En İyi Online #EvdeKal Aktiviteleri

DOSYA & HABER | || En İyi Online #EvdeKal Aktiviteleri
1 Nisan 2020

En İyi Online #EvdeKal Aktiviteleri

 • 1 Nisan 2020
 • 744 Görüntülenme
 • 0 YORUM

Hepimizin bildiği gibi ülkemiz de tüm dünya gibi koronavirüs ile mücadele ediyor. Bu virüsün ülkemizde yayılmasını engellemek için yapabileceklerimiz çok basit! Belki de öncelikle Sağlık Bakanlığı’nın tüm uyarı ve hastalık hakkındaki bilgileri sürekli yayınladığı web sitesi www.saglik.gov.tr’yi ziyaret etmek gerekiyor. Ancak bu yayılımın engellenmesindeki en büyük silahımız teması sıfıra indirmek, indiremiyorsanız da sosyal mesafeyi her daim ayarlamak. Yani kısaca en temiz çözüm evde kalmak! İnanın evde kaldığınız süre boyunca kıymetini anlayacağınız pek çok duygu ve durum olacağı gibi, eski fotoğraflar da yerlerinden bolca çıkacak. Biz de sağlıklı bir yarın için evde kaldığımız bugünlerde online olarak yapılabilecek #EvdeKal aktivitelerini derledik.

 

Ege Life | En İyi Online #EvdeKal Aktiviteleri

 

Online Müzeler

Türkiye’de ve dünyada oldukça önemli pek çok müze kapılarını ne yazık ki salgının yayılımını önlemek adına kapattı. Ancak o kapılar şimdi sanal turlarla açık! Neredeyse müzenin içinde gibi hissedeceğiniz eserler hakkında tek tek bilgi alabileceğiniz harika sanal müze turları ücretsiz olarak erişime açıldı. Bugün ilk iş en çok gitmek istediğiniz müzeyi online olarak deneyimleyebilirsiniz. Bizim ilgimizi en çok, British Museum çekti diyebiliriz. Dünyanın en iyilerinden olan bu sanal müzede müzenin içi yerine bir zaman sıralamasında eserleri inceliyorsunuz. Yani diyor ki, mekân değil tarih. Sizler için seçtiğimiz bazı müzeler işte burada.

 

Ege Life | En İyi Online #EvdeKal Aktiviteleri

 

1.British Museum: https://britishmuseum.withgoogle.com
2.Louvre Müzesi: https://www.louvre.fr/en/visites-en-ligne
3.Panorama 1453 Tarih Müzesi: https://www.panoramikmuze.com/tr/sanal-tur
4.İşbankası 
Müzesi: https://muze.isbank.com.tr/Documents/iftiharla_sunar_360_tur.html
5.Rijks Museum: https://artsandculture.google.com/partner/rijksmuseum?hl=en
6.Anadolu Medeniyetleri Müzesi: https://www.360tr.com/embed/33c1a22ee
7.Dolmabahçe Sarayı: https://www.360tr.com/embed/50ef9bf2eb
8.Topkapı Sarayı: https://www.360tr.com/embed/db3b409e6
9.Ankara Resim ve Heykel Müzesi:https://www.360tr.com/embed/6f5fe666c0
10.İstanbul Oyuncak Müzesi: https://istanbuloyuncakmuzesi.com/pages/360-tur

Online Spor

Ege Life | En İyi Online #EvdeKal Aktiviteleri

 

Yanlış duymadınız, online olarak spor yapabileceğiniz, size yol gösterebilecek o kadar çok video var ki. Ancak canlı canlı spor yapmak istiyorum derseniz de Uşak Belediyesi Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından canlı spor faaliyetleri organize ediliyor. Sporx’in haberine göre kurumun Instagram hesabından her gün öğleden sonra canlı yayında zumba, pilates, step ve aerobik gibi sporları eğitmenler eşliğinde yapabiliyor. Bizim de temennimiz bu faaliyetlerin artarak devam etmesi.

