Bahçe Dekorasyonunda İnce İpuçları

DEKORASYON |  || Bahçe Dekorasyonunda İnce İpuçları
1 Temmuz 2019

Bahçe Dekorasyonunda İnce İpuçları

  • 1 Temmuz 2019
  • 853 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Yılın bahçe mevsimi geldi çattı. Özellikle akşamları keyif yapmayı çok sevdiğimiz bahçeler hepimizin evinde olmasa da, olanlar için büyük şans! Balkonlarında kendi bahçelerini yaratmak isteyenlere de kılavuz olacak dosyamızda, bahçelerin en tatlı dekorasyonlarından bahsedeceğiz. Oturdukça oturmak isteyeceğiniz, incelikle dekore edilmiş ve verimli kullanım alanları sağlayan bahçeler içeriğimizde! 

Ege Life | Bahçe Dekorasyonunda İnce İpuçları

Herkesin aklında en güzel bahçe objesi başka olabilir. Bazıları için havuz, bazıları ağaç ve bazıları da oturma grubunu daha çok önemser. Ancak ne olursa olsun bahçenizle eviniz arasındaki uyumu görmezden gelmeyin ve aradaki bağlantıyı koparmayın. Bahçeniz sizin ve evinizin tarzını yansıtmalıdır. 

Ege Life | Bahçe Dekorasyonunda İnce İpuçları

Öncelikli olarak nasıl bir bahçe istediğinize karar vermelisiniz. Yeşillikler içerisinde huzurlu bir bahçe mi yoksa küçük bir havuz mu sizi daha çok mutlu eder düşünmelisiniz. Havuz yapımının her zaman çok daha maliyetli olacağını aklınızdan çıkarmayın! Hangi bahçe türünü seçerseniz seçin, güneşin dönüş açısını izlemeli, bitkileri ya da havuzu buna göre konumlandırmalısınız. Güneş görmesi gereken ya da gölge seven bitkileri buna göre dikmeniz oldukça faydalı olacaktır. 

Ege Life | Bahçe Dekorasyonunda İnce İpuçları

Evde fazla vakit geçiremeyenlerin az bakım isteyen bir bahçe yapmaları çok faydalı olacaktır. Mutlaka bitkilerin bakımı ile ilgilenebileceğinizden emin olun. Emek vererek yaptığınız ya da yaptırdığınız bahçeniz sizin için bir kabusa dönüşmesin. Böyle bir çekinceniz var ise daha huzurlu ya da daha çok sosyalleşmeye el veren az bitkili çok yaşam alanlı bahçeler yapmanız yerinde olacaktır. 

Ege Life | Bahçe Dekorasyonunda İnce İpuçları

Dar alanlara sahipseniz dikey bahçeler oluşturmanız da sizler için faydalı bir alternatif olacaktır. Bu anlamda bazı ayırıcı duvarlar, duvar saksıları ya da büyük geniş saksıları dikeye çevirmek gibi fikirler sizlere yardımcı olabilir. Bahçenize yerleştirdiğiniz bitkilerin ne kadar sık sulanacağı ya da ideal bir büyüme için nasıl bakım yapılması gerektiğini de dikkatle öğrenmelisiniz. Bir bahçe ya da peyzaj uzmanı ile görüşmeniz bahçenizin oluşumunda önemli bir noktadır. Zira yardım almadan düzenleyeceğiniz bir bahçe hüsranla sonuçlanabilir. 

Ege Life | Bahçe Dekorasyonunda İnce İpuçları

Çiçeklerin renkleri ve saksıların malzemeleri de bahçe dekorasyonunuzda önem arz eder. Evinizle bütünlük sağlamasını beklediğiniz bahçelerde bu uyum çiçek ve saksılar ile sağlanabilir. Evinize uygun tonlarda çiçek ve saksılar seçebileceğiniz gibi kontrast oluşturma da elbette uygun bir fikir olacaktır. Örneğin evinizde gri tonları hakimse bahçenin turunculuğu evinize oldukça keyifli bir renk katacaktır. 

Ege Life | Bahçe Dekorasyonunda İnce İpuçları

Çeşitli bahçe aksesuarları kullanmanız da bahçenizin hareketli ve dinamik olmasını sağlayacaktır. Hareketli ve dinamik bahçeler tıpkı kendileri gibi bir enerji yayacak ve size oldukça iyi hissettirecektir. Bu noktada eski bisikletinizi boyayıp içerisine çiçekler yerleştirmek oldukça iyi bir bahçe aksesuarı yapmanızı sağlayacaktır. 


 
  • Damla KILINÇ MARAMUROĞLU

Yorumlar

Yorum Yap

500