgütü tam anlamıyla bir katliam gerçekleştirmiştir. Dört gün süren saldırılarda yüz elliyi aşkın kişi ölmüş ve yüzlerce kişi yaralanmıştır. Filmde Anthony Maras, otelde geçen saldırıya ağırlık vermiştir. Oldukça yalın ve gerçekçi bir şekilde ele alınmış olan film seyirciye, gerçekleşen saldırıların dehşetini tamamı ile hissettirmekte. Filmde bu gerçekçiliğin yanında insanların o zor anlarda nasıl seçimler yaptığını, ne gibi psikolojik bir baskı altında kaldıklarını da yansıtıyor. Ayrıca bahsetmek gerekir ki, Anthony Maras filmde gerçek görüntülere yer verip o anlarla seyirciyi bütünleştirmiş, gerçekliği daha derinden vurgulayıp doğrudan seyircinin yüzüne çarpmış. Fakat yapımda yönetmenin, din üzerinden insanların beyninin nasıl yıkandığını ve her türlü inançta aşırılığın insanlığa nasıl bir zarar verdiğini; din, dil, ırk gibi farklılıkların insanların yan yana durabilmesi ve birbirini anlayabilmesi için bir engel oluşturmadığını çok ince ayrıntılarla verişi filmde en etkileyici noktalardandı.

 

Ege Life | Hotel Mumbai

 

Teröristlerin şehre gelişi ile başlar film. Başlattıkları katliamın tüm şehre yayılırken teröristler şehirde rahatça dolaşır, hatta bir polis arabası çalarak insanlara daha fazla korku salarlar. Bir yandan da filmin asıl olaylarının geçtiği otele doğru giden küçük aileyi, otelin diğer misafirlerini ve otel çalışanlarını görürüz. Misafirlerini her şeyin üzerinde tutan otel çalışanları, o korku zamanında da yalnız bırakmayacak, onları kurtarmak için ellerinden geleni yapacaklardır. Filmin gerçekçiliğinin yanı sıra oyuncuların canlandırdıkları karakterlerin, o gerçeklik ve sadelikten ayrılmaması da bütünleyici idi.

 

Ege Life | Hotel Mumbai

 

Ülkemizde yaşanan terör saldırıları da göz önüne alındığı zaman yapım farklı bir boyut kazanıyor. Ne olursa olsun bir inancın, bir ideolojinin veya eylemin aşırılıklarının tarih boyunca insanlığa nasıl zarar verdiğini en açık şekilde seyrediyoruz. Elbette bir acıya üzülmek için aynı sınırlar içersinde oturup, aynı dili konuşmak gerekmiyor, başımızdaki gök altımızdaki toprak aynı olduğu sürece…

Yönetmen : Anthony Maras

Senaryo : Anthony Maras, John Collee

Oyuncular : Dev Patel, Armie Hammer, Nazanin Boniadi, Jason Isaacs, Anupam Kher

Tür : Dram, Suç, Tarih

Ülke : ABD, Avustralya, Hindistan

Süre : 123 Dakika


Yorumlar

Yorum Yap

500