Fotoğrafta Diyafram Kullanımı

DOSYA & HABER | DOSYA || Fotoğrafta Diyafram Kullanımı
1 Mayıs 2019

Fotoğrafta Diyafram Kullanımı

  • 1 Mayıs 2019
  • 680 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Ege Life | Fotoğrafta Diyafram Kullanımı

Fotoğrafta enstantane kullanımını anlattığım önceki yazımdan sonra bahsetmek istediğim konu diyafram kullanımı. Fotoğrafta diğer olmazsa olmaz faktörlerden biri de diyaframdır.  Nesnelerden yansıyan ışıkların makinenin içindeki aynaya ne kadar yoğunlukta düşeceğini belirleyen sistemdir diyafram. Fransızca “diaphragme” kelimesinden gelirken İngilizce “açıklık” anlamına gelir. Diyaframın ışık yoğunluğunu ve net alan derinliğini kontrol eden iki temel işlevi vardır. Değeri “F” ile gösterilir. Nikon makinelerin üzerinde diyafram “A” ile gösterilirken, Canon makinelerde ise “Av” şeklinde gösterilir. Çeşitli diyafram açıklık dereceleri f/ değeriyle gösterilip 1.2,1.4,2,2.8,4,5.6,8…. şeklinde uzar gider. F sayısı büyüdükçe diyafram kısılır, merceğe düşen ışık miktarı azalır. Bu durumu gözünü kıstığınızda daha az aydınlık görmenizle anlayabilirsiniz. Diyaframdan önce gözünüzü düşünmenizi isteyeceğim. Diyaframın gözünüz ile çalışma mantığı aynıdır. Çok ışıklı bir ortama girdiğinizde gözünüzü kısarsınız çünkü ışık miktarı fazla olduğundan merceğe fazla ışık girmiş olur. Diyafram da merceğe düşen ışığın miktarını belirlediği için kısıp açarak bu miktarı belirleyebilirsiniz.

Ege Life | Fotoğrafta Diyafram Kullanımı


Sokakta fotoğraf çekerken yanıma gelip “Abi arka planı nasıl bulanık yapacağız?” tarzı sorularla çok sık karşılaşıyorum. İşte bunun cevabı diyaframda gizli. Diyafram değerini küçük tutarsanız yani f/1.2 veya f/3.5 gibi değerlerle çekmek istediğiniz nesneye veya kişiye netlediğiniz zaman fotoğrafınızda arka plan flu/bulanık olarak çıkacaktır. Tabii burada diğer önemli nokta ise konuya olan uzaklığınız. Bir kişinin portre fotoğrafını çekeceğinizi varsayalım. Objektifinizi en uzak konumuna getirerek konudan biraz uzaklaştıktan sonra açık diyafram değeri ile fotoğrafı çekin. Diyafram açık konumda sığ alan derinliği sağlayacağı için arka plan bulanık olacaktır. Manzara fotoğrafı çekerken ise işler tam tersi işliyor. Bu durumda diyaframınızın değerini yükseltip kısık konuma getirmeniz ve o şekilde fotoğrafı çekmeniz gerekiyor. Diyaframı kısıp fotoğrafı çektiğinizde manzarada her yerin net olduğunu göreceksiniz. 

Ege Life | Fotoğrafta Diyafram Kullanımı

Bu ay makineniz A modunda kalsın ve o şekilde fotoğraflar çekin. Işık az mı geldi, diyaframı açıp bir daha basın deklanşöre. Ya da ışık fazla mı geldi hemen kısıp tekrar çekin fotoğrafı. Deneyerek daha iyiye gidersiniz.

Ege Life | Fotoğrafta Diyafram Kullanımı


Bol kitapla ve bol fotoğrafla kalın…

Yorumlar

Yorum Yap

500