UNESCO Kentleri Bir Kez Daha Pedallarla Birleşecek

DOSYA & HABER | HABERİNİZ OLSUN || UNESCO Kentleri Bir Kez Daha Pedallarla Birleşecek
1 Kasım 2018

UNESCO Kentleri Bir Kez Daha Pedallarla Birleşecek

  • 1 Kasım 2018
  • 617 Görüntülenme
  • 0 YORUM


UNESCO Dünya Mirası Yolunda Bisiklet Turu 2018 Selçuk’ta başladı. Bu yıl üçüncü kez düzenlenen organizasyonun başlangıcına ev sahipliği yapan UNESCO Kenti Selçuk, 300’den fazla bisikletçiyi İstasyon Meydanı’nda yer alan su kemerlerinin gölgesinde buluşturdu. Selçuk’tan start alan bisikletçiler bu akşam Karşıyaka’da konakladıktan sonra 7 Ekim Pazar günü Bergama Kızıl Avlu’ya kadar pedal çevirecekler. 2 km’nin üzerinde bir konvoy oluşturan 300’ü aşkın bisikletçi katıldıkları bu organizasyonla 2000 fidanın toprakla buluşmasını da sağlayacak. Fidanlar Pedallarla Yeşerecek

Ege Life | UNESCO Kentleri Bir Kez Daha Pedallarla Birleşecek


Bu yıl üçüncü kez düzenlenen ve İzmir’in UNESCO dünya mirası etiketine sahip iki ilçesini pedallarla birbirine bağlamayı amaçlayan UNESCO Dünya Mirası Yolunda Bisiklet Turu organizasyonu için İstasyon Meydanı’nda düzenlenen başlangıç töreni saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Organizasyon sorumlusu Fatih Ertürkmen’in sunuculuğunu yaptığı törene Selçuk Kaymakamı Ekrem inci, Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı, Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, Selçuk Gençlik Spor İlçe Müdürü Hüseyin Kılınç, Selçuk İlçe Emniyet Müdürü Muhittin Murat Yener ve Selçuk İlçe Jandarma Komutanı Ömer Eşit katıldı. 


Törende ilk konuşmayı yapan Ege Orman Vakfı Başkanı Metin Gençoğlu; “Bu organizasyonun içinde bulunmaktan çok mutluyuz. Geçen yıl Tire’de İzmir Orman Bölge Müdürlüğü iş birliği ile tesis ettiğimiz ağaçlandırma sahasında fidanlarımız yeşerdi. Bu sene de Kınık Ağaçlandırma Sahası’nda bisikletçilerimizin bağışladığı fidanlar yeşerecek. Katkılarınız için çok teşekkür ederim” dedi. 


Bu Bir Koruma Projesidir

Ege Life | UNESCO Kentleri Bir Kez Daha Pedallarla Birleşecek


Doğaya ve kültüre katkı sunan organizasyonun son bulacağı Bergama’nın belediye başkanı Mehmet Gönenç UNESCO Dünya Mirası Yolunda Bisiklet Turu ile iki önemli noktaya vurgu yapmak istediklerini belirterek; “Dünyanın evrensel mirası olan, bizim korumamız gereken alanlara dikkat çekmek istiyoruz. UNESCO Dünya Mirası Yolunda Bisiklet Turu bir koruma projesi aslında. Bu alanların korunması ve iyi yönetilmesi gerekiyor. Bir diğer önemli noktada çevreyi, doğayı korumak için bisiklet çok önemli. Dolayısıyla bu iki noktada farkındalık yaratmayı amaçlıyoruz. Organizasyona destek veren Selçuk Belediye Başkanımıza, Karşıyaka ve İzmir Büyükşehir Belediye başkanlarımıza ve organizasyonda emeği geçen tüm paydaşlara teşekkür ediyoruz.” dedi. 

Yorumlar

Yorum Yap

500