Kraliçe Nefertiti Hakkında İlginç Gerçekler

DOSYA & HABER | DOSYA || Kraliçe Nefertiti Hakkında İlginç Gerçekler
1 Mart 2019

Kraliçe Nefertiti Hakkında İlginç Gerçekler

  • 1 Mart 2019
  • 806 Görüntülenme
  • 0 YORUM


Nefertiti, tarihin en büyüleyici Mısırlı yöneticilerinden biridir. O bir kraliçeydi, aynı zamanda bir rahibe idi ve hatta bir firavun bile olabilirdi. O ve kocası Amenhotep IV eski tanrıları ortadan kaldırdı ve güneşi tanrı olarak kabul etti. Herkese iyi geçinmiyorlardı; ancak güçlerinden şüphe etmek asla mümkün değildi. Ege Life | Kraliçe Nefertiti Hakkında İlginç Gerçekler


14 yıllık iktidarında, Kraliçe Nefertiti ve kocası, tüm kraliyet, halk ve yüzünü meşhur eden heykeltıraş Thutmose tarafından büyük saygı görüyordu. Nefertiti, bir firavunun tacını takarken tasvir ediliyordu. Tarihçiler Kraliçe Nefertiti'ye olanlarla ilgili çeşitli görüşlere sahipler; adını değiştirip ve tek başına ya da Kral Tut ile birlikte alınmış ortak bir karar olan gizemli Smenkhare mi oldu? Yoksa basitçe öldü mü? 


Ege Life | Kraliçe Nefertiti Hakkında İlginç Gerçekler


Arkeologlar Nefertiti’nin mezarını onlarca yıldır arıyorlar ve bu sırada ancak annesini bulabildiler. Üç bin yıldan fazla bir süre sonra, Kraliçe Nefertiti hâlâ tarihçilerin ilgisini çekmeyi başarıyor ve tarih meraklıları bu konuyla büyülenmiş durumda. Nefertiti kimdi? Bir eş, anne, kraliçe, güzellik simgesi, diktatör ya da firavun? Bu büyüleyici Mısırlı kadın lider hakkında öğrenilecek çok şey var.Nefertiti, Önceki Mısır Kraliçelerinden Daha Güçlüydü.


Ege Life | Kraliçe Nefertiti Hakkında İlginç Gerçekler


Nefertiti bir firavunun tacıyla betimlendiğinden, bazı arkeologlar, Akhenaten ile eşit olarak görüldüğüne ve bir firavunun gücüne sahip olduğuna inanmaktadır. Kocasının ölümünden sonra ve Kral Tutankhamun saltanatından önce, Djeserkheperure Smenkhare adı altında bir firavun olarak bile hayatına devam etmiş olabilir. Her durumda, yazıtlarda kraliyet mahkemesinde hem görevli hem de sorumlu olan bir kraliçe olarak tasvir edilmiştir. Ayrıca Tanrı aracılığıyla Aten'e sadık erişime izin verildiğine inanılarak, bir rahibe olarak da kabul edildi. Nefertiti’nin Bir Gözü Pek Çok Spekülasyona Sebep Oldu.

Ege Life | Kraliçe Nefertiti Hakkında İlginç Gerçekler


Nefertiti'nin en ünlü betimlemelerinden birinde, güzeller güzeli yüzünde bir parlama olarak kabul edilen bir boş göz mevcuttur. Boş göze yol açan şartlar hakkında, kraliçenin göz üzerinde farklı bir cilt kıvamına sahip olduğu teorisini içeren çeşitli spekülasyonlar vardır. Boş göz, hakaret olarak da kabul edilebilir veya yıllar içinde meydana gelen hasarın bir sonucu olabilir. Bununla birlikte, en eğlenceli teori, baskın yapan sanatçı Thutmose'un Nefertiti'ye âşık olduğu yönünde. Birlikte olmaları reddedildikten sonra, teori devam eder, sanatçı Nefertiti’nin gözünü boş bırakarak, sevgisinin gerçekliğini göremediğini ima etmektedir. Nefertiti ve Akhenaten’in Yönetimde Söz Hakkı Eşitti. 


