Dünyanın En Eski 10 Okulu

DOSYA & HABER | DOSYA || Dünyanın En Eski 10 Okulu
1 Haziran 2018

Dünyanın En Eski 10 Okulu

  • 1 Haziran 2018
  • 598 Görüntülenme
  • 0 YORUM


İnsan daima bilgiye aç olmuş, akılsal aktivitelerini evrenin gizemlerini çözmek üzere meşgul etmiştir. Zamanla insanlar, her şeyin arkasındaki bilimi ve mantığı tartışmak için bir araya gelmeye başladı. Böylece yeni bir hayat ortaya çıkmaya başladı. Bulguları kaydetmek için, parlak zihinleri bir araya getirmek için ve geleceği düzeltmek için tek bir yere ihtiyaç duyuldu. Böylece üniversiteler ortaya çıktı. Sizler için çok ilginç bir liste yaptık, gidip gördüğümüzde ağzımızı açık bırakan o muhteşem üniversiteler tabii ki dünyanın en eski üniversiteleri!  Bazıları hala çalışıyor; bazıları ise bulundukları ülke tarafından korunuyor. İşte karşınızda dünyanın en eski 10 okulu!


    1. Nalanda Üniversitesi (Hindistan)
Kuruluş: M.Ö. 600


Ege Life | Dünyanın En Eski 10 Okulu


Milattan önce kurulan tek okul olduğuna dikkat edin; bu okulun tarihi, Hint kültürünün güçlü bir örneğidir ve ilk günlerden bu yana eğitime verdikleri önemi göstermektedir. Babil, Yunanistan, Suriye ve Çin'den öğrencileri eğiten okulun, dilbilgisi, felsefe, tıp, cerrahi ve okçuluk öğretilen dersleri vardır. Atakrāditya (o zamanların kralı) tarafından kurulmuş üniversitenin bir seferde 10.500'den fazla öğrenciyi eğittiği söylenmektedir. Görkemli tarihi sadece 800 yıl sürdü. İlk iki yıkım düzeltilmiş olmakla birlikte tarihte üç kez tahrip edildi. Şimdilerde ise yeniden inşa ediliyor, Hint halkı gurur dolu olmalı!


    2. Al-Karaouine Üniversitesi (Fas)
Kuruluş tarihi: 859


Ege Life | Dünyanın En Eski 10 Okulu


Dünyanın en eski ikinci ve hâlâ faaliyet gösteren üniversitesi. Zamanının çok ötesinde bir kadın olan Fatima el Fihri tarafından kuruldu. Başlangıçta sadece doğal bilimler üzerine çalışan üniversite, 1957 yılına kadar diğer ana bilim dallarını portfolyosuna eklememişti. Bina Afrika'nın en büyük camisi olarak inşa edilmeye başlanmış olsa da dünyanın en eski üniversitelerinden biri oldu. Üniversitenin üniversite kadar eski heykelleri ise içinde görülebilir.


    3. El-Ezher Üniversitesi (Mısır)
Kuruluş tarihi: 970-972


Ege Life | Dünyanın En Eski 10 Okulu


İslam dünyasının en eski ikinci enstitüsü; Arap edebiyatı, Sünni İslami öğrenme ve din odaklılık eğitimi için merkez olarak öğretime başladı. Bugün, bir yandan Peygamber Muhammed'den ve diğer tüm modern bilim alanlarından öğrenenlerle birlikte Kuranî bilimleri ve gelenekleri öğretir. El-Azhar kütüphanesi İslam dünyası için hazine olarak kabul edilir ve çevrimiçi olarak korunma çabaları da devam etmektedir. Kütüphanenin yedi milyon sayfası çevrimiçi materyale dönüştürülmüştür. Mısır Fatimi İmparatorluğu döneminde kurulmuş olan üniversite, Peygamberin kızı Fatimah Al-Zahara'nın adını almıştır.


   4. Bağdat Nizamiyesi (İran)
Kuruluş tarihi: 1065

Ege Life | Dünyanın En Eski 10 Okulu


Khwaja Nizam el-Mulk tarafından on birinci yüzyılın başlarında kurulan nizamiye, en başarılı ve en popüler eğitim kurumudur. O zamanlar şiirleri, bilgileri paylaşmak ve öğretmek için kuruldu. Öğrencilerine ücretsiz eğitim sunan üniversite, 1258'de şehir saldırıya uğraması ile yok edildi.


