En Sevdiğiniz 7 Yiyeceğin En İlginç Hikâyeleri

DOSYA & HABER |  || En Sevdiğiniz 7 Yiyeceğin En İlginç Hikâyeleri
01 Ekim 2021

En Sevdiğiniz 7 Yiyeceğin En İlginç Hikâyeleri

  • 01 Ekim 2021
  • 503 Görüntülenme
  • YORUM

Yemek, insanları birbirine bağlayan tek sabittir. Her kültürün kendine has bir yemek pişirme tarzı vardır. Hepimiz kendi mutfağımızdaki temel öğelerin kültürümüzde derin bir geçmişi olduğunu düşünüyoruz. Şaşırtıcı bir şekilde, her gün yediğimiz bazı yiyeceklerin asla tahmin edemeyeceğiniz çılgınca tuhaf köken hikâyeleri var. Sizin için bunlardan birkaçını derledik. Bu listeyi okuduktan sonra yiyeceklere başka bir pencereden bakacağınız kesin.

 

Ketçap

Sosisli sandviçler ve hamburgerlerde sıkça kullandığımız, çocukların patates ve köfteleri daldırmayı en çok sevdiği sos; ketçap. O kadar popüler ki, ABD'deki hanelerin yüzde 97'si buzdolabında olduğunu bildiriyor. Açıkça tam bir Amerikan ürünü, değil mi? Şaşırtıcı bir şekilde, ketçabın kökeni aslında Çin'dir. "Ketçap" kelimesi, güneydoğu Çin'de çılgınca popüler olan fermente balıklardan elde edilen bir sos olan Hokkien'in Çincesi Ke-tsiap kelimesinden gelir. İngilizler sonraları bu sostan ilham aldılar ve onu evde taklit etmeye başladılar.

Pankek

30.000 yıl önce hiçbir modern yemek popüler olamazdı, değil mi? Aslında, araştırmacılar 5300 yıllık bir ceset olan Iceman Otzi'nin midesinde krep buldular. Antik Yunan ve Roma'da krepler bal, buğday unu, zeytinyağı ve kesilmiş süt karışımından yapılırdı. İngiliz Rönesansı sırasında, popüler kahvaltı yemeği elma, gül suyu veya baharatlarla tatlandırılırdı. Thomas Jefferson krepleri o kadar çok severdi ki, Beyaz Saray'dan memleketine özel krep tarifi göndermişti.

Hamburger

Yaygın bilgi bize hamburgerin 19. yüzyılda Hamburg, Almanya'da icat edildiğini söylüyor; ancak bu kısmen doğru. Hamburg ineğinden elde edilen et kıyıldı, baharatlarla birleştirildi ve bir köfte hâline getirildi (geleneksel olarak “Hamburg bifteği” olarak bilinir). Bu, ilk günlerde sadece çöreksiz, baharatlı bir et köftesi olduğu için lüks bir yemek olarak kabul edildi. Ancak, gerçek hamburgerler uzun bir süre sonra ortaya çıkmadı. Aslında, Sanayi Devrimi'ne kadar gerçekten sandviç formuna dönüşmediler. Bu süre zarfında fabrika işçilerine bir yemek arabasından hamburgerler servis edildi. Adı tarihte unutulmuş parlak bir ruh, çalışırken yemek yemeyi kolaylaştırmak için eti iki ekmek arasına koymaya başladı - ve işte! Günümüz hamburgeri doğdu.

Hotdog

Ah evet, Amerikan bile olmayan başka bir ikonik Amerikan yemeği. Sosisli sandviçler Almanya'da icat edildi. Bu terimler, bu sosisin geleneksel Alman sosislerinden daha küçük ve daha ince olduğunu ifade ediyordu. Bu sosislerin icadının arkasındaki adam Johann Georghehner'di. Ürününü pazarlamak için Frankfurt'a götürdü ve "frankfurter" terimini doğurdu. Peki, "frankfurter" nasıl "hotdog" oldu? Şok edici bir şekilde, isim üniversite öğrencileri tarafından icat edildi. “Frankfurter'ler”, ucuz ve yemesi kolay oldukları için inanılmaz derecede popülerdi. Her nasılsa, bir üniversite dehası, sosisli sandviçin kökenini ve Almancadaki ilk adının "küçük bir köpek" anlamına geldiğini anladı. Her nasılsa, bu komik teori, sosislinin popülaritesini artırdı ve “hotdog” adı kaldı.

Patates Kızartması

Onlara "French Fries" deniyor, yani Fransız olmalılar, değil mi? Görünen o ki, olmayabilirler. Bir rakip teori, altın rengi, kızarmış, çıtır patateslerin orijinal olarak Belçika'da yapıldığını öne sürüyor. Meuse Nehri yakınlarındaki köylüler genellikle temel yemek olarak kızarmış balık yerlerdi. Kışın nehirler donar, balıkların erişimini keser, bu yüzden balık yerine patatesleri kızartırlardı. ABD askerlerinin bunu tesadüfen bulduğu söyleniyor. Belçika'nın bu bölgesinde baskın dil Fransızca olduğundan, askerler yemeğe "French Fries" adını verdiler. Bazıları “kızarmış patatesin” gerçekten İspanyol olduğuna inanıyor. Gerçek ne olursa olsun, "French Fries" kulağa "Belgian Fries" ya da "Espanian Fries" dan çok daha iyi gelir. Bu yüzden olduğu gibi devam ediyor!

Cookie

Bir tatlıyla bitirmek her zaman iyidir. Çikolatalı kurabiye, bu kategoride klasik bir tekliftir. Bunu kim kavramsallaştırdıysa, bir vizyon sahibi olmalı. Görünüşe göre, çikolatalı kurabiye çok mutlu bir kazanım ürünüydü. Ruth Graves Wakefield, Massachusetts'te Toll House Inn adında bir han işletiyordu. Ruth ve kocası, çikolata pişirmeleri bittiğinde, başka bir favori olan “Chocolate Butter Drop” kurabiyeleri pişirmeye hazırlanıyorlardı. Haftanın başlarında, Nestle'den kendisine bir blok Nestle çikolata verilmişti. Onu parçalayıp yedek olarak kullanmaya karar verdi. Pişirme işlemi sırasında hamur içinde erimek yerine, çikolata parçaları formlarını koruyarak kullandı ve ABD tarihinin en lezzetli kazasına neden oldu!

 

 

Çeviren ve Derleyen: Damla Maramuroğlu

Kaynak: https://listverse.com/2019/08/13/10-bizarre-origin-stories-about-your-favorite-foods/

 

 

  • Damla KILINÇ MARAMUROĞLU

Yorumlar

Yorum Yap

500