Davalardan Sahneye Miray Akovalıgil: “KADINLAR DA GÜLDÜRÜR”

 |  || Davalardan Sahneye Miray Akovalıgil: “KADINLAR DA GÜLDÜRÜR”
1 Nisan 2020

Davalardan Sahneye Miray Akovalıgil: “KADINLAR DA GÜLDÜRÜR”

  • 1 Nisan 2020
  • 712 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Röportaj ve Fotoğraf: Süleyman Gülen

 

Türkiye’de stand-up dediğimiz zaman ilk akla gelen kişiler her zaman erkek bireyler olmuştur. Yıllar boyunca onların esprileri ile büyüyen bir nesili bile gösterebiliriz. Bunların yanında “Acaba neden kadınlar bu işi yapmıyor?” diye düşünenleriniz bile vardır. Biz de diyoruz ki, “Yapıyorlar efendim, hem de çok güzel yapıyorlar!” Onlardan biri ise yüksek enerjisiyle sahnede herkesi kendisine hayran bırakan kadın: Miray Akovalıgil. Aynı zamanda avukat olan Akovalıgil ile stand-up macerasını konuştuk.

 

Avukatlık yaparken stand-up yapma fikri nereden çıktı?

Beni stand-up gösterisine davet eden arkadaşım Umut Avcı sağ olsun! O zamanlar gittiğim oyunculuk atölyelerinden birinde tanıştığım arkadaşımı desteklemeye BKM Mutfak’a gitmiştim. Tiyatro oyunu seyretmeye gittiğimi zannediyordum. Gittiğim de fark ettim ki Umut stand-up yapıyor. Kendi kendime “Ben de yapmalıyım” dedim ve o anlık cesaretle bir sonraki hafta gerçekleşecek olan Açık Mikrofon Gecesi’ne ismimi yazdırdım. Açık Mikrofon bazı etkinlik mekânlarında birden fazla komedyen adayına verilen süreli performans geceleridir. 10 dakika ile başladım, şimdi her hafta 2 saat sahnedeyim.

 

Ege Life | Davalardan Sahneye Miray Akovalıgil: “KADINLAR DA GÜLDÜRÜR”

 

“KADINLARIN GÜLDÜREBİLECEĞİNİ İSPATLIYORUZ”

 

Türkiye’de stand-up denildiği zaman çoğunlukla erkek bireylerin akla gelmesini nasıl yorumluyorsunuz?

Normal karşılıyorum. Çünkü biz kadınlar yok denecek kadar azdık bu camiada. Bu bence kadın olarak bizim tercih etmediğimiz veya cesaret edemediğimiz bir yolculuktu. Sonra ne oldu? Ben ve benim gibi denemek isteyenler, deli yürek timsali sahneye attık kendimizi. Şimdi ne mutlu ki kadınların güldürebileceğini dünyaya ispatlıyoruz. Sayımız hep artsın, hep çoğalsın. Umarım ben de sadece kadınlara değil, sahneye çıkmak isteyip cesaret edemeyen her insana umut ışığı olurum.

 

Yaptığınız iş sürekli canlı kalmayı gerektiriyor. Siz bu enerjiyi nereden alıyorsunuz?

Öncelikle hayatın kendisinden diyebiliriz. Eskiden her şeye söylenen her şeyin en kötü tarafını gören bir kadındım. Bakış açımı değiştirmemle beraber o kadın gitti, yerine en kötü olayda bile kendini geliştirmeyi ve ders almayı öğrenen kadın geldi. Ama o kadın kolay kolay dönüşmedi. Bunun için sürekli kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Bir de çok çalışmak ve hep hayal etmek benim enerji kaynaklarım. Çevremdeki meleklerim yani ailem ve dostlarım ise tatlının üzerine kaymak etkisi yaratıyor.

 

Ege Life | Davalardan Sahneye Miray Akovalıgil: “KADINLAR DA GÜLDÜRÜR”

 

“MESAJIM BİR DEĞİL, BİN TANE”

 

Gösterilerinizde beslendiğiniz kaynak nedir? Bir mesaj verme kaygısı taşıyor musunuz?

Stand-up mesaj kaygısı olmadan olmaz bence. O sahneye çıkıp kimsenin gülmemesi riskini alan her bireyin bir derdi vardır bu hayatta. Benim de öyle. Mesajım ise bir değil bin tane. Say say bitmez. Bunu anlamaları için gösterime gelmeleri lazım. Gösterilerimde her şeyden besleniyorum. Her hafta yaşadıklarım ve analiz ettiklerim ile gösterimde anlattıklarım değişiyor. Örneğin bu sabah bir taksici ile sohbet ettik, şu anda 10 dakikalık yeni espri bloğum Cuma gecesi olan performansım için hazır! Sahnede güldürmek ve buna cesaret etmek için hep riske girmeye ve beslendiklerimi sahnede aktarmaya devam ettikçe daha da alışıyorum bu cesur oyuna.