   5. Bologna Üniversitesi (İtalya)
Kuruluş tarihi: 1088


Ege Life | Dünyanın En Eski 10 Okulu


Batı dünyasının ilk yüksek öğrenim kurumu ve dünya savaşlarına kadar öğrenme alanında olan Bologna Üniversitesi, harika bir tarihe sahiptir ve yüksek öğrenim kurumları alanında batı dünyasının resmi bir temsilcisi olarak görülmektedir. Dünya Üniversitesi olmak üzere açılan üniversite, yavaş yavaş gelişti ve yol boyunca çeşitli üniversiteler oluşturdu. Bugün Bologna, Avrupa eğitiminin önde gelen bir örneği olarak görülmekte ve dünyadaki en iyi 200 okul arasında yer almaktadır. Ayrıca 23 okul ve 85.000'den fazla öğrenciye sahiptir.


    6. Paris Üniversitesi (Fransa)
Kuruluş tarihi: 1096

Ege Life | Dünyanın En Eski 10 Okulu


Kesin olmamakla birlikte, resmi tarih 1096 olarak kabul edilmektedir. Artık bu isimde çalışmayan okul; 1970 yılında 13 farklı üniversiteye bölündü. Bunlar popüler olarak College de Sorbonne olarak adlandırılıyor. Ünlü Notre Dame Katedrali'nin etrafında yerleşen üniversitede başlangıçta, dört ana bölüm; sanat, tıp, hukuk ve teoloji vardı. Üniversite doğrudan kilisenin komutası altındaydı. Bu sebepten pek çok sorun gün yüzüne çıktı ve varlığı boyunca, üniversite üç kez kapatıldı.


    7. Oxford Üniversitesi (İngiltere)
Kuruluş tarihi: 1096


Ege Life | Dünyanın En Eski 10 Okulu


Bu kesin bir tarih değil ama kanıtlar, üniversitenin 1096'da faaliyete geçtiğini göstermektedir. 3. Henry döneminde, üniversite kraliyet onayı aldı. Cambridge’de meydana gelen anlaşmazlıktan sonraki süreçte diğer üniversitelerin memnuniyetsizliği nedeniyle ortaya yeni bir üniversite çıkması doğaldı. Şu anda dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer almakta olan üniversite, 38 kolej ve enstitü ile tam 58 Nobel Ödülü sahibidir.


    8. Montpellier Üniversitesi (Fransa)
Kuruluş Yılı: 1150

Ege Life | Dünyanın En Eski 10 Okulu


Üniversitenin belirtilen tarihten daha da eski olduğu söyleniyor. Bunun nedeni, Papa IV. Nicholas'ın tüm eski üniversiteleri bir araya getirme emri olmasıdır. Üniversite 1793'te Fransız Devrimi sırasında kapatıldı. 1810'da yeniden açıldı, ancak sadece bilim fakülteleri devam edebildi. Değişen zamana ayak uydurmak için, üniversite 1969'da bilim ve teknolojiye odaklanarak yeniden kuruldu. Bugün Montpellier Üniversitesi, Montpellier Üniversitesi 1, Montpellier Üniversitesi 2 ve Paul Valéry Üniversitesi şeklinde eğitime devam etmektedir.


    9. Cambridge Üniversitesi (İngiltere)
Kuruluş yılı: 1209


Ege Life | Dünyanın En Eski 10 Okulu

Sürekli olarak dünyanın en iyi 5 üniversitesi arasında yer alan Cambridge Üniversitesi, İngilizce konuşan dünyanın ikinci en eski üniversitesidir. Bu okul, Oxford akademisyenlerinin halk ile bir anlaşmazlığı sonucu kuruldu. Oxford ve Cambridge iki azılı rakiptir. Cambridge tıpkı Oxford gibi, 85 Nobel Ödülü sahibidir ve kendi alanında 31 kolejden oluşmaktadır. Bu kadar eski bir üniversiteden beklendiği gibi Cambridge'in uzun süredir devam eden gelenekleri vardır. Popüler olanlar, tahta kaşığın dönemin en düşük puanına teslim edilmesi, Noel Geceleri'nde Kings Koleji'nin “Choir of Carol”larının yayınlanmasıdır.


    10. Salamanca Üniversitesi (İspanya)
Kuruluş Yılı: 1218

Ege Life | Dünyanın En Eski 10 Okulu


Christopher Columbus, Indies'e batı yolunu bulmak için destansı bir yolculuğa çıktığında, bu saygın üniversitenin Coğrafya bölümüne başvurdu. Şu an 8. yüzüncü yılını kutlamak için hazırlanan üniversite, muhteşem bir tarihe sahip. 1218 yılında kuruldu, 1225 yılında resmi unvanı aldı. Leonese Kralı Alfonso IX, burayı Leonese halkına farklı bir şehre taşınmak zorunda kalmadan çalışmak için bir yer vermek için inşa etti. Bugün dil ve sosyoloji kursları ile tanınan üniversite, İspanyolca öğrenmek için en iyi yer olmaktan gurur duyuyor.
Çeviren ve Düzenleyen: Damla Kılınç
Kaynak: www.top-10-list.org

Yorumlar

Yorum Yap

500