Turizmde Acil İhtiyaç Güven Ortamı

DOSYA & HABER | HABER || Turizmde Acil İhtiyaç Güven Ortamı
8 Nisan 2017

Turizmde Acil İhtiyaç Güven Ortamı

  • 8 Nisan 2017
  • 597 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Ege Life | Turizmde Acil İhtiyaç Güven OrtamıTurizm sektörü 2017 sezonu için güven çağrısında bulundu. Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı İşler, “Güven ortamını sağlanmalı.” dedi.


Türkiye 2015 yılından beri turizm sektöründe ciddi kayıplar yaşadı. Sadece otelciler değil, kruvaziyer bekleyen esnafa kadar sektörün bütün bileşenleri olumsuz etkilendi. 2016 turizm sezonunda bazı işletmeler ya konaklama-otel sayısını düşürdü ya da küçülme yoluna giderek ayakta durmaya çalıştı. 2017 sezonunun da önceki yıllar gibi geçmesinden endişe eden turizmciler, kaygılı olsalar da güven ortamının sağlanması yönünde umutlu olmak istediklerini belirtiyorlar. Bu konuda atılacak ilk adımın acilen güven ortamının sağlanmasına yönelik önlemler alınmasını istiyorlar... ETİK Başkanı İşler “Sektörün acilen güven ortamına ihtiyacı var.” dedi.Ege Life | Turizmde Acil İhtiyaç Güven Ortamı


Sektörün Güven Lazım


Almanya'da her yıl yapılan ve dünyanın en büyük turizm fuarlarından biri olan Berlin Turizm Fuarı (ITB) 2017'ye katılan Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği Başkanı Mehmet İşler, Berlin izlenimlerini değerlendirerek konuya ilişkin bilgi verdi. Değerlendirmesinde olumsuz göstergelere rağmen iyimser bir tablo çizen İşler, sektörün güvene duyduğu ihtiyaca dikkat çekti.


Turist Getirmek İçin Berlin'e Gittiler


Berlin'deki dünyanın en büyük Turizm Fuarı (İTB 2017) için, Türkiye turizminin en önemli aktörleri olan oteller, seyahat acentelerinin, belediyelerinin aylar öncesinden bu fuar için hazırlık yaptığını hatırlatan ETİK Başkanı Mehmet İşler, 2016’da Almanya’dan Türkiye’ye gelen turist sayısında yüzde 50 oranında bir azalmanın olmasının ve Rusların gelmeyişinin, Türk turizm ekonomisini dar bir boğaza sürüklediğini kaydetti. Rusya ile ilişkiler normalleşmeye giderken Türk turizminin belkemiğini oluşturan Alman turistleri tekrar kazanmak için Türk turizm sektörünün uzun bir süredir Berlin ITB 2017 Fuarı’nı beklediğini ifade eden İşler, her şeye rağmen iyimser bir tablo çizdi.Ege Life | Turizmde Acil İhtiyaç Güven Ortamı


“SONUÇ Güven Ortamı Olmalı”


Dünyanın en büyük Turizm Fuarı (İTB 2017) Berlin izlenimlerini değerlendiren Ege Turistik İşletmeler Birliği Başkanı Mehmet İşler, referandum sonucundan ziyade referandumun ardından ülkenin güven içinde olması ile turizm sektörünün olumlu sürece gireceğini kaydetti. İşler, “16 Nisan günü yapılacak referandumda evet ya da hayır çıkmasının turizm için farkı yok, her iki koşulda da sektörün referandum sonrası oluşması gereken güven ortamına ihtiyacı var. Sektörü ayağa kaldıracak olan güven ortamıdır.” ifadelerini kullandı.


Turizm sektörün umutla beklediği, sezonda kritik öneme sahip olan referandum sonucunun nasıl yansıyacağına ilişkin ise ETİK Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet İşler, “Sezon için kilit önemin referandum sonucundan ziyade referandum ardından ülkede oluşan atmosfer, sektör adına büyük önem taşıyor. 16 Nisan’da evet ya da hayır çıksın, fark etmez. Biz sürece siyasi bakmayan insanlarız, referandum sonucu ne çıkarsa çıksın Türkiye dingin ve siyasi karışıklık içinde olmamalı ve güvenli bir ülke durumuna gelmeli. Turizmde de ancak o zaman iyi bir sezon yakalarız. 2016 Eylül ve Ekim rezervasyonlarında yükseliş yaşamıştık. Referandum ardından güvenlik endişesi olmazsa bu sene bunu iki ay öne çekip haziran, temmuz, ağustos, eylül ve ekim olmak üzere yükselmeyi görürüz. Yeter ki -referandum sonucu ne olursa olsun- tansiyon düşsün. Çünkü Avrupalı turist İspanya ve Yunanistan’ı pahalı buluyor. Kur avantajı ve ülkemizin oryantalist havası turizm açısından büyük avantaj sağlıyor.” şeklinde konuştu.


“KALİTE Tamam, İyi İmaj Ve Güvenlik Eksik”


Dünya turizminde karar aşamasında önemli bir kaç kilit noktanın olduğunu ifade eden ETİK Başkanı İşler, “İmaj, güvenlik, fiyat ve kalite... Türkiye fiyat ve kalite konusunda hiçbir sorun yaşamıyor. Ama imaj ve güvenlik hususunda iyi durumda değiliz. Doğru bir tanıtım ile imaj konusundaki eksikliği giderebiliriz. Türkiye bir turist için olması gereken kalite ve fiyat konularında oldukça gözde bir ülkedir ancak bunların yanı sıra oldukça önemli olan başka unsurlar da vardır ki, bunlardan biri güvenlik-imaj konusudur.” dedi.


