18 Maddeyle 18 Mart Çanakkale Zaferi

DOSYA & HABER | DOSYA || 18 Maddeyle 18 Mart Çanakkale Zaferi
1 Mart 2018

18 Maddeyle 18 Mart Çanakkale Zaferi

  • 1 Mart 2018
  • 625 Görüntülenme
  • 0 YORUM


Bakış açımızı genişletmek, uzaklaşıp büyük resme bakabilmek bize tarih biliminin kazandırdığı en güzel özelliktir. Çünkü zaman geçtikçe tüm gerçekler ortaya dökülür ve görünür olur. Görünür olan gerçeklerse büyük resmi tamamlar. Çanakkale Zaferi yalnız Türk tarihi için değil dünya tarihi içinde önemli bir savaştır. Buyurun nedenlerini madde madde hep birlikte işleyelim.

 

    1- İngiliz gemileri Çanakkale’yi geçip müttefikleri Rusya’ya yardıma gidemedikleri için Çarlık düşmüştür. Çarlığın düşmesi ve ezilen halkın iktidarı ele alması o zamana kadar monarşi ile yönetilen bütün toplumlarda etkili olmuştur. İlerleyen süreçte İngiliz sömürgesi altındaki birçok ulus isyan etmiş ve özgürlük mücadelesine girişmiştir.
    2- Dünyada ilk defa bir ülkede sosyalizm ilan edilmiştir. Kurulan sosyalist Rusya ve Amerika arasında dünyayı yıllarca etkileyecek soğuk savaş başlamıştır. Yalnızca biz Türkler için önemli bir savaş gibi görünse de etkileri dünyayı uzun yıllar etkilemiştir. 


Ege Life | 18 Maddeyle 18 Mart Çanakkale Zaferi


     3- Birinci Dünya Savaşı 4 yıl uzamıştır.


    4- Mustafa Kemal kazandığı zaferle ismini perçinlemiştir. Adı duyulduğundan ötürü Kurtuluş Savaşı’nda halkı daha kolay örgütlemiştir. Çanakkale Zaferi olmasaydı belki de Mustafa Kemal diye bir lider tarih sahnesine hiç çıkamayacak, Türkiye Cumhuriyeti Devleti hiç kurulamayacaktı. 


    5- İlk defa bir komutan “Ben size ölmeyi emrediyorum!” diyerek birliğinin önünde savaşa çıkmıştır. Çoğunlukla komutanlar masa üstünde planlar yapar ve savaş meydanında bulunmazlar. Ege Life | 18 Maddeyle 18 Mart Çanakkale Zaferi    6- Truva Savaşı’nda Anadolu’yu yağmalayan Helenler bu sefer Anadolu kapılarından dönmüştür.


    7- Aynı topraklar üzerinden biri mitolojiye diğeri günümüz dünyasına etki bırakan iki büyük savaş yaşanmıştır. 

Ege Life | 18 Maddeyle 18 Mart Çanakkale Zaferi    8- Rivayet odur ki Atatürk Çanakkale Boğazı’ndan ayrılan gemilere bakıp “Hektor’un intikamını aldık.” demiştir. Tarihi ve tarih okumayı çok seven Atatürk belki de bu tutkuya sahip olmasaydı, geriden gelerek çağına yetişen bir ülke inşa edemezdi.


    9- Zafer kazanılmasına rağmen savaşta yenik düşüldüğü için İngiliz gemileri İstanbul’a ilerlemiştir. Diplomasi ile sonuçlanabilecek durumlar için insanların boşu boşuna bir oyunmuşçasına öldüğünü ortaya seren bir gerçeklik olarak durmaktadır.
Ege Life | 18 Maddeyle 18 Mart Çanakkale Zaferi    10- 1915 yılında tüm öğrencileri savaşa gittiği için birçok okul o sene mezun vermemiştir. Bazıları eğitimlerini durdurmuştur.


    11- İstanbul’da yeni kurulmuş olan 3 büyük futbol kulübü cephede bir araya gelmiş ve şehit vermiştir. Bugün aynı stat içinde yan yana duramayan ayrı tribünlere yerleşen takım mensuplarının aslında nasıl anlamsız bir ayrışma içinde olduğu gözler önüne sermektedir. 


Ege Life | 18 Maddeyle 18 Mart Çanakkale Zaferi    12- O zamana kadar eşi görülmemiş bir savaş olan Çanakkale’de yarım milyon şehit verildi.


    13- Dünyanın iki ucunda bulunan iki ülke ulusları Avustralyalılar ve Yeni Zelandalılar ile Türkler Çanakkale Savaşı’nda bir araya gelmiştir. Aradan yıllar geçtikten sonra o savaşan iki ırkın torunları her yıl savaşın olduğu topraklarda buluşarak savaşın anlamsızlığını bütün dünyaya hatırlatmaya çabalamaktadır. Savaş sayesinde dost olmuşlardır.

Ege Life | 18 Maddeyle 18 Mart Çanakkale Zaferi    14- İşgal orduları, teçhizat ve asker sayısı olarak üstün olmalarına rağmen yenilmiştir.


    15- Çanakkale Zaferi başta Kurtuluş Savaşı mücadelesine ilham olduğu gibi, dünyadaki birçok sömürge devlette de halkların özgürlük mücadelesine ilham olmuştur.


    16- Osmanlı Devleti’nin kazandığı son savaştır.


Ege Life | 18 Maddeyle 18 Mart Çanakkale Zaferi


    17- “Bu memleketin topraklarında kanlarını döken kahramanlar!


Burada, dost bir vatanın toprağındasınız. Huzur ve sükûn içinde uyuyunuz. Sizler, Mehmetçiklerle yan yana, koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar! Gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve rahat uyuyacaklardır. Onlar bu topraklarda canlarını verdikten sonra, artık bizim evlatlarımız olmuşlardır.” M. Kemal Atatürk, 1934
    18- Bir daha böyle savaşlarının yaşanmamasını temenni etmek hepimizin yüreğinden geçendir. Tüm Çanakkale Savaşı şehitlerimizi saygıyla anıyoruz.
Yorumlar

Yorum Yap

500