 

Bu tek kişilik gösteri yolculuğunuzda zorlandığınız ve bırakmayı düşündüğünüz anlar oldu mu?

Olmaz mı hiç! Geçen yaz… Babamı cennete yolladığımın üzerinden tam bir yıl geçmişti. Özlem tavandı. İşlerim de bir yandan hiç iç açıcı gitmiyordu. Ne avukatlık ne tercümanlık ne de komedyenlik. Belki bir aydan fazla süre kendimi eve kapattım ve kimseyle görüşmedim. Tüm gün film seyredip duygusal yeme bağımlılığımla zirveye çıkan yemek siparişleriyle kendime hem ruhsal hem bedensel olarak işkence ettim. Tabii sonra yoruldum. Bu durumdan kurtulmam ve bana iyi gelen şeyleri yapmam gerektiğine karar verip, kendime acımayı bıraktım. Sonrası yükseliş dönemi. :) Böyle riskli bir iş yaparken inişlerin ve çıkışların olmaması imkânsız. Yine olacak elbet, bir gün yine pilim bitecek. Ama önemli olan o düşüş dönemini minimum zararla atlatıp, kurban psikolojisinden hızlıca kurtulmayı öğrenmek. Hayat öğretmek için değil mi zaten.

 

Ege Life | Davalardan Sahneye Miray Akovalıgil: “KADINLAR DA GÜLDÜRÜR”

 

“İNTERNET DİZİSİ YAZIYORUM”

 

Gelecek planlarınızı öğrenebilir miyiz?

Benim uzun vadeli planlarım ayrı, kısa vadeli planlarım ayrıdır. En tepedeki uzun vadeliler bana kalsın, kısa vadeli planlarım ise seyircilerimle daha çok buluşmak, daha çok seyirciyi gösterilerimde ağırlamak, geçtiğimiz ay başladığım kurumsal etkinliklerde yaptığım gösterileri artırmak ve yazmakta olduğum internet dizisi projesini hayata geçirmek. Daha ne olsun? Ha bir de tabii müvekkillerimin işleri var, onlar da gizlilikten ötürü bende kalsın.

 

Türkiye’de tüm canlılığıyla stand-up yapan az sayıda kadından biri olarak kadınların sahnede daha çok yer alması ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Çok mutluyum ve çok umutluyum. Biz kadınlar artık stand-up yapmaya ve insanları güldürmeye korkmuyoruz. Bu mesleğin erkek hegemonyasında olması bence tamamen bizim sorumluluğumuz. Yıllarca denemeye cesaret edemedik ve güldüremeyiz zannettik. Bu durum benim gibi örneklerle sadece ülkemizde değil dünyada da değişiyor.

 

Ege Life | Davalardan Sahneye Miray Akovalıgil: “KADINLAR DA GÜLDÜRÜR”

 

“İZMİR BANA HEP HUZUR GETİRDİ”

 

İzmir ile aranızda ayrı bir bağ var. Buradan Ege Life okuyucularına neler söylemek istersiniz?

İzmir benim ortaokul ve lise hayatımın geçtiği şehir. Annem ve babam Aydınlı. Hâlâ ailemin çoğunluğu İzmir’de yaşıyor. Yani İzmir benim için hem aile hem de çocukluk demek. Hatay’da İzmir Amerikan Koleji’ne her sabah yürürken ne hayaller kurdum bir bilseniz. Belki de komedyenlik hedefimim tohumları o yolda atıldı. İzmir bana hep huzur getirdi ve getirmeye devam edecek. Babamla Çeşme’de denizinde yüzüşlerimiz ise hayatım boyunca elime kalacak en büyük hediyeler olacak. Her kulaç attığımda Çeşme’de babamla birlikte senkronize yüzüyor olacağım güzel İzmir. Bütün bu anılar için ve en önemlisi sahnemde beni yalnız bırakmadığınız için teşekkürler!

 

Aaaaa! Bu arada İzmir gösterimizden biraz bahsedelim mi? Gösteride hayatımda yaşamadığım bir tecrübe yaşadım. İlk defa vücudum inanılmaz derecede terledi ve güzel seyircilerim belki de bir kadına hiç yakışmayacak şekilde bir gösteri izledi. Peki, onlar ne yaptı biliyor musunuz? Bana üzerimi değiştirmem için süre verdi ve sonra sahnede kahkahalarla yaşadığım bu garip tecrübeyle hep birlikte dalga geçtik. İşte benim güzel İzmir’imin farkı. Yadırgamak ve eleştirmek yerine bana destek olan tüm seyircime kucak dolusu sevgiler!

  • Süleyman GÜLEN

Yorumlar

Yorum Yap

500