“SADECE Turizm Değil, Herkes Kaybediyor”


Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği'nin (ETİK) geçtiğimiz günlerde yayınladığı rapora göre, 2017 yılına %18,7 kayıp ile başlayan İzmir turizminde düşüş sürüyor. Yılın ilk iki ayında İzmir’e gelen turist sayısı geçen yıla göre %16 azaldı. Bu durumu Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı ve ETİK Başkanı Mehmet İşler, “Kayıp yalnız turizm sektörünün değil, tüm İzmir ekonomisi kaybediyor.” diyerek yorumladı.


Ege Life | Turizmde Acil İhtiyaç Güven Ortamı

Etik Raporu


ETİK’in özel yönetim raporlarının 35. sayısını içeren "2017 Ocak-Şubat Dönemi İzmir Turizm Ekonomisi” yayımlandı. Rapora göre, Ocak-Şubat döneminde, 2015 yılında 42,9 bin, 2016’da 35,3 bin yabancı ziyaretçi ağırlayan İzmir turizmi, 2017 yılında 5,6 bin kayıpla ve %15,9 azalışla 29,7 bin kişi çekti.


Rapora göre, 2017 yılı Ocak-Şubat döneminde İzmir, hava yoluyla 27,9 bin turist, deniz yoluyla de 1,8 bin turist çekti. 2017’nin iki aylık döneminde kente hava yoluyla girişler yüzde 15.5, deniz yoluyla girişler de yüzde 20.9 gerileme kaydetti. Diğer yandan kruvaziyer turisti sayısı ise Ocak-Şubat döneminde 66 kişiden 194 kişiye yükseldi.


2017 yılının iki ayında ilk ayında gelen turist sayısı hacmi düşük olsa da İzmir, bazı pazarlarda gelişme gösterdi. Bu dönemde İngiltere, ABD, Belçika, Fransa, Avusturya, Ukrayna, İtalya, Bulgaristan yükseliş gösteren pazarlar arasında yer aldı.


Bir Milyar Daralma Oldu


İzmir turizminin 2016 yılını 2015 yılına göre yüzde 44 kayıpla kapattığını hatırlatan ETİK Başkanı Mehmet İşler, “İzmir’in 2016 yılındaki krizde bir milyar doları aşan gelir kaybı yaşadığını” söyledi. İşler, “Yaşanan bu daralma yalnızca turizmin değil, İzmir’in iktisadi ve sosyal tüm kesimlerinin de kaybı oldu.” diye konuştu.


Kayıp Hepimizin


İzmir’de ekonomiye en fazla pozitif katkı veren, etkileyen sektörler arasında turizm sektörünün ilk on beş içinde olduğuna dikkat çeken Mehmet İşler, sözlerini şöyle sürdürdü:


“İzmir turizmi, yarattığı ekonomik değerler, istihdam artırıcı etkisi, çevre ve sosyal hayata katkılarının yanı sıra ekonomik sektörlerde kilit konumdadır. İzmir ekonomisi verilerine göre, turizm sektörü 20’den fazla sektörün en büyük üç müşterisi arasında. Dolayısıyla 2016’da turizmde yaşanan daralmanın bu sektörlerin iş hacimlerini iki milyar dolar kadar küçülttüğü tahmin ediliyor. Şunu unutmayalım ki, kayıp yalnız turizm sektörünün değil, tüm İzmir ekonomisi kaybediyor.”


Ülkelere Göre Gelen Turist Sayısı Raporları


ALMANYA: Alman pazarı 2012 yılından beri gerileme içinde. 2016’da hafif toparlanan pazar 2017’de %14,4 düştü.


HOLLANDA: 2014’den 2016 yılına kadar yavaşlama yaşayan pazar, 2016’daki kısmi iyileşmenin ardından 2017’de %12 geriledi.


İNGİLTERE: 2012’den 2015’e gelişme gösteren pazar, 2016’da sert bir düşüş yaşamıştı. 2017 yılında yeniden canlanan pazar iki ayda %85 dolayında büyüdü.


YUNANİSTAN: Yunanistan pazarı 2012’den bu yana sürekli iniş-çıkış gösterdi. 2016’da yükselen pazar, 2017’de %30 dolayında gerileme yaşadı.


AVUSTURYA: 2012 yıllarından bu yana sürekli daralan pazar, 2017’ye yatay başladı. İki aylık dönemde ise %4,7 artışa geçti.


İSVİÇRE: 2012-2015 yükselişi son üç yılda gerileyen İsviçre 2017’ye de düşüşle başladı. İki aylık kayıp %22,3 oldu.


FRANSA: 2014’ten bu yana sürekli ve sert düşüşler yaşayan pazar, 2017’ye hafif toparlanma ile başladı. İki aylık kazanç %66,8 oldu.


ABD: ABD’den gelen turist sayısı, 2013’ten bu yana sürekli düşüyor. 2017 yılında toparlanma eğilimi gösteren pazar iki aylık dönemde %6,5 gelişme kaydetti.


BELÇİKA: İzmir’e bu pazardan gelen turist sayısı son üç yıldır ciddi düşüşler göstermişti. Ancak 2017’ye toparlanmayla başlayan pazar iki ayda %66 gelişme yakaladı.

Yorumlar

Yorum Yap

500