Ekim Ayı Vizyon Seçkisi

DOSYA & HABER | DOSYA || Ekim Ayı Vizyon Seçkisi
1 Ekim 2018

Ekim Ayı Vizyon Seçkisi

  • 1 Ekim 2018
  • 684 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Ekim Ayı Vizyon Seçkisi


Ekim ayı vizyon seçkisine hoş geldiniz sevgili Ege Life okuyucuları!

Ege Life | Ekim Ayı Vizyon Seçkisi

5 Ekim haftası çizgi roman hayranlarının uzun zamandır beklediği bir filmle başlıyor. Venom: Zehirli Öfke (Venom) “Araştırmacı gazeteci Eddie Brock (Tom Hardy), başına gelen talihsiz bir olayın ardından, kariyerini yeniden ayağa kaldırabilmek için Life Foundation'ın gizli faaliyetlerini araştırmaya başlar. Bir tesiste denemeleri yapılan ortak yaşar-simbiyotla temas edince Venom adlı çok güçlü ve kontrolü zor bir yaratık ortaya çıkar.”  

Ege Life | Ekim Ayı Vizyon Seçkisi

Eğer ki popüler kültüre ve her türlü seyirciye kendini beğendirme kaygısıyla piyasa işi ve basit değilse her Türk filmini öneri listeme almaya çabalıyorum. Bu haftanın Türk filmi Babamın Ceketi. “Babamın Ceketi, evlenebilmek için iş bulmaya çalışan bir gencin hikâyesini anlatıyor. Bir süredir birlikte olan Ferhat ve Aslıhan ilişkilerini evlilikle taçlandırmak istemektedir. Fakat Ferhat’ın işsiz olması evlenmeleri önünde büyük bir engeldir. Bu sırada Aslıhan’ın babasının kalp krizi geçirmesi durumu daha da çıkmaza sokar. Aslıhan’ın babası yaşadığı sağlık sorunu sonrası kızına evlenmesi için baskı yapmaya başlar. Babası ölmeden önce kızının mürüvvetini görmek istemektedir. Fakat bunun için Ferhat’ın iş ve düğün için para bulması gerekir. Bu süreçte Ferhat’ın en büyük destekçilerinden biri de babası İbrahim’dir. Oğlunu okutarak en iyi babalığı yaptığını düşünen İbrahim şimdi de ona iş aramaya başlar. Mahalleden arkadaşı Penguen Ersin’in de yardımıyla iş aramaya başlayan Ferhat kendisini türlü maceraların içerisinde bulur.” 

Ege Life | Ekim Ayı Vizyon Seçkisi

Haftanın son önerisi klasik olmaya aday bir film. Tutsak (Bel Conto) “Ünlü soprano Roxanne Coss (Julianne Moore), Güney Amerika'da zengin bir sanayici olan Hosokawa'nın (Ken Watanabe) davetiyle özel bir konser vermektedir. Ancak içeri sızan silahlı kişiler, içeridekileri rehin alır. Gerillalar, tutuklu olan yakınları ve diğer gerillaların salıverilmesini istemektedir. Coss ve diğer üst düzey rehineler ölüm kalım savaşının ortasında kalır, ancak gerilla-polis pazarlığı ilerledikçe, gerillalarla rehineler arasında bir bağ kurulmaya başlayacaktır.” 

Ege Life | Ekim Ayı Vizyon Seçkisi

12 Ekim haftası seçkiyi zorlayan haftalardan çünkü tavsiye listeme giren az film var; fakat tavsiye listemdeki üç film de son derece başarılı. O nedenle bu hafta seçimde zorlanacaksınız. 

Ege Life | Ekim Ayı Vizyon Seçkisi

Mirasçılar (Las Herederas) “Chela (Ana Brun) ve Chiquita (Margarita Irún) 30 yıldır birlikte yaşayan, ailelerinden kalan büyük miras nedeniyle ömürleri rahat içinde geçmiş 2 Paraguaylı kadındır. Ancak mirasları suyunu çekince eşyalarını satmak zorunda kalırlar, en sonunda Chiquita dolandırıcılık suçlamasıyla hapse düşer. Çaresiz kalan Chela, hayatta kalabilmek için genelde yaşlı kadınlara hizmet eden bir korsan taksi servisinde çalışmaya başlar. Uzun yıllar sonra araba kullanmak zorunda kalan Chela, dışarıda hayatın ne kadar zor olduğunu öğrenirken kendisinden çok daha genç Angy (Ana Ivanova) ile tanışır. Dünyayla ve insanlarla daha fazla ilişki içinde oldukça, kendini de yenilemeye ve değişmeye başlar.” 

