Kahvenin Vücudumuz Üzerindeki 8 Pozitif Etkisi

DOSYA & HABER | DOSYA || Kahvenin Vücudumuz Üzerindeki 8 Pozitif Etkisi
1 Kasım 2017

Kahvenin Vücudumuz Üzerindeki 8 Pozitif Etkisi

  • 1 Kasım 2017
  • 670 Görüntülenme
  • 0 YORUM


Kahve her zaman kötü olarak yansıtılır, tadı güzel olan her şey gibi… Peki bazı zor sabahları atlatırken, akşamları ders çalışırken, toplantıdan toplantıya koşarken sizi ayakta tutan şey kahve değil miydi? Amerika'da 150 milyon kişi günde toplam 400 milyon kahve içiyor! Kafeinin yanı sıra, kahvenin içinde bulunan pek çok bileşen en şaşırtıcı şekilde bize bazı faydalar sunuyor. Kahve tutkunlarının keyifle okuyacağı listemiz sizin için!

1.Ruh Halimizi Yükseltir

Ege Life | Kahvenin Vücudumuz Üzerindeki 8 Pozitif Etkisi2011 yılında yapılan bir araştırma, ılımlı kahve tüketiminin kadınlarda depresyon riskini azalttığı, erkeklerde intihar riskini düşürdüğü ve genel olarak anti-depresan etkisi gösterdiğini ispatladı. Kahve vücutta, seratonin, noradrenalin ve dopamin üretilmesine yardımcı olarak size mutluluk veriyor.


2.Artan Zihinsel Duyarlılık ve Beyin Sağlığı


Ege Life | Kahvenin Vücudumuz Üzerindeki 8 Pozitif Etkisi

Kahvenin beyin üzerindeki etkisi sadece ruh halinizi iyileştirmekle kalmıyor. Kahve aynı zamanda uzun süreli bellek için de çalışıyor. Araştırmalar, zorlu bir görev öncesi kafein düzeyinin artmasının işleme ve bellekte tutma oranını artırdığını söylüyor. Odaklanma, reaksiyon zamanları ve akıl yürütmeye de yardımcı olur. Alzheimer Dergisi'ne göre günde 3 fincan kahve içmek, Alzheimer hastalığına engel olabilir.


3.Şeker Hastalığını Önlemeye Yardımcı Olur

Ege Life | Kahvenin Vücudumuz Üzerindeki 8 Pozitif Etkisi


Bir fincan kahve, kan şekeri ve insülin düzeylerini düzenleyen birçok şeyden biri olan adiponektini artırarak insülini dengeler. Bu da magnezyum ve antioksidanlarla birlikte harika bir hastalık mücadelesine dönüşür. Elbette etkileri geçici, bu sebepten daha fazla tüketenlerin daha çok korunduğu sonucuna varılabilir. Bu kural, halihazırda şeker hastası olanlar için geçerli değildir.4.Kahve ve Kalp


Ege Life | Kahvenin Vücudumuz Üzerindeki 8 Pozitif Etkisi

İnsanlar, uzun yıllar boyu kahvenin kalp için kötü olduğuna inandılar. Ancak yakın tarihli araştırmalar, bu yanlış anlamaları çürütmüştür. Artan kalp rahatsızlığı ile kahve arasında herhangi bir bağlantı bulunmuyor. Tam aksine ortaya çıkan bulgular, kahvenin kalp için gerçekten iyi olduğunu ortaya koymaktadır. Etkiler kadınlarda daha güçlü olmakla birlikte, ılımlı kahve tüketimi her iki cinsiyette de kalp krizi riskini azaltıyor.

