Acaba Fotoğraf Çekebilir Miyim?

DOSYA & HABER | DOSYA || Acaba Fotoğraf Çekebilir Miyim?
1 Mart 2019

Acaba Fotoğraf Çekebilir Miyim?

  • 1 Mart 2019
  • 658 Görüntülenme
  • 0 YORUM


Fotoğraf Köşesi 

Hayattan


Uzun yolun başlangıcı: Nasıl fotoğraf çekerim? Bir sürü internet sitesinde, blog sayfalarında uzun uzun ‘Fotoğrafa ilk
başlayacaklara bilmem kaç tavsiye’ şeklinde yazılar mevcut. Tavsiyelere geçmeden önce kalbiniz ile gözünüzün tek noktada buluştuğu tavsiyeleri dinlemenizi öneririm. Şimdi nedir bu kalp ile gözün tek noktada buluşması? Diyelim ki sokakta yürürken güzel bir görüntüye denk geldiniz ve hemen bunu fotoğraflamanız lazım. Makinenizi veya telefonunuzu çıkartıp hemen çekiyorsunuz. İşte bu durum kalbiniz ile gözünüzün aynı noktada buluşması. Ortaya çıkan fotoğraf da bu noktanın bir meyvesi anlamına geliyor. Ortaya çıkan bu meyvelerin oluşma süreci ise sizin dünyaya bakış açınızı, kültürel birikiminizi, olayları nasıl yorumladığınızın göstergesidir. 

Ege Life | Acaba Fotoğraf Çekebilir Miyim?


Fotoğrafa ilk adım attığınızda deklanşöre, telefonun tuşuna basmaktan çekinmeyin. Nasıl olsa filmler eskide kaldı. Tabii öncelikle neyi çekmek istediğinizi kafanızda oturtmanız gerekiyor. Ondan sonra bol bol basın gitsin tuşa. İlk başlarda yan açıda çekmenizi tavsiye ederim. Önce her şeyi kadrajınıza alın ki daha sonra çektiğiniz fotoğraflara baktıkça onları sadeleştirebilesiniz. Ondan sonra dik kadraj ile çok güzel, sade fotoğraflar çekebilirsiniz. 

Ege Life | Acaba Fotoğraf Çekebilir Miyim?


Mimari fotoğrafçılığı ile başlamanız daha iyi olur. Çünkü onlar bir yere kaçmıyor, rahatlıkla çekebilirsiniz. Mesela İzmir Saat Kulesi’ni günün istediğiniz vaktinde, istediğiniz açıdan çekebilirsiniz. Bu şekilde başlamanız ve farklı vakitlerde mimari fotoğraflamanız kadrajdaki fotoğraf konumlandırmanızı geliştirecektir. İlk başlarda fotoğraf çekerken telefonu veya makinenizi düz tutmaya dikkat edin. Fotoğraflar yamuk çıkmasın. Özellikle denizi çekerken dikkat edin yoksa deniz sanki bir tarafa dökülüyor etkisi oluşur. Bu şekilde hem eliniz hem de gözünüz daha otomatik çekmeye başlayacak ve kadrajlarınız daha estetik olacaktır.

Ege Life | Acaba Fotoğraf Çekebilir Miyim?


Fotoğraf çekmeye başladığınızda dikkat etmeniz ve kadrajınızda objelerin daha estetik görülmesini sağlayan diğer bir nokta altın oran. Ekranı yukarıdan aşağı ve sağdan sola çizgilerle 3 eşit parçaya böldüğünüzü hayal edin. Tam ortada dikdörtgen oluşacaktır. Oluşan o dikdörtgenin her köşesi altın orana denk gelir. İsterseniz sağdaki noktalar üzerine konunuzu konumlandırabilirsiniz, isterseniz de soldaki noktalara. Ancak daha estetik bir görünüm sağlamak adına bir diğer dikkat etmeniz gereken nokta ise, ana ögenizi bu noktalardan herhangi birine konumlandırdığınızda konunun baktığı tarafa bakış boşluğu koymanız gerektiği. Örneğin bir çocuk fotoğrafı çektiniz ve ana ögeniz çocuk. Ortadaki dikdörtgenin sağındaki noktalara denk geliyorsa, daha estetik bir görünüm için çocuğun bakışları sola gelecek şekilde olmalı. Bu şekilde bol bol çekim yapın. 

Ege Life | Acaba Fotoğraf Çekebilir Miyim?


Bol okumayla, fotoğrafla kalın…Süleyman Gülen
Yorumlar

Yorum Yap

500