Teraslara Bahar Geldi

DEKORASYON |  || Teraslara Bahar Geldi
1 Nisan 2020

Teraslara Bahar Geldi

  • 1 Nisan 2020
  • 713 Görüntülenme
  • 0 YORUM

 

Son zamanlarda teraslı evler genel olarak hepimizin hayali. Herkes şöyle kahvesini alıp yıldızları izlemek istiyor. Sahibi olanlar ise terasımdan en iyi nasıl verim alacağını düşünüyor. Teraslar tam olarak bahar aylarında en güzel zamanını geçiriyor bizce. Ancak yaz gecelerinin de keyfi bir başka. Biz de bu ay dekorasyon köşemizde sizler için teras dekorasyonlarını derledik. İşte sizler için seçtiğimiz en iyi teras fikirleri!

 

Gölgelik Şart

Ege Life | Teraslara Bahar Geldi

Ahşap gölgelikler teraslarda son derece modern bir görünüm oluşturuyor. Bir de keten güneşliklerle kombinlendiğinde tadından yenmiyor. Güneş teraslarda bir numaralı tasarım problemlerinden biri. Bu problemi çözmede kullanılacak en verimli metot terası açılır kapanır sistemlerle kapatmak ya da ahşap güneşliklerden faydalanmak. 

 

Bolca Yeşil Bitki ve Çiçek

Ege Life | Teraslara Bahar Geldi

Açık havadaki ortamlarda doğal çiçekler ve renkler son derece önem arz ediyor. Zira böylesine doğal bir ortamda yapay çiçekler ya da süslemeler sizin de hoşunuza gitmeyecektir. Teras dekorasyonunuza uygun saksılar ve çiçeklikler seçmeniz terasınızda baharın kapılarını erkenden açacaktır. Yalnız bu çiçeklerin bakımları hakkında yeterli ve detaylı bilgi edinmeli, bakımlarını önemsemelisiniz. Yanlış bakılan çiçekler terasınızda korkunç bir görünüm yaratabilir. 

 

Mobilyaların Dayanıklılığı Önemli 

Ege Life | Teraslara Bahar Geldi

Teras mobilyalarınızı evinizin içerisinde kış aylarında depolayacak bir yeriniz yoksa mutlaka kış şartlarına dayanıklı mobilyalar seçmelisiniz. Bu mobilyaları seçerken önemsemeniz gereken bir diğer nokta güneş ışınlarına karşı da dayanıklı olması. Kış aylarında depolayamadığınız mobilyaları muhakkak üzerini örterek yerinde bırakmalısınız. Beton tasarımlı ürünler (saksılar, çiçeklikler) terasınızda uzun süreli dayanıklılık sağlayacaktır. 

 

Alanları Verimli Kullanın 

Ege Life | Teraslara Bahar Geldi

Küçük bir terası yalnızca mobilyalar ile doldurmak yerine, doğru tasarımlarla alanları verimli kullanın. Ölçülerinize uygun mobilyalar kullanmanız terasınızı olduğundan küçük göstermenizin önüne geçecektir. Büyük teraslarda ise büyük mobilya kullanmak yerine çiçek ya da şezlong kullanarak alanlarınızda keyifli vakit geçirebilirsiniz. 

 

Küçük Terasları Büyütün

Ege Life | Teraslara Bahar Geldi

Terasınız küçük diye yalnızca iki sandalye ile geçiştirmeyin. Keyifli bir teras yaratırken, kendi iş gücünüz ve el beceriniz ile oldukça geniş alanlar yaratabilirsiniz. Küçük teraslarda duvar kenarlarında konumlandırabileceğiniz oturma alanları ile orta kısımları boş bırakarak öne çıkarabilirsiniz. Küçük teraslarda büyük ya da yerleşik çiçeklikler yerine duvarlara asılmış çiçekler kullanabilirsiniz. 

 

Işıklar Önemli 

Ege Life | Teraslara Bahar Geldi

Terasları gece kullanmayı seven oldukça yoğun bir kesim söz konusu. Kimileri teraslarda yıldızların ışığında romantik bir gece geçirmeyi severken, kimileri de ışıl ışıl bir sıcaklıktan hoşlanıyor. Bu noktada ışıklandırma sevenler için büyük fenerler, mumlar ve terasınıza çekeceğiniz küçük bir elektrik bağlantısı ile harika mekânlar yaratmanız mümkün.

Renklendirin

Ege Life | Teraslara Bahar Geldi

Yalnızca çiçeklerle değil, mobilyalarla da terasınıza renk katmanız mümkün. Teraslarınıza alacak renkli mobilya bulamıyorsanız, bu mobilyaları kendiniz yapabilirsiniz. Kolaylıkla bulabileceğiniz paletleri dilediğiniz renge boyayarak oldukça yerinde ve renkli tasarımlar yapabilirsiniz. Bu tasarımlarla terasınızı konuşturmanız mümkün olacak! Renkli aksesuarlar ve kilimlerle desteklemeyi unutmayın. Ancak renkleri karıştırırken dinlenmeyi hayal ettiğiniz terasınızda yorgunluğa mahal vermeyin. 

 

 

 

Fotograf Kaynakları: Pinterest

 

 

  • Damla KILINÇ MARAMUROĞLU

Yorumlar

Yorum Yap

500