Kadınlar Pedala Bastı

DOSYA & HABER | HABER || Kadınlar Pedala Bastı
1 Mayıs 2019

Kadınlar Pedala Bastı

  • 1 Mayıs 2019
  • 570 Görüntülenme
  • 0 YORUM


Karşıyaka Belediyesi, Bisiklet Kooperatifi (BİSİKOOP) ve Karşıyaka Bisiklet Platformu (KARBİP) ortaklığında BİSAN desteğiyle Bostanlı Kapalı Pazar Yeri’nde, haftanın dört günü kadınlara yönelik bisiklet eğitimleri veriliyor. Bu eğitimlerin ilk üç aylık ayağında 90 kadın bisiklet sürmeyi öğrendi. Kurslardaki öğrencilerin yaş ortalaması kırkın üzerinde olmasına rağmen kurs tüm yaş gruplarına açık.

Ege Life | Kadınlar Pedala Bastı

Karşıyaka’da bisiklet sürme hayalinin peşini bırakmayan doksan kadın Bostanlı’daki bisiklet eğitimleri sayesinde hayallerine kavuşarak, Karşıyaka Belediyesi’nden bisiklet sürebilir sertifikalarını aldı ve hayallerini gerçekleştirdi. İlk üç aylık eğitim programları tamamlanan kursun diğer üç aylık eğitim bölümünün açılması bekleniyor. Kursa kayıt yaptırmak isteyen kadınlar Karşıyaka Belediyesi Gençlik ve Spor Müdürlüğüne bilgilerini bırakıp daha sonra belediyenin sitesinden kayıt yaptırabiliyor. 

Ege Life | Kadınlar Pedala Bastı


“Sokaklar kadın bisikletçilerle dolsun”

Bisikletliler Hizmet ve Dayanışma Kooperatifi (BİSİKOOP) Başkanı Ahmet Çelikörs ise amaçlarının Karşıyaka sokaklarını kadın bisikletçilerle doldurmak olduğunu söyledi. Çelikörs “Biz bu eğitimlere Şubat ayında başladık. Karşıyaka Belediyesi bünyesinde duyurularımızı yaptık. Teknik ve bisiklet desteğini BİSAN üstlendi. Her kurda 15 tane bisiklet getirilip 4 saat boyunca kurs süresinde kullanılıp geri götürülüyor. Biz de Bisiklet Kooperatifi (BİSİKOOP) ve Karşıyaka Bisiklet Platformu (KARBİP) olarak eğitim desteğini veriyoruz. Bu gruplardan arkadaşlarımız geliyor onlar teker teker ilgileniyorlar. Ben de bizzat kurslarda bulunup eğitimler veriyorum. Şimdiye kadar 90 tane kadın kursiyerimizi eğittik. Karşıyaka Belediyesi ile bir sertifika hazırlatıp kursu bitiren kursiyerlerimize sertifikalarını verdik. Amacımız yollarda daha çok kadın bisiklet kullanıcıları olsun. Karşıyaka kadın bisikletçilerle dolsun istiyoruz. Kurslarımız her yaştan katılımcıya açık; ancak şimdiye kadar kurslarımızın yaş ortalaması kırkın üzerinde. Kurslarımız pazartesi, Çarşamba, Perşembe ve cumartesi olarak haftada dört gün oluyor. Saat 13:00’da başlayıp saat 16:00’da eğitimlerimizi bitiriyoruz. Şubatta başladığımız 3 aylık eğitim periyodumuz nisan sonunda bitecek ve diğer 3 aylık periyodun açılmasını bekleyeceğiz” dedi.

Ege Life | Kadınlar Pedala Bastı


“Kadın öğrenirse çocuğuna da öğretir”


Kadının bisiklet kullanımında önemine vurgu yapan Çelikörs “Burada eğitim verirken hayat boyu bisiklet binmeyi hayal edip burada kullanmaya başladıklarını gördüğümde inanılmaz mutlu oluyorum. Onların gözlerindeki mutluluk ışığı beni çok sevindiriyor. Hiç bisiklet sürmemiş kursiyerlerimiz bisiklet binmeye başladıklarındaki mutluluğu görünce bütün yorgunluğumuz geçiyor. Bizim buradaki asıl amacımız mümkün olduğu kadar araç trafiğinden kurtulup bisikletli ulaşıma ağırlık vermek. Bunun için de on beşer kişi de olsa katkıda bulunmak bizim için çok güzel bir şey. Kadınlar öğrenirse çocuklarına da öğretir. Karşıyaka Belediyesi ile yeni başkanımızla çocuklara yönelik yeni bir proje hazırlamayı düşünüyoruz” şeklinde konuştu.


Yorumlar

Yorum Yap

500