Çocuklar İçin Kodlama

01 Nisan 2018
Melis BARÇIN

Melis Barçın, 1983 İzmir doğumludur. İngiliz Dili ve Edebiyatı'ndan mezun olduktan sonra, eğitimine Roma'da devam etmiştir. Çocukluğundan bu yana peşini bırakmayan hayal dünyası sayesinde yazmaya aşık bir blogger ve iki çocuk annesidir.

Çocuklar İçin Kodlama

  • 01 Nisan 2018
  • 577 Görüntülenme
  • 0 YORUM


Çocuklar İçin Kodlama


Hayatımızda teknoloji kaçınılmaz olduğu için temel bilgisayar becerilerini öğrenmek artık bir zekâ göstergesi değil, bir ihtiyaç. Günümüzde çocuklar 1,5 yaşında ipad’in kilidini açmayı, gireceği oyunu seçmeyi ve oyun oynamak için izlenecek yolları kendi başlarına beceriyorlar. Bundan 5 sene önce bir gurur kaynağı olsa da bugün artık önemsenmeyecek kadar basit bir durum. 


Ege Life | Çocuklar İçin Kodlama


Hal böyleyken, okullar artık çocuklara kodlama dersleri verir oldu. Daha küçük yaştaki çocuklar için bile programlama hakkında birçok basit oyunlar mevcut. Geleceğin en önemli ve en çok kazandıran mesleklerinden biri olarak görülen kodlama için şimdiden temelleri atmanın tam sırası. 


Ege Life | Çocuklar İçin Kodlama


Kodlama çocukların ne işine yarar?


Basit bir internet sitesi ya da oyun kurmayı öğrenmek, çocuklara mantık ve problem çözme yeteneğini geliştirmeyi öğretiyor. Mantıksal düşünme yeteneği programlamanın olmazsa olmazıdır. 


Çocuklar bilişsel düşünmeyi öğreniyor. Çocuklar kod yazmayı ve okumayı öğrendiği zaman, bilişsel becerilerini geliştirecekler ve aynı zamanda bir bilgisayar gibi sistematik problem çözme sürecini öğrenecekler. 


Sistemin nasıl yürüdüğünü ve bu sistemin nasıl yaratıldığını deneyimliyor. 


Problemi öngörmeyi ve ondan kaçınmayı öğreniyor. Programlama ile ilgilenirken, çocuklar problemlerin nasıl oluştuğunu, doğru kodlamayla problem oluşmasından nasıl kaçınılacağını öğreniyorlar. 


Yapısal düşünme yeteneği kazanıyor. Küçük parçaları üst üste koyarak çözüme ulaşıyorlar.
Algoritmik düşünebiliyor. Algoritmik düşünme problemi çözmeyi ve adım adım çözümü düşünmeyi sağlar. 


Sabretmeyi öğreniyor. Eğer yarattıkları şey, çalışmıyorsa, kodlama çocuğa sabretmeyi ve yaptıkları işte ısrarcı olmalarını sağlıyor. 


Çocuklar yaratıcılığı öğreniyor, eğlenceli bir yolla çalışan bir sistem yaratıyor. Teknolojiyi seven çocuklar doğal bir motivasyonla sihirli bir şekilde bir şeyler yaratmaktan hoşlanıyorlar. 
Gelecek için gerekli becerileri kazanıyor.


Matematiği deneyimliyorlar. Kodlama matematiğin pratiğidir. Çocuklar kodlama ile matematiğin uygulamasını ve neden bu kadar önemli olduğunu öğreniyorlar. 


Kodlama çocuğunuzun gelecekteki mesleğini seçmesinde yardımcı oluyor.  Bilgisayar programcılığı en çabuk büyüyen ve heyecan veren geleceğin mesleklerinden biridir. Yapay zekâ, robotlar, veri madenciliği gibi konulardaki gelişmeler ileride bu konuların ne kadar önemli olacağını gösteriyor. 


Ege Life | Çocuklar İçin Kodlama


Kodlamaya başlamak için en uygun yaş kaç?


Birçok iyi programcı kodlamaya 5-6 yaşlarında başladığını söylüyor. Fakat en iyi cevap çocuğunuzun ne zaman heyecan duymaya başlayacağı ve ilgisini çekeceğiyle alakalı. Oyun meraklısı bir çocuk ne zaman ki kendi oyunu yaratmak ister, arkadaşları ya da çevresinin faydalanabileceği bir program yaratmak isterse o zaman bu işe merak sarmaya başlamış demektir. 


Ege Life | Çocuklar İçin Kodlama


Yedi, sekiz yaşlarında bir çocuk kodlama için gerekli mantıksal ve çözümsel düşünme biçimine sahiptir. 10 yaşındaki bir çocuk ise program yazabilir.Ege Life | Çocuklar İçin Kodlama

Kodlama Oyuncakları ve Oyunları
Fisher Price Sürprizli Tırtıl
LEGO Boost
Cbetto Ahşap Robotik Uygulama Seti
Kodlamayı öğreten siteler ve uygulamalardan bazıları:
Code.org
CodeAcademy
Code Avengers
Kodable
Hopscotch
Tynker
The foos 
Bee Bot 
Move the turtle
Daisy Dinasaur
Cargo Bot 
Blockly
Scratch Jr.
Alice
Lightbot
App inventor
Code Monster
Khan AcademyMelis Barçın

01.04.2018


Yorumlar

Yorum Yap

500