“Kız Kardeşim” Buluşması

DOSYA & HABER | HABER || “Kız Kardeşim” Buluşması
1 Şubat 2019

“Kız Kardeşim” Buluşması

  • 1 Şubat 2019
  • 590 Görüntülenme
  • 0 YORUM
“Kız Kardeşim” Buluşması


Kadınların ekonomik ve sosyal konumlarını güçlenmesini, bölgesel ekonomik kalkınmada etkin rol almalarını sağlamak ve fırsat yaratmak için Coca-Cola Türkiye tarafından hayata geçirilen Kız Kardeşim Projesi, TOBB İzmir Kadın Girişimciler Kurulu ev sahipliğinde “Kız Kardeşim Projesi Kadın Girişimciler ile İlham Buluşması” gerçekleştirildi.

Ege Life | “Kız Kardeşim” Buluşması

Türk Kadını İş Gücüne Katılmıyor


İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, “Türkiye’de kadınların iş gücüne katılım oranı, kadınların çalışma hayatındaki yeriyle ilgili çarpıcı verilerden birini oluşturuyor. Bu oran Türkiye’de sadece yüzde 36 düzeyinde. OECD ortalaması ise yüzde 63,6...” dedi. Başkan Kestelli, "Türkiye, yalnızca üyesi olduğu OECD ülkeleri arasında değil, tüm dünyada kadınların iş gücüne katılım oranının en düşük olduğu ülkelerden biri... Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı İnsani Gelişme Raporu’na göre kadınların iş gücüne katılım oranında dünya ortalaması yüzde 49,6 ile Türkiye’dekinin çok çok üzerinde" sözlerini kaydetti.

Ege Life | “Kız Kardeşim” Buluşması


Eşit İşe Eşit Ücret Yok


TOBB Kadın Girişimciler İzmir İcra Kurulu Başkanı Aysel Öztezel sözlerine “Kadınların önde ve güçlü olması için çabalıyoruz.” diyerek başladı. Başkan Aysel Öztezel, "Kadın girişimciliğinin nicelik ve niteliğinin geliştirilmesi, kadınların donanımlı hale gelmesi için çabalıyoruz. Kadınlar yaşadıkları toplumun ekonomik statüsünü değiştirebilecek güce sahip. Kadınlar, üretimi arttırabilir. Ancak erkek ve kadın çalışanlar arasında ciddi ücret farkları var. Erkek istihdamı kadına göre 2 kat daha fazla. Kadınlar için nitelikli istihdam sorunu var. Kadınların yüzde 30'u kendini sokakta güvensiz hissediyor. Siyasette yeterli kadın temsiliyeti yok. Kadınlarımızın finansal bilgiye erişimi erkeklerden çok daha yetersiz. Bu konularda bilinçlenmeli ve girişimci olmalılar. İyi bir finansal, sosyal medya, bilgisayar okur yazarı olan kadın oranı artmalı. Bugünü değil geleceği kurtarmak için çalışan herkese teşekkür ederim" diye konuştu.

Ege Life | “Kız Kardeşim” Buluşması

İzmir Demokrasi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bedriye Tunçsiper, "Rektör olana kadar çok büyük çaba harcadım. Bıkmadım, hep çalıştım. Aksilikler oldu ama ben hep rektör olmayı istedim, buna inandım ve çok çalışmaya devam ettim. Sonunda mücadelem iyi şekilde sonuçlandı. Bir eğitimci olarak eğitime yapılan her desteğe saygım sonsuz. Özellikle kız çocuklarına yönelik projeleri çok değerli buluyorum" diye belirtti.

Haber ve Fotoğraf: Süleyman Gülen
Yorumlar

Yorum Yap

500