Avokado Hakkında Az Bilinen Garip Gerçekler

DOSYA & HABER |  || Avokado Hakkında Az Bilinen Garip Gerçekler
01 Eylül 2021

Avokado Hakkında Az Bilinen Garip Gerçekler

  • 01 Eylül 2021
  • 111 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Kiminin çok sevdiği, kiminin yalnızca uzaktan sevdiği, kimininse yastıklarıyla yetindiği değerli meyvemiz (evet sebze değil), avokado hakkında neler biliyorsunuz? Yoğun antioksidan özelliği ve tok tutan yapısı sayesinde, kahvaltılarda, smoothielerde ve hatta yemeklerde sos olarak kullanılabilen avokado, baskın olmayan tadı ile neredeyse her şeye çok yakışıyor. Biz de sizler için avokado hakkında muhtemelen bilmediğiniz ilginç bilgileri derledik.

 

Avokado Zehirlidir

Ege Life | Avokado Hakkında Az Bilinen Garip Gerçekler

Bu başlık sizi korkutmuş olabilir. Ancak avokado, insanlara tamamen zararsız olan persin adı verilen mantar öldürücü bir toksin içerir. İnsanlara zarar vermese de diğer birçok hayvan için zehirlidir. Bu yüzden avokadoları ne kadar severseniz sevin hayvan dostlarınızla paylaşmamaya özen gösterin. Persin, kuşlar, tavşanlar, inekler, keçiler, atlar, domuzlar, koyunlar ve balıklar için zehirlidir. Avokado çekirdekleri ise fare zehri olarak kullanılmak üzere Güney Amerika'da peynirle karıştırılarak kullanıldı.

Köpeklerle ilgili yapılan araştırmalar ise hâlâ yetersiz olmakla birlikte, bazı raporlar, köpeklerin ve kedilerin persin tükettikten sonra midelerinin bozulduğunu iddia ediyor ve diğerleri, onu yemekten kaynaklanan ciddi bir hastalık görmediklerini iddia ediyor. Modern araştırmalar köpeklerin avokado yiyebileceğini ve toksisitelerinin bir efsane olduğunu öne sürse de yine de evcil hayvanlar için riskten bahsetmek mümkün.

 

Avokadoların Yeri Banyo Olmalı

Ege Life | Avokado Hakkında Az Bilinen Garip Gerçekler

Son derece ilginç bir başlık daha! Kulağa çok garip geliyor ama saçınızı avokado püresi ile yıkadığınızda saçınızın uzamasına yardımcı olmuş oluyorsunuz. Bu muhteşem gıda çok fazla yağ aminoasidi içerdiğinden saç tellerinizi kaplayabilir ve gerçekten nemi hapsedebilir. Nem tutmak da kuru saçlarınızı pürüzsüzleştirmeye ve yumuşatmaya yardımcı olur. Demir, A, D ve E vitaminleri gibi çok çeşitli vitamin ve mineraller avokadoda bulunur ve saç büyümesine yardımcı olur.

 

Avokadonun Bir Takma Adı Var: Timsah Armutu

Ege Life | Avokado Hakkında Az Bilinen Garip Gerçekler

Avokadonun neredeyse hiç kullanılmayan harika bir takma adı vardır. Efsaneye göre, avokado için erken dönem İngilizce bir kelime “avogado armudu” idi. Bu büyük olasılıkla bir çeviri kazasıydı ya da buna ne diyeceğini bilemeyen biri tarafından bulundu. Bu isim “timsah armudu” olarak değiştirilmesine ilham kaynağı oldu. Bir tesadüf olsa da bu lakap meyveye çok yakışıyor. Armut şeklinde olan avokado, bir sürüngen, özellikle bir timsahınkine benzeyen bir cilde sahip!

 

Arkadaşları ile Bir Araya Geldiklerinde Olgunlaşırlar

Ege Life | Avokado Hakkında Az Bilinen Garip Gerçekler

Avokadonuzu gerçekten olgun ve yemeye hazır hâle getirmek istiyorsanız, süreci hızlandırmanın bir yolu var. Elma, muz, kayısı, nektarin ve erik gibi bazı meyveler, olgunlaştırıcı bir madde olan etilen gazı üretir. Meyveye dikkat etmek önemlidir çünkü ertesi gün tüketime hazır olabilir. Ayrıca, kâğıt torba ve meyve yöntemleri avokadonun tadını potansiyel olarak değiştirebilir. Nasıl kullandığınıza bağlı olarak bu iyi veya kötü olabilir.

 

Avokado Bir Yağdır

Ege Life | Avokado Hakkında Az Bilinen Garip Gerçekler

Sağlıklı fırıncılar, neredeyse tüm kek ve benzer ürünlerin tariflerinde avokadonun tereyağı yerine kullanılabileceğini keşfettiler. Mükemmel miktarı ölçmek biraz matematik gerektirse de faydaları zahmete değer olabilir. Tereyağı çok fazla kalori ve sağlıksız yağ içerir. Avokado, unlu mamullerde kullanıldığında tereyağındaki kalori miktarını yarıdan fazla keser. Yarım avokadoda sadece (yaklaşık olarak) 109 kalori vardır. Tadını biraz değiştirebilse de, daha çok protein eklerken, kolesterol ve doymuş yağ seviyelerini düşürür. Daha ne yapsın!

 

Avokado Yaşlanma Karşıtı Etkilere Sahiptir

Ege Life | Avokado Hakkında Az Bilinen Garip Gerçekler

Avokado, çok sayıda vitamin içerdiği için bir süper gıda olarak kabul edilir. Ayrıca "iyi yağlar", bazı proteinler ve antioksidanlar içerir. Her ikisi de avokadoda bulunan A ve E vitaminleri, cildin beslenmesine ve nemli kalmasına yardımcı olurken, hücrelerin sağlıklı ve genç kalmasına yardımcı olabilir. Diyetimize avokado eklediğimizde hücrelerimizin doğal yaşlanma sürecini geciktiriyor olabiliriz. Avokadoyu yemek veya bal, yoğurt ya da yulaf ezmesi ile karıştırarak yüz maskesi olarak kullanmak cildinize genç bir ışıltı verebilir.

 

Çeviren ve Derleyen: Damla Maramuroğlu

Kaynak: https://listverse.com/2018/09/11/10-lesser-known-weird-facts-about-the-avocado/

  • Damla KILINÇ MARAMUROĞLU

Yorumlar

Yorum Yap

500