Televizyonlarınız Sizi Gizlice Öldürüyor!

DOSYA & HABER | DOSYA || Televizyonlarınız Sizi Gizlice Öldürüyor!
1 Mart 2018

Televizyonlarınız Sizi Gizlice Öldürüyor!

  • 1 Mart 2018
  • 602 Görüntülenme
  • 0 YORUM
Televizyon tüm toplumumuzda ne yazık ki büyük bir bağımlılık haline geldi. Oysa yaydığı radyasyon, dizilerin 2 saatten uzun sürmesiyle hayatınızdan kaybettiğiniz 2-3 saat, gözlerinizin yorulması ve daha bir sürü kötü özelliğini sıralayabiliriz. Bununla birlikte, araştırmacıların ortaya çıkardığı, ispatlanmış birtakım zararlı etkileri de var. İşte televizyonun sizi öldürmeye çalıştığı yollardan bazıları!

Kolesterolünüzü Yükseltir

Ege Life | Televizyonlarınız Sizi Gizlice Öldürüyor!

California Üniversitesi'nde 1990 yılında yapılan bir araştırmada, çocuklarda kolesterol seviyeleri incelenmiş ve televizyon izlemek veya video oyunları oynamalarının bu seviyeler üzerindeki etkileri incelenmiştir. Buldukları şey oldukça ilginçti; daha fazla televizyon izleyen çocukların kolesterol düzeyleri bir çocuğa göre çok yüksekti! Günde dört saat televizyon izleyenlerde, kalp hastalığına yakalanma olasılığı neredeyse dört kat artıyor. Televizyon seyreden çocukların sağlıksız bir yeme alışkanlığına sahip olmaları da muhtemel. Üstelik hareketsiz bir hayata alışmaları da cabası!

Sizi ve Çocuklarınızı Şiddete Yöneltebilir


Ege Life | Televizyonlarınız Sizi Gizlice Öldürüyor!

1960 yılında bir profesör medya şiddetinin çocuklar üzerindeki etkisini belgelemeye çalışan bir araştırmaya başladı. On yıl sonra, Profesör Huesmann ve ekibi medya şiddeti ile fiili şiddet arasında tartışılmaz bir bağ buldu. Medya şiddetine maruz kalan çocuklar, saldıranlara karşı daha şiddetli davranıyorlardı. Bunun bir "kamusal tehdit" olup olmadığı konusunda tartışmalar olsa da doğru aslında gözlerimizin önünde! Bunu şöyle örneklendirebiliriz; sigara içen herkes kansere yakalanmaz; ancak sigara kanseri tetikler. Tıpkı şiddet içeren medyayı izleyen herkesin şiddet yanlısı olmadığı gibi.

Zekâ Seviyenizi Düşürüyor


Ege Life | Televizyonlarınız Sizi Gizlice Öldürüyor!

Johns Hopkins Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, günde iki saatten fazla televizyon izleyen, özellikle kendi odalarında TV bulunan çocuklar, standart testlerde, akranlarından önemli ölçüde düşük puan aldılar. Ayrıca, Yeni Zelanda’da yapılan bir araştırmada, en çok televizyon seyreden çocukların ve ergenlerin en az eğitim başarısına ulaştıklarını keşfetti. Araştırmada ayrıca, internet erişimi olan bir bilgisayara sahip olmak, başarının azlığı kıstasını yükseltiyordu. Yaklaşık 1.000 bebek rastgele seçildi ve 26 yaşına kadar takip edildi. Daha az televizyon izleyenler hem lise hem de üniversiteden başarıyla mezun oluyordu.

Sperm Sayınızı Düşürür


Ege Life | Televizyonlarınız Sizi Gizlice Öldürüyor!

Harvard Halk Sağlığı Okulu'ndaki araştırmacılar tarafından yapılan bir araştırmada, özellikle uzun süreli televizyon izleyen ve yerleşik bir yaşam biçimine sahip erkeklerin, televizyon önünde az zaman geçiren erkeklerinkinden %44 daha düşük sperm sayısına sahip oldukları sonucuna vardı. Tersine, haftada en az 14 saat egzersiz yapan erkeklerin en yüksek sperm sayısına sahip olduğu gözlemlendi. Durum böyle iken, yalnızca sperm sayısı değil sperm kalitesi de benzer şekilde etkileniyor.

Suç İşleme Oranını Yükseltir


Ege Life | Televizyonlarınız Sizi Gizlice Öldürüyor!

