DEMİR DEMİRKAN: “İzmir Her Gün Aklımda”

 |  || DEMİR DEMİRKAN: “İzmir Her Gün Aklımda”
1 July 2020

DEMİR DEMİRKAN: “İzmir Her Gün Aklımda”

  • 1 July 2020
  • 674 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Röportaj: Süleyman Gülen

Fotoğraf: Levan Uzbay

 

Yılların başarılı ve deneyimli gitaristi, söz yazarı, şarkıcı ve Eurovision birinciliğimizin söz sahibi: Demir Demirkan. Salgın sırasında çıkardığı “Deli Hayaller” şarkısıyla yeniden dinleyicisi ile buluşan Demirkan ile çok samimi bir söyleşi gerçekleştirdik. Üniversite yıllarında başlayan Pentagram yolculuğundan “Deli Hayaller”e kadar geçen süreyi konuştuk. İzmir’e değinmeden geçmeyen Demirkan “İzmir her gün aklımda” diyerek gençlik zamanı özlemlerini paylaştı.

 

“BUGÜNLER BİZLERE ANI OLARAK KALACAK”

 

Öncelikle en son yayınladığınız şarkınız “Deli Hayaller” ile başlayalım isterseniz. Sizin için nasıl bir süreç oldu?

Deli hayaller COVID-19 salgını esnasında çıktı. Bir single yayınlamak gibi bir düşüncem yoktu ama yaptığım bir canlı Instagram yayını sonunda dinleyicimin bu süreçten ne kadar negatif etkilendiğini hissettim. Hem kendimi hem de dinleyicimi motive etmek için bu şarkıyı yazıp yayınlamak istedim. Şarkı hayallerimize olan inancımıza ve umutlarımıza sıkıca sarılmamız gerektiği mesajını veriyor. Özellikle de bu belirsizlik döneminde. Klibini de dinleyicim ile birlikte çektik diyebilirim. Şarkıyı söylerken veya çalarken çektikleri videoları Instagram’da paylaştılar ve ben de bu videolardan bir klip meydana getirdim. Bu günlerden bizlere bir anı olarak kalacak.

 

Ege Life | DEMİR DEMİRKAN: “İzmir Her Gün Aklımda”

 

Üniversite yıllarınızda başlayan Pentagram yolculuğunuz yapımcılık tarafınızın ağır basması sonucu bir süre sonra sona erdi. O dönemden biraz bahsedebilir misiniz?

Prodüktörlükten daha çok solo projeme odaklanmamdan dolayı gruba hak ettiği ilgiyi gösteremeyeceğimi düşünüyordum. Bunun üzerine konuşup gruptan ayrılmıştım. Daha sonra birkaç kez tekrar bir araya gelmeyi konuştuk en son akustik albüme kadar bu gerçekleşmedi. Pentagram Akustik albümü ile birlikte hepimiz tekrar bir araya geldik ve şimdi bu şekilde devam ediyoruz.

 

Ege Life | DEMİR DEMİRKAN: “İzmir Her Gün Aklımda”

 

“ÇOK DERİN BİR DOSTLUĞUMUZ VAR”

 

Şebnem Ferah ile çok eskiye dayanan dostluklarınız var. Birlikte çok güzel işlere de imza attınız. İşleriniz dışında bu değerli sanatçımız ile dostluğunuzu nasıl tanımlarsınız?

Şebnem Ferah ile üniversite yıllarından beri arkadaşız. O zamanlar da şarkılar yazıp demolar kaydederdik. 1996’da ilk albümünde birlikte çalışma fırsatı bulmak harika bir deneyimdi. Bunun yanında çok derin bir dostluğumuz var ve ne kadar uzun süreler görüşmemiş bile olsak ilk buluştuğumuzda sanki hiç ara vermemiş gibi hissederiz. Şebnem Ferah hem olağan üstü bir şarkıcı ve bestecidir hem de çok sevdiğim, çok eski bir dostumdur.

Ege Life | DEMİR DEMİRKAN: “İzmir Her Gün Aklımda”

 

“YARIŞMAYI TV’DEN İZLEDİM VE İSTİKLÂL’E ÇIKMIŞTIK”

 

Türkiye’ye büyük bir gurur yaşatan sözlerini sizin yazdığınız “Every Way That I Can” şarkısı 2003 Eurovision Şarkı Yarışması’nda birinci oldu. Şarkıyı hangi duygularla yazdınız ve bu haberden sonra neler hissettiniz öğrenebilir miyiz?

