Dünyanın Doğal Taşı İzmir Marble'da

DOSYA & HABER | HABERİNİZ OLSUN || Dünyanın Doğal Taşı İzmir Marble'da
7 Mart 2017

Dünyanın Doğal Taşı İzmir Marble'da

  • 7 Mart 2017
  • 537 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Ege Life | Dünyanın Doğal Taşı İzmir Marble'da

Türkiye'nin ve dünyanın en değerli doğal taşları 23. Marble Uluslararası Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı'na geliyor. Mimari tasarımda kullanılmaya uygun taşların yer aldığı fuarda, bu yıl tasarım ön planda.


Doğal taş ve teknolojileri sektörlerini buluşturan fuarlar içerisinde dünya çapında başarısını kanıtlamış ilk üç fuardan biri olan 23. Marble-Uluslararası Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı, Fuar İzmir'de gerçekleşecek.


İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, İZFAŞ tarafından düzenlenen fuar, 22-25 Mart 2017 tarihleri arasında kapılarını açacak. İlki 1995 yılında 47 firmanın katılımıyla 2 bin 600 metrekare alan üzerinde gerçekleştirilen MARBLE Fuarı, günümüzde 32 farklı ülkeden 193'ü yabancı, toplam bin 103 katılımcı ile büyümeye devam ediyor. Katılımcı çalışmalarının yoğun bir şekilde devam ettiği fuarın geçtiğimiz yıla oranla, hem metraj hem firma sayısı bakımından büyümesi bekleniyor.


UFI Onaylı İlk İhtisas Fuarı


Geçtiğimiz yıl 81 il ve 85 ülkeden 46 bin 798 kişinin ziyaret ettiği Marble, 1998 yılında, Uluslararası Fuarlar Birliği (UFI) üyeliğine kabul edildi. Böylece fuar, ülkemizin dünya fuar otoriteleri tarafından kabul edilmiş ilk uluslararası ihtisas fuarı oldu. Fuarcılık alanında kalite sertifikasyonu veren, bu özelliği ile tüm dünyada bir prestij göstergesi kabul edilen UFI üyeliği, Marble'a güç kattı.


Marble'ın her geçen yıl büyümesinde İzmir Limanı'nın ve İzmir'in maden ocaklarına yakınlığının da etkisi büyük. Tonlarca ağırlıktaki dev mermer blokları ve doğal taşları fuarda sergileyen katılımcılar, fuarda yaptıkları iş görüşmeleri sonucu sattıkları ürünlerinin İzmir Limanı üzerinden gönderimini sağlayabiliyor. Her biri ayrı özelliklere sahip doğal taşları yerinde inceleme fırsatı bulan ziyaretçiler, sektörde kullanılan son teknoloji doğal taş ve iş makinalarını da Fuar İzmir'in geniş dış alanında inceleyebiliyor. Güven ve profesyonelliğin bir araya geldiği Marble'da güçlü iş anlaşmaları yüzyüze görüşmelerle pekiştiriliyor.


Tasarımla Güçlenecek


Geçtiğimiz yıl 6 bin 226 yabancı sektör temsilcisinin ziyaret ettiği fuarda, Ege ve Türk mermeri de tam not aldı. Dünyanın en kaliteli mermerlerinden olan Türk mermeri, çeşitliliği ve dekoratif ürün olma potansiyeli ile ziyaretçilerin ilgi odağı oldu. Sahip olduğu doğal desenlerle özellikle mimari tasarımda kullanılmaya uygun doğal taşların yer aldığı fuar, bu yıl yüzünü tasarıma döndü.


Fuarla eş zamanlı olarak gerçekleştirilecek 4. Uluslararası Taş Kongresi ise TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası İzmir Şubesi, TMMOB Mimarlar Odası İzmir Şubesi, İZFAŞ ve Ege İhracatçı Birlikleri tarafından, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü'nün destekleri ile düzenlenecek.


Mermer sektöründeki üretimsel, teknolojik, mimari, arkeolojik ve sanatsal gelişmelerin, yerli ve yabancı katılımcılar tarafından bilimsel ortamda tartışılmasını hedefleyen kongre kapsamında doğal taşı konu alan sergi ve atölyeler yer alacak.


Sektörün tasarımla büyümesi ve gelişmesi için İZFAŞ tarafından oluşturulan "Genç Yaratıcı Fikirler Platformu" ise gençlerin desteklenmesi ve uygulanabilir yaratıcı fikirlerin ortaya çıkabilmesini amaçlıyor. İlk kez gerçekleştirilecek platform; üretilebilir, ticarileşebilir ve özgün tasarım olması şartıyla doğaltaş ve mermer kullanımını artırıcı ve özendirici yeni tasarım ve ürünlerin ortaya çıkmasını hedefliyor. Ortaya çıkacak tasarımlar, mermer işleme teknolojisinin gelişimini de gözler önüne serecek.