Bir grup İngiliz araştırmacı tarafından yapılan bir araştırma, 2000-2002 yılları arasında doğan 11.000'in üzerinde çocuğun bir örneğini inceledi ve günde en az üç saat televizyon izleyenlerin, zorbalık veya kapkaç yapmak gibi anti sosyal etkinliklerde bulunma olasılığının yüksek olduğunu buldu. Bununla birlikte, haftada üç saat veya daha fazla video oyun oynayan çocuklara bakıldığında istatistiksel bir bağlantı bulunamadı. Televizyonun, artan suç faaliyetlerinden sorumlu olmasının nedenlerinden biri, şiddet ve zorbalığın lanse edildiği televizyon programlarının çoğunlukla izlenmesi ve programlarda yapılanların doğru görülmesi.Kolon Kanserini Atlatabilme Oranınızı Düşürür
Ege Life | Televizyonlarınız Sizi Gizlice Öldürüyor!


Kolorektal kanser tedavisi alan 1.500'den fazla kişi üzerinde yapılan bir araştırma, teşhisleri öncesinde daha fazla televizyon izleyenlerin, ılımlı ile var olmayan miktarda televizyon izleyenlerden beş yıl içinde ölme ihtimalinin çok yüksek olduğunu ortaya koydu. ABD Ulusal Kanser Enstitüsü tarafından yapılan ayrı bir araştırma, 566.000'in üzerinde kişiyi inceledi ve televizyon, egzersiz ve hasta hayatta kalabilirliği arasında nispeten kuvvetli bir bağ olduğunu gösterdi. Araştırmanın yazarı Hannah Arem'a göre: "Kolorektal kanserden ölme riski TV izleyen kişiler için daha yüksekken düzenli egzersiz yapan kişilerde hayata tutunma oranı daha yüksek!Uykusuzluk Problemlerine Yol AçarEge Life | Televizyonlarınız Sizi Gizlice Öldürüyor!

Çocuklar için Harvard Halk Sağlığı Okulu tarafından yapılan bir araştırmada araştırmacılar, gebelik ve erken çocukluk döneminde çeşitli faktörlerin etkilerini incelemek istediler. İncelenen kriterler şöyleydi; Bir bebeğin televizyonlu bir odada ne kadar süre kaldığı, büyük çocukların televizyon izlemeye ne kadar zaman ayırdığı ve çocukların içinde televizyon bulunan bir odada yatıp yatmadıkları. Ne keşfettikleri ise sizi şaşırtacak; 1 saatlik televizyon izlemenin yedi dakika daha az uykuya ve yatak odasında televizyon olması ise tam 30 dakika daha az uykuya sebep oluyordu. İspanya'da yapılan benzer bir araştırma, günde en az beş saat televizyon izleyen dokuz yaşındaki bir kişinin eşdeğer dokuz yaşındaki bir çocuğa göre bir saat daha az uyuyabildiğini gösterdi.Konuşma Gelişimini Azaltır


Ege Life | Televizyonlarınız Sizi Gizlice Öldürüyor!

İki farklı çalışma, bebeklerin televizyon önünde vakit harcadıkça, konuşmalarının da o kadar yavaşladığını göstermektedir. Seattle Çocuk Araştırma Enstitüsü tarafından yürütülen bir çalışmada 300'den fazla çocuk takip edildi. Onlara 12 ile 16 saat boyunca sürekli giyilen ses kayıt cihazları takıldı. Televizyon önündeki her saatin bebekler tarafından duyulan kelimelerin miktarında önemli bir azalmaya (her kayıt oturumunda 770 kelimenin azalmasına) sebep olduğu gözlemlendi. Böylelikle, bebeklerin konuşmaya çalışma miktarı azalmış, büyümeleri engellenmişti. Benzer bir araştırma, bebeklerin canlı bir sohbette daha iyi ve çok şey öğrendiği sonucuna vardı.Erken Ölüme Sebep Olur


Ege Life | Televizyonlarınız Sizi Gizlice Öldürüyor!

En can alıcı maddeyi sona sakladık! Avustralya’da televizyon alışkanlıkları üzerine yapılan bir araştırma, televizyon izlemenin insan ömrünü önemli ölçüde azaltabileceği sonucuna vardı. Çalışmayı yürüten araştırmacılar, günde altı saat televizyon izlemenin yaşamınızdan 4,8 yıl alabileceğini gösterdi. Ayrıca, televizyonun her saati, 25 yaşından sonra yaşam sürenizi 22 dakika azaltıyor. Harvard Halk Sağlığı Yüksek Okulu tarafından yapılan bir araştırmada da bilim adamları, televizyonun günde üç saatten fazla izlenmesinin birtakım hastalıklara yakalanma şansını artırdığı sonucuna vardı. Bu da demek oluyor ki şeker hastalığı veya kardiyovasküler bozukluklar gibi rahatsızlıklar yoluyla yüzde 13 oranında erken ölümün sebebi çok sevdiğiniz televizyon!


Çeviren ve Düzenleyen: Damla Kılınç

Kaynak: http://listverse.com
Yorumlar

Yorum Yap

500