Kadınlarda Alzheimer Sıklığı Daha Fazla

DOSYA & HABER | HABER || Kadınlarda Alzheimer Sıklığı Daha Fazla
1 Nisan 2019

Kadınlarda Alzheimer Sıklığı Daha Fazla

  • 1 Nisan 2019
  • 640 Görüntülenme
  • 0 YORUM


Her yıl Mart ayının 3’üncü haftası “Dünya Beyin Haftası” olarak kutlanıyor. Bu kapsamda Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi, Türkiye Beyin Araştırmaları ve Sinirbilimleri Derneği (TÜBAS), Society for Neuroscience (SfN) Türkiye Şubesi iş birliğiyle “Alzheimer Hastalığı” halk konferansı gerçekleştirildi. 

Ege Life | Kadınlarda Alzheimer Sıklığı Daha Fazla

Konferansta konuşan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Acarer, ailesinde birkaç kuşak öncesinde Alzheimer hastalığı görülen kişilerin 60 yaşından önce bu hastalığa yakalanması tehdidi ile karşı karşıya olduğunu, böyle bir durumun genetik yatkınlık olduğunu vurguladı. İleri yaşta olan, insülin direnci, hipertansiyon ve obezite problemi yaşayan kişilerin Alzheimer’a yatkınlığının daha yüksek olduğunu ifade eden Doç. Dr. Acarer, “Alzheimer sıklığı yaş ile birlikte artar. Olguların yüzde 10’u ise 60 yaş altındadır. Kadınlarda ise Alzheimer görülme sıklığı erkeklerden daha fazla durumda. Alzheimer’de ilk görülen olay yakın bellek bozukluğudur. Bunlara yeni olmuş bir olayları unutma diyebiliriz. Aynı zamanda Alzheimer, yön bulmada zorluk, yolları ve odaları karıştırma, yemek yapamama, hesaplamada bozukluk, giyinme ve banyo yapma gibi işlerde bozukluk olarak da görülür. Ayrıca normal bir unutkanlık ile Alzheimer’in arasındaki fark, tarif edilen zihinsel bozuklukların kişinin günlük işlevselliğini etkilemesi durumunda yatar” diye konuştu.

Ege Life | Kadınlarda Alzheimer Sıklığı Daha Fazla

Alzheimer’in Evreleri

Doç. Dr. Acarer, “Hastada hafif evrede bellek bozukluğu, tanıdık yerleri karıştırma gibi problemler görülürken orta evrede bellek bozukluğunda artış, dikkatte azalma, aile bireylerini tanımakta zorluk, okuma yazma ve hesaplama sorunları, yeni şeyler öğrenme ve mantıklı düşünmede zorluk, sinirlilik, halüsinasyonlar ve uygunsuz davranışlar gözlenir. Alzheimer’in ileri seviyesinde ise kilo kaybı, nöbetler, yutmada zorluk, uykuda artma, idrar kaçırma ve bunu fark etmeme gibi durumlar ortaya çıkar.” diye konuştu.

Ege Life | Kadınlarda Alzheimer Sıklığı Daha Fazla

Alzheimer’in son evresinde hastaların yatağa bağlı kaldığını ifade eden Doç. Dr. Acarer, “Kişinin unutkanlığı günlük hayatını etkiliyorsa Alzheimer probleminden şüphelenebiliyoruz. Yine de bu problemle gelen hastalara kalem-kâğıt testi uyguluyoruz. Ayrıca B12 vitamin eksikliği, beyin tümörü, beyin zarları arasında kanama, tiroit bozuklukları gibi sorunlarının olup olmadığını anlayabilmek için de hastaya birtakım testler uyguluyoruz. Burada önemli olan tüm bu nedenleri dışlayarak asıl sebebin Alzheimer olup olmadığını anlayabilmek.” dedi
Yorumlar

Yorum Yap

500