Ege Life | Ekim Ayı Vizyon Seçkisi


Kings “Amerikan yakın tarihinin en çok iz bırakmış olaylarından Rodney King'in öldürülmesinin sonrasında 1992'de Los Angeles'ta gergin hava devam etmektedir. Evlat edindiği çocuklarını büyütmeye ve hayata tutunmaya çalışan Millie Dunbar (Halle Berry) için de durum bu şekildedir. Ancak King'in ölümünden sorumlu tutulan polis memurlarının dava sonucunda ceza almaması, Los Angeles sokaklarını yangın yerine çevirir. Dunbar ailesini şiddet ve ölüm tehlikesinden korumaya çalışırken pek geçinemediği komşusu Obie Hardison (Daniel Craig) da onlara yardımcı olmaya karar verir.”

Ege Life | Ekim Ayı Vizyon Seçkisi

El Royal’de Zor Zamanlar (Bad Times at the El Royale) “Karanlık geçmişleri olan 7 yabancı farklı yerlerden, farklı hikayelerle yola çıkmışlardır. Sonunda hepsi Tahoe Gölü’ndeki yıkık bir otel olan El Royale otelinde bir araya gelirler. Hepsinin birbirinden sakladıkları ve geçmişe gömmeye çalıştıkları önemli sırları vardır. Bu gece her şeyin sonudur ve onların geçmişleriyle yüzleşip kendilerini kurtarabilmeleri için son bir şansları vardır. Geçmişin acı verici yaralarına rağmen bunu yapabilecekler midir?”

Ege Life | Ekim Ayı Vizyon Seçkisi


Ekim bir geldi pir geldi. Vizyon dolu dolu ve seçim size ait… 19 Ekim haftasının da diğerlerinden kalır yanı yok. Bu kaliteli vizyon için de tavsiyeler artıyor. 

Ege Life | Ekim Ayı Vizyon Seçkisi

Anaokulu Öğretmeni (The Kindergarten Teacher) “Bir anaokulunda öğretmen olan Lisa Spinelli (Maggie Gyllenhaal), oldukça sıkıcı bir hayat yaşamaktadır. Hayatındaki en heyecan verici olay, akşamları katıldığı şiir atölyesidir. Günün birinde öğrencilerinden Jimmy'nin (Parker Sevak) şiir konusunda aşırı yetenekli olduğunu fark eder. Çocuğun farklı bir eğitim alması gerektiğini düşünse de ailesinin bu konuda daha tutucu bir tavır takınması, 40 yaşındaki öğretmeni harekete geçmeye, hatta haddini aşacak işlere kalkışmaya itecektir.” 

Ege Life | Ekim Ayı Vizyon Seçkisi

Ayda İlk İnsan (First Man) “Film, astronot Neil Armstrong’un hayatının 1960'lardaki dönemini konu alacak. Armstrong’u Ryan Gosling canlandıracak.” 


Sevgili Komşum “Bir apartmanda yaşanan birbirinden ilginç olayları konu ediyor. Şale Apartmanı, içerisinde türlü insanların barındığı bir apartmandır. Herkes tarafından sevilen bir kapıcı, mutlu bir evliliğe sahip bir çift, mahallelinin kedilerinin sevgilisi yaşlı teyze ve meraklı komşular… Günlerden bir gün genç bir kadının hastaneye kaldırılması ve ardından bir başka kadının taşınması apartmanın hareketlenmesine neden olur. Yeni komşu sığınma evinden gelen genç bir kadındır. Sıkıntılı bir geçmişe sahip olan kadın, yeni erkek arkadaşı ile birlikte hayatında yeni bir başlangıç yapar. Kurduğu yeni dünyasında kendisini hiç olmadığı kadar güvende hisseder. Peki, gerçekten de güvende midir? Şale Apartmanı’na taşınarak hayatına birçok insanı katan kadın gerçekte kime güvenmelidir?”


Ayın son haftasına geldiğimizde ise size önereceğim iki film Türk filmi, diğeri ise Türk bir yönetmenin ellerinde yeşermiş. Çirkin Kral’ın Efsanesi (The Legend of The Ugly King) Yılmaz Güney’in hayatını anlatırken Müslüm ise Müslüm Gürses’in hayatını anlatıyor. Son hafta iki büyük üstadın hayatları üzerinden geçmişten günümüze bir tarih akışı sunuyor. Napoli’nin Sırrı (Napoli Velata) “Hayatına giren ani aşk ve işlenen bir şiddet suçu arasında sıkışıp kalan bir kadının hikâyesi anlatılıyor. Napoli'de yaşayan Adriana (Giovanna Mezzogiorno) bir partide tanıştığı Andrea'dan (Alessandro Borghi) çok etkilenir ve geceyi birlikte geçirirler. Hayatının aşkını bulmuş olabileceğine inanan Adriana, ertesi günkü buluşmayı iple çeker, ancak Andrea gelmez. Adriana için takip eden günler, oldukça zor geçecek, gizemlerin açığa çıkması zaman alacaktır.”  Yönetmen koltuğunda Ferzan Özpetek’in oturduğu film, vizyona girdiği ülkelerde beğeni topladı.
Bol bol sinemaya gidebildiğiniz bir Ekim ayı dilerim, iyi seyirler. Hazırlayan: Gizay KayaYorumlar

Yorum Yap

500