Katılımcılardan Yoğun Talep Var


Geçtiğimiz yıl yüzde 12 büyüme ile 139 bin metrekare alanda organize edilen Marble, bu yıl da yoğun katılımcı ilgisiyle karşılandı. Fuar İzmir'in bağlantı yollarına yakın, şehir trafiğinden uzak ve 330 bin metrekarelik geniş alana sahip olması fuara avantaj sağlıyor.

Katılımcı ve ziyaretçilerin buluşma noktası Marble, yeni pazarlara ulaşmanın kapılarını açarken, yeni ürünlerin keşfine, ulusal ve uluslararası ticaret hacmi ile firmaların marka değerini artırmaya imkan yaratacak. Sanayi ve sektör bileşenlerini bir araya getirmek isteyen ziyaretçiler, İzmir ile Ege'nin doğal ve tarihi güzelliklerini de görme fırsatı bulacak.


Yurt Dışı Tanıtımları Devam Ediyor


2016 yılında ürün dağılımına göre yüzde 73'ünü doğal taş firmalarının oluşturduğu fuar için iş makineleri teknolojisi alanında hizmet veren firmalara özel tanıtım çalışmaları yapıldı. Özellikle İran pazarının kazanılması yönünde yoğunlaşan çalışmalar kapsamında, 25 yurt dışı temsilcisi ile işbirliği yapıldı. Dünya çapında mermer ticareti yapan ülkelerde ve sektör fuarlarında Marble Fuarı tanıtıldı. TC. Ekonomi Bakanlığı, Ege Maden İhracatçıları Birliği ve İZFAŞ'ın ortak çalışmasıyla, Xiamen Fuarı katılımcılarının arasından fuara getirilecek 200 alıcı da sektör ve iş görüşmeleri için umut olacak.


Türk ve Ege Mermeri Ünlü Projelerde


Dünya mermer çeşitliliğinde renk armonisi ve çeşidiyle ön plana çıkan Türk ve Ege mermeri kalitesiyle de markalaştı. Bu avantajı fiyat dengesiyle buluşturan sektör, özellikle yurtdışındaki mermer talebini de artırdı. Mimar ve mühendislerin tercih ettiği Türk mermeri, dünyaca ünlü büyük projelerde de kullanılıyor.

Denizli, Afyonkarahisar, Muğla, Burdur, Uşak, Balıkesir ve İzmir'den çıkarılan farklı renk ve desendeki 25 mermer çeşidi ile isim yapan Ege mermerinin kullanıldığı projeler arasında ABD'nin en önemli havalimanlarından New York'taki JFK Havaalanı da var. Yılda yaklaşık 50 milyon yolcunun kullandığı JFK'nın 1 nolu terminal girişindeki 6 bin 780 metrekarelik bölümde Burdur bej mermeri kullanıldı.


Yine Vatikan'ın en önemli kiliselerinden biri olan Saint Pierre Kilisesi'nin girişindeki sütun ve kaplamalarda Afyon İscehisar mermerleri kullanıldı. Türk mermerinin kalbi Afyon'dan çıkan mermer, Avustralya'daki Disneyland'ı da süsledi. Dünyanın en önemli eğlence merkezinde 18 bin metrekare genişliğinde Afyon mermerleri kullanıldı.


Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da kurulan Merkez Bankası'nın (Central Bank of Riyad) yaklaşık 40 bin metrekarelik alanında da tamamen Muğla Beyaz mermeri kullanıldı. Kazakistan'da Almatı Havaalanı, Suudi Arabistan'da Kral Abdülaziz Üniversitesi ve Özbekistan'da Amerikan Büyükelçiliği Ege mermerinin kullanıldığı diğer önemli projeler olarak dikkat çekiyor.


Ünlülerin de Tercihi


Tüm dünyanın yakından takip ettiği ünlü isimler de yaşadıkları alanlarda Türk mermerini tercih ediyor. Holywood'un ünlü aktörü Eddie Murphy; Amerika'daki evindeki döşemelerde, İngiliz şarkıcı Sting; New York'taki dairesinin bütün lavabolarında Afyon mermerini, banyolarında ise Burdur bej mermeri tercih etti.


Latin kökenli oyuncu ve şarkıcı Jennifer Lopez'in evinde Uşak mermerinden yapılmış şömine yer alırken, İtalyan modacı Armani'nin Hindistan'da yapacağı lüks konutlarda da Afyon mermeri kullanılacak.

Las Vegas'daki bazı casinolar, Luxury Oteller Zinciri, Yunanistan'daki tatil köyleri, Finlandiya'nın özel tasarım villaları yine Ege Bölgesi mermerleriyle süslendi.

Yorumlar

Yorum Yap

500