İzmir Neşe Ve Karikatür Müzesi

DOSYA & HABER | HABER || İzmir Neşe Ve Karikatür Müzesi
11 Nisan 2017

İzmir Neşe Ve Karikatür Müzesi

  • 11 Nisan 2017
  • 642 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Ege Life | İzmir Neşe Ve Karikatür MüzesiKonak Belediyesi tarafından 2010 yılında kurulan Neşe ve Karikatür Müzesi, her yıl yüzlerce öğrencinin atölye çalışmalarına katılıp karikatür ve heykel gibi mizahi sergileri dolaştığı bir mekan. Müze, 7'den 70'e her yaştan ziyaretçileri beklerken, araştırmacılar için de zengin bir arşive sahip olması dikkat çekiyor.


Konak Belediyesi tarafından 2010 yılında Karikatürcüler Derneği İzmir Temsilciliği üyelerinin de yardımıyla kurulan "Neşe ve Karikatür Müzesi" İzmir'de mizah kültürünün güçlü bir göstergesi olarak değerlendiriliyor.


Ege Life | İzmir Neşe Ve Karikatür Müzesi

"Eleştirel Ve Barışçıldır"


Müzenin kuruluş amacını, mizahın eleştiri olduğu kadar barışçıl ve birleştirici tarafının olduğunu anlatmak ve genç kuşaklara kültürel olarak mizahı aktarmak üzere kurulduğunu hatırlatan yetkililer "Mizahın en az “eleştirel” gücü kadar, “barışçıl” yani “birleştirici” gücünü de öne çıkarmak ve neşeli bir kültür kurumu yaratabilmek önemlidir" diyor.

Eski Korunuyor, Yeni Teşvik Ediliyor

İzmir’in,Türkiye’nin ve özellikle de Akdeniz’in görsel alandaki mizahi birikimini değerlendirmek, seçkin örneklerini saklayarak korumak, gelecek kuşaklara ulaştırmak ve bunu yerelden evrensele uzanan bir çizgide paylaşmak amacıyla müzenin kurulduğu belirten çalışanlar aynı zamanda genç kuşakların da burada karikatür, mizah ve eğitsel olarak çalışmalarının yapıldığını kaydediyor.


Ege Life | İzmir Neşe Ve Karikatür Müzesi

İlk Sergi Akdeniz NeşesiKuruluş tarihçesi anlatılan Neşe ve Karikatür Müzesi, 2010 yılının ekim ayında Dilek Maktal Canko, Tan Oral, Eray Özbek ve Turgut Çeviker’den oluşturulan “Müze Kurulu", fikir projesi için çalışmaya başladığını, uzun tartışmalar, fikir alış verişleri ve arşiv çalışmaları sonucunda söz konusu müzenin 20 Ocak 2011 tarihinde ilk sergisi olan “Akdeniz Neşesi” ile tüm Akdeniz’e kapılarını açmış olduğu belirtiliyor.

Ege Life | İzmir Neşe Ve Karikatür Müzesi


"araştırmacılara katkı sağlanıyor"


Yetkililer müzenin mizahın ulaşabildiği tüm bireylerin, 7’den 77’ye herkesin izleyebileceği, keyif alacağı ve neşeleneceği bir mekan olarak tasarlandığını hatırlatarak "Müze kütüphanemiz, Türk ve dünya mizahını gerek görsel gerekse metinsel olarak zenginlik içeren müzedir. Albüm, katalog, broşür, dergi, plak ve efemera (belge) gibi belgeleri bulunduruyor ve dolayısıyla araştırmacılara da katkı sağlamayı hedefliyor." diyor.İlk Mizah Dergisinden Marko Paşa'ya


Müze, Türkiye'de ilk mizah dergisi olan, 1870 yılında Teodor Kasap tarafından yayınlanan Diyojen Dergisi'nden, Cumhuriyet Dönemi ressam- karikatürist Abidin Dino'nun mizahi eserlerine, Türk yayıncılığı tarihinde önemli bir yayın olan Marko Paşa Dergisi gibi çok sayıda esere ev sahipliği yapıyor."Her müzede olduğu gibi bizim müzemiz de gelişmek için bağışlarınızı ve katkı vermek isteyen neşeli karikatür dostlarını heyecanla beklemektedir." ibaresi ile vatandaşların müze ile bağ kurmaları amaçlanıyor.

Yorumlar

Yorum Yap

500