Every Way That I Can şarkısının sözlerinin tamamı ve bestesinin de yarısı bana ait. İlk zamanlar bir yarışmaya katılmak istemediğim için uzak durmak istemiştim ama daha sonra iki şarkı yazdım biri bu diğeri de “The One” adlı bir şarkıydı. The One daha sonra “No Boundaries” albümünde yer aldı. TRT komitesi başka şarkı yazarlarından gelen şarkılar ile bütün parçaları değerlendirirken Every Way That I Can üzerinde karar kıldı. Şarkı Türkiye’ye ait olsun ve müzikal ve kültürel olarak bizleri temsil etsin istemiştim. Bildiğimiz çiftetelli melodik figürü bunun için hem esprili hem de çok kulakta kalıcı bir unsurdu. Şarkının melodik yapısını bunun üzerine kurdum. Sözler ise âşık bir adamı tekrar elde etmek isteyen ve bunun için her şeyi yapmaya hazır olan tutkulu bir kadınının ağzından yazdım. Yazım ve prodüksiyon süreci çok eğlenceli ve hızlı oldu. Yarışmayı İstanbul’da TV’den izlemiştim. Arkadaşlarımla evde toplanmıştık ve oylama sonucunda hepimiz çok sevinip, İstiklâl’e çıkmıştık. Ertesi gün de TV ve radyo canlı bağlantıları yaparak bütün ülke müzik severleri ile mutluluğumuzu paylaşmıştık.

 

İzmir’in sizin için özel bir yeri olduğunu biliyoruz, liseyi burada okudunuz. Vakit buldukça İzmir’e geliyor musunuz?

Ortaokul ve Liseyi İzmir’de Özel Çamlaraltı Koleji’nde okudum. Beş yaşımdan beri de yazları Çeşme’de geçiriyorduk. Annem çocukluğundan beri İzmir’de yaşıyor. Türkiye’ye geldiğimde eğer başka bir şehirde konser yoksa İzmir’e geliyorum. Başka bir şehirde evim yok. Annem de hala İzmir’de yaşıyor. Her gün en az bir iki kere aklıma gelir İzmir ve Çeşme. Özlüyorum tabii…

 

Ege Life | DEMİR DEMİRKAN: “İzmir Her Gün Aklımda”

 

“ACABA BİR DAHA YAPSAM NASIL OLUR…”

 

“5’i Bir Yerde” dizisi ile oyunculuk yapma fırsatınız da oldu. Sizin için nasıl bir deneyimdi?

Oyunculuk eğlenceli fakat bir dizide başrol oynuyorsanız başka hiçbir şey yapmaya zaman kalmıyor. Ne konser ne de stüdyo. Dizide yer alan diğer oyuncular ve tüm ekibiyle çok yakın arkadaş olmuştuk ve böyle bir çevrede çalışmak çok güzel bir deneyim ve aslında çok da büyük bir şanstı. Bazen düşünüyorum acaba bir daha yapsam nasıl olur diye ama sadece düşüncede kalıyor, tabii ki imkânsız başka bir ülkede yaşarken.

 

Ege Life | DEMİR DEMİRKAN: “İzmir Her Gün Aklımda”

 

En beğendiğiniz 3 gitaristi öğrenebilir miyiz?

David Gilmour, Steve Vai, Yngwie Malmsteen

 

“DUYGULARI AKTARMAYA ODAKLANIN”

 

Yılların deneyimli gitaristi olarak genç gitar meraklılarına neler önerirsiniz?

Çok iyi genç gitaristler var ülkemizde. Takip ediyorum sosyal medyada. Genelde hepsinin tekniği çok iyi. Tek önerebileceğim şey tekniğin yanı sıra duygularını da gitar aracılığı ile anlatmaya biraz daha fazla odaklanmaları. Artikülasyon, tuşe ve hissiyata dikkat etmek lazım. Sonuçta gitar bir enstrüman ve duygularımıza aracı olsun diye saatlerce çalmayı öğrenip tekniğimizi geliştiriyoruz ama bir şeyler çalarken duygularımızı göz ardı edebiliyoruz. Sadece küçük bir hatırlatma bu…

 

Ege Life | DEMİR DEMİRKAN: “İzmir Her Gün Aklımda”

 

“BÜYÜK BİR PROJE GELECEK”

 

Gelecek planlarınızı nedir?

Büyük çaplı bir proje üzerinde çalışıyorum. Gerçekleşeceği tarih belli olunca paylaşacağım ne olduğunu ve zamanlamasını. Ön çalışması çok uzun, bir yılı aşacak. Bunun dışında yine şarkılar yazmaya devam ediyorum ve zamanı gelince de yayınlıyorum. Tabii ki salgın ile alakalı yasaklar kalkınca konserler devam edecek.

 

Ege Life | DEMİR DEMİRKAN: “İzmir Her Gün Aklımda”

 

Son olarak Ege Life okuyucuları için neler söylemek istersiniz?

Ege’de yaşamak bir ayrıcalıktır ve büyük şanstır. Bunun farkında olan ve hisseden vardır eminim ama uzak kalınca daha iyi anlaşılıyor. Ege’nin keyfini çıkarın lütfen, benim için de. (gülüyor) Umarım yakın zamanda konserlerde bir araya gelme fırsatı bulacağız.

 

 

  • Süleyman GÜLEN

Yorumlar

Yorum Yap

500