 

Evde Kal, Satrançla Kal!

Ege Life | En İyi Online #EvdeKal Aktiviteleri

 

Türkiye Satranç Federasyonu’nun “Haydi Türkiye, evde kal, satrançla kal diyerek başlattığı Evde Satranç Var projesi mevcut. Bu anlamda online turnuvalar düzenleme konusunda da önemli adım atmış olan federasyon bu hazırlık aşamasında çocuklara dijital eğitim bölümü ile ilk satranç eğitimini vermeyi planlıyor. Online olarak satranç oynayan gençlerin fotoğraf ve videolarını federasyon ile paylaşmaları isteniyor. Satrancın heyecan ve mücadele dünyasına adım attığınızda evde vaktin nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Üstelik Evde Satranç Var projesi ile çocukların zekâ gelişiminde oldukça önemli yer edinen satranç sporunun daha çok göz önünde olmasına da katkı sağlamış olacaksınız. 
    
Link burada; https://www.tsf.org.tr/kaynaklar/egitim-videolari

Online Opera ve Konserler

Ege Life | En İyi Online #EvdeKal Aktiviteleri

 

Bu içeriği okudukça gözleriniz dolmuyor mu? Tüm dünyanın birlik içinde insanları evde rahatlatma çabası oldukça iyi görünüyor. Dünyanın en ünlü operalarını online olarak izlemeniz de bu süreçte mümkün olacak. Burada sizin için seçtiğimiz bazı operaların takvimleri mevcut. Paylaştığımız linkler üzerinden, takvimleri takip edebilirsiniz. Ayrıca bildiğiniz gibi pek çok ünlü neredeyse her akşam evlerinde konser veriyor. Sosyal medya belki de tarihinde ilk kez fazlaca anlamlı iş için kullanılıyor. Yine en sevdiğiniz sanatçıların sosyal medya hesapları üzerinden konserlerini izleyebilirsiniz.

The Metropolitan Opera

Ege Life | En İyi Online #EvdeKal Aktiviteleri

Dünyanın en önemli operalarından biri salgın nedeniyle kapanan kapılarını online olarak açıyor. Sisteme yüklenen operaların belli bir izlenebilme süreleri var. Bu süreye kadar operayı izleyebilir, takvimlerinden izleyeceğiniz diğer operaları planlayabilirsiniz. Takvim şurada; https://www.metopera.org/user-information/nightly-met-opera-streams/

Berlin Flarmoni Konserleri

Ege Life | En İyi Online #EvdeKal Aktiviteleri

Berlin Devlet Operası konser ve operalarını artık dijital konser salonu üzerinden yayınlıyor. Kendi internet sitelerinde bulunan konseri ücretsiz olarak izlemeniz mümkün. Üstelik kim Berlin Flarmoni Orkestrası’nı dinlemek istemez ki? Link şöyle; www.digitalconcerthall.com

Viyana Devlet Operası

Ege Life | En İyi Online #EvdeKal Aktiviteleri

Viyana Devlet Operasının sahip olduğu telefon uygulamasını indirerek, cebinizde bile izleyebileceğiniz opera ve baleler yalnızca 72 saat boyunca izlenebiliyor. Uygulamayı Vienna State Opera Live App adı indirebilir, sanatı neredeyse her an iliklerinize kadar hissedebilirsiniz. Uygulama sayesinde sıkça yenilenen içeriklere ulaşmanız çok kolay. Sekiz dilde izleyebileceğiniz videoların ücretli olduğunu da hatırlatalım.

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası

Ülkemizin değerli orkestralarından biri olan Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın 26 konserine YouTube üzerinden erişmeni bu süreçte mümkün olacak.

