Atatürk Destanı İEÜ’de Anlatıldı

DOSYA & HABER | HABER || Atatürk Destanı İEÜ’de Anlatıldı
1 Nisan 2019

Atatürk Destanı İEÜ’de Anlatıldı

  • 1 Nisan 2019
  • 539 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Atatürk Araştırmacısı Ahmet Gürel, İzmir Ekonomi Üniversitesi öğrencilerine 15 Mayıs 1919 İzmir’in işgalinden başlayarak Atatürk’ün Samsun’a çıkışını, mücadele dönemindeki zorlukları ve kongreleri anlattı.

Ege Life | Atatürk Destanı İEÜ’de Anlatıldı

Gürel, İzmir’in işgali ile başlayan ve 1212 gün süren, Atatürk’ün ve Türk halkının Anadolu’da yarattığı destanın nasıl yokluklarla kazanıldığına değindi. Devamında bu destanın Anafartalar kahramanı Mustafa Kemal’in, Türk halkı ile vatanı kurtararak işgalcileri “geldikleri gibi gönderişinin” öyküsü olduğunu belirtti. Gürel, Mustafa Kemal ve arkadaşlarının Anadolu’nun her yerinde yoksul Türk halkı tarafından nasıl kucaklandığını, onların Ankara’ya kadar “kurtarıcıları” maddi ve manevi olarak nasıl desteklediğini belgeleri ile anlattı.

Ege Life | Atatürk Destanı İEÜ’de Anlatıldı

Konuşmacı Gürel, İzmir’in işgal ile başlayan ve 1212 gün süren Yunan işgalinin 100. yılını, birçok acıya rağmen bir daha tekrarlanması ve iki ülkenin lideri Atatürk ve Venizelos’un arzuladığı barış ile yaşaması dileği ile sonlandırdı. Etkinliğin sonunda Gürel’in Atatürk destanı belgeselinin konu ile ilgili on dakikalık bölümü gösterildi.


Ege Life | Atatürk Destanı İEÜ’de Anlatıldı


Ahmet Gürel Kimdir?

         Türkiye’nin en zengin Atatürk fotoğrafları arşivlerinden birine sahip olan Gürel, 1968 İzmir Atatürk Lisesi, 1972 Ege Üniversitesi Mühendislik Bilimleri Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü mezunudur. 1997 yılında itibaren 15 ayrı konu başlıklı 500’e yakın Atatürk fotoğrafları sergisi açmıştır.  Bunlardan bazıları Anıtkabir, 2’nci Meclis, EÜ. AKM, İzmir Özel Türk Koleji Uşakizade Köşkü ve İzmir Atatürk Müzesi sergileridir.

       Gürel’in “Atatürk Destanı”, “Cumhuriyet ve Kadın”, “Anılarla Çanakkale Destanı”, “Köy Enstitüleri Destanı”, Kıbrıs Destanı, Devrim Şehitleri, Ermeni “Türk Ermeni İlişkileri ve “Nutuk” adlı belgeselleri vardır.

       Gürel’in “Sözde Ermeni “Türk Ermeni İlişkileri (Yabancı Belgeler Işığında) Dünü ve Bugünü”, “Atatürk ve Unutulmaz Anıları”, “Anılarla Çanakkale Geçilmez” ve “Gazi’nin İzmir Anıları” kitapları vardır. 

Gürel’in bu hafta İş Bankası Yayınları’nda çıkan, “Latife Mustafa Kemal” adlı kitabı 15 yıllık bir çalışmanın ürünüdür.

Gürel’in “Fotoğraflarla Gazi İzmir’de”, “Cumhuriyet ve Kazanımları”, ve “Atatürk Aramızda” albümleri basılmıştır.

Gürel 16 Şubat 2019 günü, 26. Truva Kültür ve Sanat Derneğinin “Özel Ödülü”nü almıştır. 


Ege Life | Atatürk Destanı İEÜ’de Anlatıldı

Hâlen İzmir Platformu başkanı olan Gürel, Atatürkçü Düşünce Derneği Bilim Danışma Kurulu Üyeliği yapmaktadır. 2002-2017 yılları arasında ise on beş yıl İzmir Özel Türk Koleji Uşakizade Köşkü Müdürlüğü’nü yapmıştır.   

Yorumlar

Yorum Yap

500