Aslında Yanlış Yaptığımız Banyo Alışkanlıkları

1 Haziran 2018

Aslında Yanlış Yaptığımız Banyo Alışkanlıkları

  • 1 Haziran 2018
  • 622 Görüntülenme
  • 0 YORUM


Banyo zamanı günün kutsal bir parçası. Çoğu insan içinse, günün sonunda uzun, sıcak bir duştan daha iyi bir şey olamaz. Ama küçük bir çocukken banyo alışkanlıklarına dikkat etmediğimiz için, aslında yanlış yaptığımız sayısız şeyi bilmiyor olabilirsiniz.


Sizin için aslında tehlikeli olan birtakım alışkanlıkları derledik. Bu listedeki banyo hataları çok yaygındır, bu nedenle bu hijyen veya duş alışkanlıklarından herhangi birini yapıyorsanız kötü hissetmeyin; ancak alışkanlıklarınızı değiştirmeyi mutlaka düşünün!


1- Duşta Ayaklarınızı Yıkamıyorsunuz


Pek çok insanın duş aldığında ayaklarını gerçekten yıkamadığı ortaya çıkmış.  Evet, zaten duşun içinde ve ayaklarınızın üzerinden geçen sabunlu su var (çoğu insanın mazereti). Fakat onları etkili bir şekilde temizlemek için, gerçekten fırçalamak gerekir; su ve sabun tek başına yeterli değildir. Mantar ve bakteri oluşumunun temel sebebi işte budur!


2- Yanlış Diş Fırçası Kullanıyor OlabilirsinizÇoğu diş hekimi yumuşak kıllı bir diş fırçası kullanılmasını önerir. Ancak siz de fark edeceksiniz ki yıllardır kullanılan diş fırçalarının hepsi sert kıllı. Dişinizin üzerindeki mine tabakasını incitmek istemezsiniz değil mi? :(


3- Havlunuzu Tekrar Tekrar Kullanıyorsunuz


Havluyu yıkamak için havlunun kokusunu alana kadar beklerseniz, bu çok uzun bir süre olabilir. (Çok çok uzun.) Bakteriler nemli, dokunmuş havlularla büyüyor ve banyonuz gibi nemli ortamlarda hızla çoğalabilirler. O havluyu her yeniden kullandığınızda, o bakteriler muhtemelen size geri dönüyor.


4- Çok Uzun ve Çok Sıcak Duş Alıyorsunuz


Uzun, sıcak bir duştan daha iyi bir şey var mı? Size bu kötü haberi verdiğim için üzgünüm, ama bu alışkanlık, cildinizi doğal yağlarından arındırarak sizi kuru ve pul pul bir cilde sahip hale getirebilir. Cildiniz bu zararı telafi etmek için ihtiyacınız olandan çok daha fazla yağ üretmeye karar verebilir ve gereğinden fazla yağ üreterek sivilce ve kepek gibi problemlere sebep olabilir.5- Diş Fırçanızı Tuvalete Çok Yakın TutuyorsunuzHarvard Üniversitesi Gazetesi'nden bir makale, “Her sifonda, tuvaletin içinden aerosol haline gelen parçacıklar altı metre uzağa kadar sıçrayabilirler.” diyor. Bu demektir ki, diş fırçanız tuvaletten altı metre uzaktaysa bile (ki ne kadar mümkün?) bakteriler yine de gelip onu bulacaktır.


6- Saçınızı Tırnaklarınızla Yıkıyorsunuz


Eğer kaşıntılı bir kafa deriniz varsa, muhtemelen kendinize burada bir iyilik yaptığınızı düşünürsünüz (ve muhtemelen iyi hissettirir), fakat aslında iyi hissettiğiniz kadar çok zarar veriyorsunuz demektir. Tırnaklarınız kafa derisini çizebilir ve daha fazla dökülmeye neden olabilir. Parmak uçları ile köpürtmek ve ılık su ile durulamak sorunlara çözüm olabilir.


7- Banyo Lifi Kullanıyorsunuz


Her şeyden önce, lif ve süngerler bakteriler için üreme yuvası gibidir. O ölü cildi temizlemeyi bitirdiğinizde, oradaki nemli ortamla karışarak, her çeşit korkutucu şeyleri üreten bakteriler, lifinizin üzerinde oturmaya ve çoğalmaya başlıyor. Sonra ertesi gün onu alıyor ve dünkü pisliği vücudunuzun üstüne çoğaltarak sürüyorsunuz.  Ayrıca cildinizin koruyucu bariyerini çok sert fırçalayarak çıkartıyorsunuz.


8- Nemlendirici Uygulamak için Uzun Süre Bekliyorsunuz


Dermatologlar bunun oldukça yanlış olduğunu, doğru nemlendirici zamanının duştan çıkar çıkmaz vücudunuz hâlâ nemli iken olduğunu söylüyor.


9- Antiperspirant Deodorant Kullanıyorsunuz


Deodorantlar koltuk altlarınızı sadece parfümler, ancak terlemeyi önleyici maddeler terleyen kanalları tıkayan alüminyum tuzları içerir. Ne yazık ki, alüminyum içeren antiperspirantlar potansiyel olarak meme kanseri, Parkinson Hastalığı ve Alzheimer riskini artırmaktadır. Doğal bir roll-on kullanmak işinizi çözebilir.


10- Antibakteriyel Sabun ve Jel Kullanıyorsunuz


Zaman içinde insanlar normal sıvı sabunun yeterince iyi olmadığına inanmaya başladılar. Anti-bakteriyel sabunlar da böylece ortaya çıktı. Problem şu ki sabunlardaki (Triclosan) ana aktif maddelerden birinin sadece bakterileri öldürmekle kalmadığı, aynı zamanda insan hücrelerine zarar verdiği de araştırmalarla kanıtlanmıştır. Bu sabunlar antibiyotiğe dirençli bakterilerin yayılmasına da katkıda bulunuyorlar.Çeviren ve Düzenleyen: Damla Kılınç
Kaynak: www.ranker.com


Yorumlar

Yorum Yap

500