Ege Life | Kraliçe Nefertiti Hakkında İlginç Gerçekler


Nefertiti, 15 yaşında iken Amenhotep IV ile evlendi. Altı kızları ve muhtemelen bir oğulları vardı ve Mısır'ı M.Ö 1300'lerin ortalarında eşit söz hakkı ile yönettiler. Gücün simgesi bu çift, güneşi yeni tanrı olarak belirledi. Amen tanrısını Aten (güneş) ile değiştirerek siyasi ve dini yapının merkezi haline getirerek Mısır'ı keskin bir şekilde değiştirdi. Thebes'in 200 mil kuzeyinde, yeni bir başkent olan Akhet-Aten'i kurdular. Bu, tüm insanlar üzerinde iyi bir etki bırakmıyordu; fakat başka seçenekleri yoktu. Zira firavuna meydan okumak ölümle sonuçlanabilirdi. Çift kendilerini vatandaşların Aten'e ulaşabileceği tek rahip yaptı ve sonunda isimlerini değiştirdiler. Amenhotep’in adı Akhenaten olurken, Nefertiti (orijinal adı “güzel bir kadın geldi” anlamına geliyordu) “güzel olan Aten’in güzellikleridir, güzel bir kadın geldi” anlamına gelen Neferneferuaten-Nefertiti  oldu. Her iki isim de Aten'i yeni ana tanrı olarak sağlamlaştırmaya yardımcı olmuştu. 
Nefertiti’nin Mezarının, King Tut’un Mezarına Gizlendiğine İnanılıyor. 

Ege Life | Kraliçe Nefertiti Hakkında İlginç Gerçekler

2015 yılında arkeolog Dr. Nicholas Reeves, Tutankhamun’un küçük mezarının ardında gizli, daha büyük bir oda keşfettiğine inanıyordu. Taramaları kullanarak gizli bir mezar gibi görünen şeyleri ortaya çıkardı. Keşif, Nefertiti’nin Mısır tarihi içerisindeki gerçek yeri hakkındaki teorileri doğruladı - Tut’un annesi ve hatta soyağacı olan kraliyet ailesi gibi. Belki de Nefertiti, Akhenaten'ın ölümünden sonra erkek kralın yerini almıştı. Reeves, Nefertiti'nin odasının kapısının sıvalı ve boyanmış olduğu kapıyla iç içe geçmiş olduğunu öne sürüyor. Reeves, “Yanılıyorsam yanılıyorum” dedi. “Ama haklıysam, beklentiler açık bir şekilde gerçek.” Bazı tarihçiler, Nefertiti'nin mezarının, Kral Tut'un gömülmesi için kullanıldığını ya da Tut'un mezarı içinde saklandığını, böylece kocası Akhenaten'nin onu bulamadığını iddia ediyorlar. Ne yazık ki 2018'de araştırmacılar, Nefertiti'nin Kral Tut'un mezarının arkasına gömülmediğini, Reeves'in teorik odasının var olmadığını doğruladılar.

Kraliçe Nefertiti’nin Kendi Tapınağı Vardı.

Ege Life | Kraliçe Nefertiti Hakkında İlginç Gerçekler

Amenhotep’in kraliyet ailesi, Karnak'ta inşa edilen yapılarda yaşıyordu. En büyüklerinden biri, bir saray kompleksi olan Gempaaten idi. Nefertiti'ye adanmış bir tapınak! 

Saltanatlarının üçüncü yılında, Nefertiti ve Amenhotep IV, tapınakta özenle hazırlanmış bir festival düzenlediler. Bir yazıt iktidardaki çifte, kızları ve kraliyet mahkemeleri ile birlikte, saraydaki özel görüş noktalarından gelen eğlenceyi ve kalabalığı resmetmektedir. Çeviren ve Düzenleyen: Damla Kılınç 
Kaynak: www.ranker.com
Yorumlar

Yorum Yap

500