Co-Pilot İlkay KIYAK “Ralli heyecanı ve tutku…”

 |  || Co-Pilot İlkay KIYAK “Ralli heyecanı ve tutku…”
1 Mayıs 2016

Co-Pilot İlkay KIYAK “Ralli heyecanı ve tutku…”

  • 1 Mayıs 2016
  • 588 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Ege Life | Co-Pilot İlkay KIYAK “Ralli heyecanı ve tutku…”Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz, İlkay Kıyak kimdir?

Gözlerimi bu güzel şehirde, İzmir'de açtım. Her şeyden önce İzmir aşığıyım. Tüm okul hayatım da İzmir'de geçti. 

İşletme mezunuyum. Haber Spikeri, Program Yapımcısı ve Sunucusuyum. Mesleğe ilgim, ilkokul döneminde başladı. TRT tek kanaldı, haber spikerlerini dikkatle izler, dinlerdim, bu iş nasıl yapılıyor diye.

Bütün okul hayatım boyunca tüm özel günlerde sunumlar yapar, şiir okurdum.

İlk özel etkinlik sunumum da Uzakdoğu sporu yaptığım dönemde nanbudo şampiyonasında oldu. Normal şartlarda hep sunumları, hocalar yapardı. Nanbudo Hocası sesimin mikrofonik olduğunu söyledi ve sunumu bana yaptırdı.

Böylece ilk deneyimimi yaşadım.  


NANBUDO

Nanbudo 1978 yılında büyük usta Yoshinao NANBU tarafından kurulmuş  ve karate stilinin geliştirilmiş bir mücadele sanatıdır..  

Nanbudo çalışan bir kişi çok iyi bir dövüşçü olurken aynı zamanda sağlıklı bir beden ve ruh yapısına kavuşur. Nanbudonun hedefi olgun, saygılı, kendine güvenen ama insanlara karşı hoşgörülü olan kişilik sahibi bireyler yetiştirmektir.


1999 yılında İzmir’de yerel Televizyon kanalı olan SKY tv’de Haber Spikeri olarak ilk televizyon deneyimini yaşadım. Yedi yıldır da EGE TV’de çalışıyorum. Hafta içi her gün iki canlı programım var. Sabah kuşağında farklı branşlarda doktorları ağırladığım ÖNCE SAĞLIK Programı, öğle kuşağında da kültür, sanat, spor ve müzik içeren HAYATIN İÇİNDEN programı. Her iki programın da yapımcısı ve sunucuyum. 


Ralli merakı nereden geldi?

Ben 10 yıldır Türkiye Otomobil sporları federasyonunda hakemim. Her ne kadar bu sporun içinde olsam da kendimi yarışırken hayal etmedim. Başarılı ve 10 yıllık Ralli pilotu Tolga Tezeken, Co-pilot teklifi edince önce şaka yapıyor sandım. Sonra kabul ettim. İyi ki de etmişim.


Co-pilot, başarıda ne kadar etkili?

Yardımcı pilot bir rallide önemli bir faktör. Bunu çok iyi anladım. Dikkatli olması gerekir. Tolga’nın dediği gibi, yol notlarını, kuralları, süre hesaplamalarını çok iyi yapabilmeli…


İlk yarışınız, 26. EGE RALLİSİ… Neler hissediyorsunuz?

26. EGE RALLİSİ, Ralli şampiyonasının ilk ayağı olma özelliğini taşıyor. Ve benim ilk yarışım. Çok heyecanlandım ama korkmadım. Çünkü Tolga’ya güveniyordum. Kemer ve kask, araç içindeki çelik kafes çok güvenliydi.


Ne gibi aksilikler yaşadın?

İlk gün heyecandan kemerimi takmada zorlandım. Saniyelerle yarışıyorsunuz. Elim titriyor. Zaman geçiyor, ben takamıyorum. “Tolga takamadım” diyorum. Kemeri genişletmeye gücüm yetmiyor. Çenem düştü. Ayrıca iki tırnağım kırıldı. J Gerçi yarış başlamadan Tolga, tırnakların kırılabilir demişti.


İlk yarışında iki kupa aldın, neler söylersin?

Öncelikle bu yarışa girmemize vesile olan Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Op. Dr. Dilek Aslan’a teşekkür ederim. O’nun desteği ile girdik ve iki kupa kazandık. Kendi kategorimizde birincilik, Genel Klasmanda üçüncülük aldık. Finishe yorgun ve bitkin geldik ama ismimiz anons edilince yorgunluk de neymiş, uçtu gitti. İki kupa ve mutluluk… Tarifi zor.


Tüm sezon sizi yarışlarda görecek miyiz?

Bu spor için sponsor desteği şart. Eğer sponsor bulursak, kupalarımızı çoğaltacağız. Başarının devamı gelecek.TOLGA TEZEKEN

RALLİ PİLOTU

“RALLİ HEYECANI VE TUTKU…”


Tolga Tezeken kimdir ?

1982 Almanya doğumluyum, 2 yaşında İzmir’e yerleştik. Bilgisayar teknolojileri ve programlama mezunuyum.


Kaç yıldır bu sporu yapıyorsunuz?

Küçüklüğümden beri otomobil sporlarına merakım vardı, 10 yıldır da bu sporun içerisindeyim.


İlk yarışınız hangisiydi ve kupa aldınız mı?

2005 senesinin aralık ayında ilk co- pilotluk deneyimimi yaşadım,  İstanbul Ralli şampiyonası sınıf  H11 co- pilot şampiyonu oldum.


Co-pilot, başarıda ne kadar etkili?

Co-pilot yani Türkçe ismiyle yardımcı pilot bir rallide olmazsa olmazdır ,  yarışın  idari işleri, yarış içerisindeki zaman hesaplamaları, stratejiler ve antrenmanlarda belirlenen yol notlarını  yarış esnasında senkronlu bir şekilde pilota aktarmalıdır.


Pilot nelere dikkat etmeli?

Pilot her şeye dikkat etmeli ralli dünyadaki en kurallı spor dallarından biridir. Pilot ve co- pilot sürekli dikkatli olup, hata yapmamaya özen göstermelidir.


Diğer otomobil sporlarından Ralli, daha mı zor?

Ralli sporu bana göre diğer otomobil sporlarına nazaran daha zordur. Sürekli değişen hava şartları,  daha doğal bir ortam, yüksek irtifalar, dik tırmanış ve inişler, rallinin kilometresine bağlı yüzlerce farklı viraj karakteri,  rakiplere karşı mücadele ve stratejiler, doğru lastik seçimleri ve iyi bir antrenman. Bence en zor ve en keyiflisi ralli…


Adrenali yüksek ve tehlikeli bir spor...

Her sporun kendi çapında tehlikeleri vardır önemli olan bu tehlikelere karşı gereken önemleri iyi almaktır, bunun için her ralli öncesi araçlarımız teknik kontrollerden geçer, onay alamayan araçlar eksiklerini giderir veya yarışa katılamaz.


Hangi yarışlara katıldınız?

Çok fazla yarışa katıldım, 50 den fazladır.


Otomobil sizin için bir tutku mu, yoksa tamamen profesyonel bir yaklaşımla mı yapıyorsunuz?

Otomobil benim için gerçek bir tutku… Her ne kadar amatörde olsak, bu spordan para kazanmadığım için bunu söylüyorum, konu ralli olunca elimizden geldiğince profesyonelce yaklaşmamız gerekiyor, hem yarışta kalmamak hem de sponsorlarımıza karşı mahcup duruma düşmemek için gece gündüz araç ile ilgileniyoruz.
Yorumlar

Yorum Yap

500