Royal Opera House

Ege Life | En İyi Online #EvdeKal Aktiviteleri

Londra’nın en ünlü opera merkezlerinden Royal Opera House, #FromOurHouseToYourHouse etiketi ile YouTube’da canlı yayınlar gerçekleştiriyor. Bu dinleti ile keyiflenip çok uzaklara gitmek mümkün! Evde kaliteli zaman geçirmek isteyenler için en güzel tavsiyelerimizden biri Royal Opera House.

Canımız Gülsin Onay

Ege Life | En İyi Online #EvdeKal Aktiviteleri


Kendisi eve kapandığımız ilk günlerden beri bizlere konserler vererek kulaklarımızın pasını siliyor. Dünya çapında ün kazanmış piyanist Onay, 19:00’da Twitter’da başlayarak Facebook ve Instagram ile devam ederek konserler veriyor. Bu harika dinletiyi kaçırmamanız en büyük tavsiyemiz.

Online Tiyatro ve Filmler

 

Ege Life | En İyi Online #EvdeKal Aktiviteleri

 

Evde kaldığımız süre boyunca pek çoğumuz yepyeni filmler ve tiyatrolar izlemek istiyor ancak bu yerlere ulaşamıyoruz. Normal hayatımıza dönene kadar online mucizelerden faydalanmaya devam edeceğiz. İşte sizler için seçtiğimiz birkaç film platformu.

Filmmor Kadın Kooperatifi

Filmmor kendini şöyle tanımlıyor; Kadınlarla kadınlar için sinema yapmak, itiraz etmek, üretmek, düşlemek ve eylemek için!” Kadınlar için kadınlarla yapılmış en güzel organizasyonlardan biri olan Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nde görülmüş filmlerden her gün bir filmi yayınlıyor ve 24 saat sonra film kayboluyor. Her gün yeni bir film yakalamaya ne dersiniz? İnternet sitelerinden filmlere ulaşabileceğiniz gibi, yeni haberler için de sosyal medya hesaplarını takip etmeniz yeterli.

Altıdan Sonra Tiyatro

Bir Türk tiyatro topluluğunun YouTube üzerinden gerçekleştirdiği canlı yayınlarda tiyatro isteğinizi bir miktar bastırmanız mümkün olacak. Bu kanal içerisinde geçmiş performansları da bulabilir, yeni gösterileri de keyifle izleyebilirsiniz.

Online Kütüphaneler

Ege Life | En İyi Online #EvdeKal Aktiviteleri

 

Salgın sebebiyle en önemli kütüphaneler artık erişime açıldı. Belli bir süre boyunca açık kalacak bu online kütüphanelerden faydalanmayan büyük pişman olur, bizden söylemesi. Bizi en çok çeken itiraf edelim ki Cambridge yayınlarının erişime açık hâle gelmesiydi. İşte sizler için seçtiğimiz bazı online erişime açık kütüphaneler.

1. Arcadian Library Online, şimdilerde en önemli koleksiyonlarından birinde Osmanlı Tarihi anlatılıyor. Ziyaret için; https://www.arcadianlibraryonline.com/home


2. Churchill Archive 31 Mayıs 2020 tarihine kadar açık kalacak online kütüphanelerden yalnızca biri, http://www.churchillarchive.com


3. JoVe Science ise içeriklerini haziran ayına kadar açık tutmayı planlıyor. Bilim adına öneli içerikleri buradan takip edebilirsiniz; https://www.jove.com/science-education-library
 

4. Gale Learning ise korona virüsü hakkındaki önemli bilgileri içeren içeriklerini erişime açtı, anladığımız kadarıyla sınırsız süre ile erişimde kalacak. Link burada; www.go.gale.com
 

5. Cambridge Core, 700’den fazla akademik ders kitabını mayıs sonuna kadar hizmete açtı. Bu kitaplara erişmeyi bekleyen herkes için oldukça sevindirici bir haber olmakla birlikte, eğitim dünyası için de oldukça faydalı bir adım oldu. www.cambridge.org sayfasından erişim sağlamanız mümkün.

 

 


Yorumlar

Yorum Yap

500