5.Karaciğeri Koruma

Ege Life | Kahvenin Vücudumuz Üzerindeki 8 Pozitif Etkisi

Alkol kullanımınız var ise, kahve içilmesi alkolün etkileri ile zarar gördüğünü düşündüğünüz karaciğerinize iyi gelebilir. Kahve, karaciğere hasar veren enzim düzeylerini düşürür ve karaciğer kanseri ile siroz gibi hastalıklarla mücadele eder. Günde iki bardak kahve, karaciğer hastalığına bağlı hastaneye yatma ve ölüm riskini yüzde elli azaltabilir. Cafestol ve kahweol, potansiyel olarak can kurtaran, kahvenin içinde bulunan iki maddedir. Kahvenin karaciğer kanseri riskini azalttığı da yine araştırma sonuçları arasına giren bulgulardan. Tabii ki iyi bir yaşam elde etmek için kahve tüketiminin düzenlenmesi değil, öncelikle iyi bir yaşam tarzı belirlemek gerekir.


6.Gözlerimiz İçin Birebir

Ege Life | Kahvenin Vücudumuz Üzerindeki 8 Pozitif Etkisi

Kahve, retinal hasarın önlenerek göz hasarına dönüşmemesine engel olmaya yönelik güçlü bir antioksidan olan CLA yani klorojenik asit içerir. Çiğ kahve de yaklaşık yüzde 7-9 CLA içerir. Alternatif olarak havuç yiyebilirsiniz.


7.Kanserle Mücadele

Ege Life | Kahvenin Vücudumuz Üzerindeki 8 Pozitif Etkisi

Güncel çalışmalar, kahve içerisindeki antioksidanların kanser riskini azalttığını gösteriyor. Daha iyisi, ne kadar içerseniz o kadar iyi korunmuş oluyorsunuz. Bu, en sevdiğiniz kahveden günde dört veya daha fazla bardağın hayatınızı kurtarabileceği anlamına gelir. Kahvenin azaltabildiği kanserlerden bazıları oral, uterin, prostat ve beyin kanserleridir. Deneysel Hematoloji ve Onkoloji dergisinde yayınlanan bir çalışmada, kafein, akciğer kanseri hücrelerindeki bazı proteinlerin bu hücrelerin büyümesini ve çoğalmasını önleyebileceğini belirledi. Diğer araştırmalara göre, en az üç fincan kahve içen kadınlar bir gün endometriyal kanser gelişme riskini yüzde 19 azaltıyor ve meme kanseri tekrarını yüzde 49 oranında düşürüyor.

8.Kilo Kaybı

Ege Life | Kahvenin Vücudumuz Üzerindeki 8 Pozitif Etkisi

Tabii ki bol kreması ve ekstra çikolata ve şurup içeren büyük bir latte kilonuza herhangi bir iyilik yapmıyor. Fakat sade kahve diyetlerde oldukça etkili. Kahvenin, kısa vadede bile, kilo alımını yavaşlattığı gösterildi. Klorojenik asit, iyileşmiş görme ile ilişkili olan kahve içerisindeki bileşik, karbohidrat emilimini yavaşlatmaya yardımcı oluyor. Buna ek olarak, kahvedeki kafein metabolizma oranının%3-11 artmasına katkıda bulunuyor. Kafein direkt olarak sinir sistemi ile konuşur ve yağ hücrelerini parçalamasını söyler; bu da yağ yakmaya yol açar. Elbette ki sonuçlar kişiden kişiye değişiklik gösterecektir. En derin sonuçlar daha yağsız bireylerde meydana gelmiş. Daha fazla ağırlık taşıyanlar o kadar çok fayda sağlamazlar. Ancak her şey önemlidir, kahve de atletik performansı arttırarak kilo vermeye yardımcı olur. Çalışmalar, yağ dokularından yağ asitleri harekete geçirdiği için ortalama yüzde 11-12'lik bir artış olduğunu gösteriyor. Bilmenizde fayda olacak bir şey: Aşırı tüketimde vücut kahvenin etkilerine karşı bağışık olacak ve daha önceki gibi çalışmayı bırakacaktır.Çeviren ve Düzenleyen: Damla Kılınç

Kaynak: www.listverse.com
Yorumlar

Yorum Yap

500