Kolanın Bilmediğimiz En İlginç Kullanımları

DOSYA & HABER | DOSYA || Kolanın Bilmediğimiz En İlginç Kullanımları
1 Ağustos 2019

Kolanın Bilmediğimiz En İlginç Kullanımları

  • 1 Ağustos 2019
  • 578 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Kolanın kullanımları neredeyse sonsuzdur ve sıcak bir günde serinletici bir içeceğin ötesine geçer. Temizlik uygulamalarından pişirme uygulamalarına ve hatta bahçede bile, kola lezzetli bir içecekten çok daha fazlası olabilir. Malzemelerin gizli bir karışımından oluşan kola, dünya çapında favori bir içecektir. Bununla birlikte, aynı bileşenler, evin içinde, tuvalette olduğu gibi, arabanızın kaputunun altındaki ve çamaşırhanedeki temizlik, pas sökme, tekrar paraları parlak ve yeni hale getirme ve hatta koku alma dahil olmak üzere birçok kullanım alanına sahiptir. Sizler için bu ilginç kullanımları derledik!

Pas ve Kir Sökücüdür.

Kola, iç yüzeylerinize (çoğunlukla) nazik davranırken, paslı metalleri temizleme, cıvataları gevşetme ve araç aküsü terminallerini temizleme de dahil olmak üzere pasa karşı harikalar yaratabilir. Ancak kolanın pas ve metal üzerinde ne kadar güçlü olduğunu fark ettikten sonra, içerken tekrar düşünmelisiniz!

• Paslı maddelere kola dökün ve pas çıkana kadar bekleyin.

• Cıvatayı kolaya batırın ve gevşeyene kadar bekleyerek sıkışmış cıvataları kolayca açabilirsiniz.

• Otomobil motorlarını kola ile temizleyin, dar alanlara ulaşmak için bir sprey şişesine yerleştirin. İyice durulayın.

• Kromu, kola ile nemlendirilmiş yumuşak bir bez kullanarak parlatabilirsiniz.

• Koyu renkli lekeleri tencere ve tavalardan kola ile kolayca temizlemek mümkün!

Et Pişirir.

Dünyada milyonlarca insana favori bir içecek olarak hizmet etmenin yanı sıra, et pişirmek de dahil olmak üzere pek çok mutfak kullanımına da sahiptir. Şekerli tadı ile hoş bir aroma bırakarak, yoğun asidi ile etin en sert kısımlarını bile yumuşatacaktır. Bir jambon ya da rostoyu pişirirken, tavanıza bir miktar kola eklemeyi deneyin. Bu tada inanamayacaksınız.

Kötü Kokuları Yok Edebilir.

Kola muhtemelen kokuşmuş bir şeyle uğraşırken aklınıza gelen ilk koku giderici olmayabilir. Koladaki karbonik ve fosforik asit, özellikle bir yerlere sinmiş balık ya da hayvan kokularını gidermede etkili bir yöntemdir. Giysilerinizden ve diğer yıkanabilir eşyalarınızdan kokuları gidermek için makinenize az bir miktar kola ekleyin. Evcil hayvanınızın kötü kokmasını engellemek için de üzerine kola püskürtebilirsiniz. Ancak dostunuzu iyice durulamayı ihmal etmeyin.

Temizleyici ve Leke Çıkarıcıdır.

Koladaki asit dişlerinizi çürütecektir ancak aynı asit lekeleri temizlemede faydalı bir ürün olarak kullanılabilir. Kola gibi yapışkan bir maddeyi temizlikte kullanmak kulağa oldukça ilginç görünüyor olabilir, ancak denemekte fayda var! İşte kolanın temizlik listesi şöyle,

• Bir kutu kolayı tuvalete döküp bir saat beklettikten sonra lekeleri çıkarmak için fırçalayın.

• Cam temizleyicisinin yerine camların üzerine kola sıkın ve sonra silerek temizleyin.

• Lekenin üzerine hafifçe dökerek halıyı, elbiseleri, duvarları veya döşemeleri ya da kan lekelerini kolayca temizleyin.

• Döşeme veya tahta üzerindeki yağ lekelerine kola dökün, bekletin ve silerek temizlenmesini sağlayın.

Sindirim Rahatsızlıklarını Tedavi Edebilir.

Meşrubat olarak bu kadar yoğun şeker tüketmek sağlıklı görünmese de, kolanın bazı sağlık faydaları yok diyemeyeceğiz. Bazı doktorların önerdiği üzere kola, mide bulantısı, ishal hatta bir boğaz ağrısı için iyi bir çözüm olabilir. Pası giderebilen bir şey midenizde neleri sökmez dersiniz?

Cildi Nemlendirir.

Doktorlar, şekerli içeceklerin tüketiminde uyarılarda bulunsa da kolayı dışarıdan uygulamak cildinizde iyi sonuçlar verebilir. Kolanın içinde bulunan bazı maddeler nemli ve ipeksi bir cilde sahip olmanızı sağlayacaktır. Nemlendiricinize bir çorba kaşığı kadar kola ekleyerek cildinize uygulayın. Düzenli kullanımda gözle görülür bir farkla karşılaşacaksınız. Her üründe olduğu gibi bu da farklı ciltlerde farklı tepkilere yol açabilir!

Sakızlardan Kurtarabilir.

Saçınıza yapışan bir sakız, korkulu rüyanız olabilir. Bu mevzu ne yazık ki saçınızın kesilmesi ile sonuçlanmıştır. Kolanın bu durum için enfes bir çözüm olduğunu bilseydiniz muhtemelen saçınız kesilmeyecekti. Sakız yapışmış saçınızı kola dolu bir kâseye batırın ve birkaç dakika bekleyin. Kola yapışkanlara her ne yapıyorsa bizi bu pislikten de kolayca kurtarıyor.

Gübre Görevi Görür.

İnsanlar olduğu kadar bitkiler de kolanın tadına bayılıyor. Özellikle açelya bitkisinin sürüp çoğalmasında kola büyük iş görüyor. Bir kutu kola, biraz anti-bakteriyel olmayan bulaşık sabunu ve yarım bardak amonyak karışımını bitkilere ayda bir kez püskürtün. Bu besin bitkilerden böcekleri uzak tutacağı gibi sağlıkla büyümelerine de olanak sağlayacaktır.

Saç Spreyi Olarak Kullanılabilir.

Kolanın ilginç kullanımlarını gördük ama daha da ilginci geliyor; saç bakımı. Saçları kıvırma özelliğine sahip olduğuna inanamayabilirsiniz ancak saçınıza az miktarda dökeceğiniz kolayı bir süre bekletin. Daha sonra saçlarınızı durulayın, parlak ve kıvırcık saçlar işte karşınızda!

Böcekleri Uzak Tutar.

Bitkiler kolaya bayılıyor ancak böcekler bu durumdan pek haz etmiyor. Böcek ilaçlarını pahalı bulan bazı çiftçiler, kola ile sümüklü böcek, karınca ve hamam böceği çeşitli böcekleri mahsullerinden uzak tutmayı başarıyor. Bir kutu kolayı açıp bahçenizden uzak bir yere koymak da bu böcekleri çiçeklerinizden uzaklaştıracaktır.

Kaynak: www.ranker.com

 

  • Damla KILINÇ

Yorumlar

Yorum Yap

500