Çalışan Anne Olmak

 |  || Çalışan Anne Olmak
01 Ocak 2017

Çalışan Anne Olmak

  • 01 Ocak 2017
  • 531 Görüntülenme
  • 0 YORUM
Ege Life | Çalışan Anne Olmak
1- Suçluluk Duymayı Bırakın!

Sürekli çocuklarınızla bir arada olmadığınızı, onlarla zaman geçirmediğinizi düşünmek yerine, iş yerindeki görevinizin ailenize ne kadar faydalı olduğunu düşünün. Belki çocuklarınızın bazı derslerine ya da eğitim olanaklarına destek olabilir veya eğitim masrafları için birikim yapabilirsiniz.

Bunun dışında iyi günler de olacak, kötü günler de. Anneler yalnız olmadıklarını ve hislerini partnerleriyle ya da destek gruplarıyla paylaşabileceklerini unutmamalıdırlar. Bunun için internette sayısız blog ve forum olduğunu, yalnız olmadığınızı hatırlayın.
Ege Life | Çalışan Anne Olmak
2- Kaliteli Bir “Çocuk Bakımı” Bulun.

Arkadaş ve aile ağınıza bakıcılar, çocuk evleri ve dadılar için referans sorun. Sizin için önemli olan kriterleri listeleyin ve kaliteli çocuk bakım merkezleriyle görüşebilmek ya da bu tip merkezleri ziyaret edebilmek için zamanınızı planlayın. Brownstone Nannies, Inc. müdürü Sharon Tepper, ailelere uzun zaman taahhütlü geçmişi bulunan dadılar çalıştırmalarını öneriyor. Uzun zaman taahhütü, mükemmel bir deneyimleri olduğunu, farklı yaş gruplarına uyum sağlayabildiklerini, ev ödevlerine yardımcı olabildiklerini ve yeni doğan bakımında bilgi sahibi olduklarını gösterir.

Uzmanlar aynı zamanda ailelerin adaylarla, ücreti karşılığında bir “oyun günü” geçirmelerini tavsiye ediyor. Çünkü bu oyun günü (genelde iki ya da dört saat) ailelerin, bakıcının çocukla resmi olmayan bir çerçevede nasıl iletişim kurduğunu görmelerine olanak sağlayacaktır. İyi bir çocuk bakı-mı uzmanı, geniş bir deneyime, mükemmel referanslara ve bunu kanıtlayacak bir kayıda sahip olmalıdır. İyi bir kreş veya anaokulu ise esnek saatlere, düşük bir öğrenci - öğretmen oranına, güncel lisanslara ve konu hakkında bilgi birikimi olan çalışanlara sahip olmalıdır.
Ege Life | Çalışan Anne Olmak
3- Sabahları Kolaylaştırın!

Sabahları eliniz ayağınıza dolaşmasın diye, karmaşadan kaçının. Bunun için bir gece öncesin-den organize olun. Çocukların öğle yemeklerini ve kıyafetlerini hazırlayın. Hatta kendi kıyafetlerinizi de hazırlayın ve herkesin akşamdan duş almasını sağlayın. Amerika'da büyük bir organizasyon şirke-tinin kurucusu olan Amanda Wiss; “Kahvaltıda ne yapacağınıza da karar vermeniz gerekiyor ve sırt çantalarını, iş çantalarını, diğer çantaları hazırlayıp kapının yanına anahtarlarınızla birlikte koymalısınız. Böylelikle hemen alıp yola çıkabilirsiniz.” diye öneriyor.

Yarının yapılacaklar listesine göz atın ve programınızı çocukları kimin giydireceği, market alışverişini kimin yapacağı ve yemekleri kimin pişireceğini içerecek şekilde ayrıntılı bir şekilde yapın. Bu aynı zamanda aile programını tartışmak için de güzel bir zamandır. Pek çok işin halledildiğini bilmek, koşuşturmaca olmadan kahvaltıda çocuklarla daha kaliteli zaman harcamanıza yardımcı olacaktır.
Ege Life | Çalışan Anne Olmak
5- İşvereninizle İletişim Kurun.

İşvereniniz ya da insan kaynakları temsilcinizle konuşmadan önce neye ihtiyaç duyduğunuza dair yazılı ve detaylı bir plan oluşturun. Tüm işverenler farklıdır ve ne kadar paylaşmanız gerektiğini sadece siz bilebilirsiniz. Ancak olabildiğince dürüst olun. Alternatif çözümler sunmak üzere hazırlıklı olun, mesela programınızın küçük bir demosunu sunarak ofisteki veriminizin etkilenmeyeceğini gösterebilirsiniz. Annelerin ortak ve genel kaygısı iki soruyla ortaya çıkıyor, “Ne kadar zaman izin alabileceğim?” ve “Bu zamanların ne kadarı ödenecek?” Kısa zamanlı izinleri, tatilleri veya hastalık raporu durumlarını tartışın.
Ege Life | Çalışan Anne Olmak
6- Gün boyu iletişimde kalın.

Bir arada olmasanız bile gün boyu çocuklarınızla iletişimde kalın. Daha küçük çocuklara sahip anneler kendi seslerini konuşurken ya da şarkı söylerken kaydedebilir, onlara kitap okuyabilir ve videolar çekebilirsiniz. Eğer büyük çocuğunuzun bir etkinliğini kaçıracaksanız ya da geç kalacaksanız sabahtan ona özel bir şey verin, bu iyi şans bilekliği ya da kişisel bir not olabilir. Ayrıca etkinliği kaydetmenin bir yolunu bulun, böylece sonradan izleyebilir ve hiçbir anını kaçırmamış olursunuz. Sizin ve eşinizin fotoğraflarını evin belli noktalarına asın, çocuklar her zaman yüzünüzü görebilsinler. Ayrıca iş yerindeki molalarınızda çocuğunuzu arayın. Sesini duymak günün tüm karmaşasını yok edecek ve çocuğunuz da yanında olduğunuzu hissedecektir.
Ege Life | Çalışan Anne Olmak
7- Zaman Öldüren Her Şeye Limit Koyun!

Disiplinli olun ve e-maillerinizi kontrol etmek, telefonla konuşmak gibi çocuklar uyurken yapa-bileceğiniz aktiviteler için zaman kısıtlamaları koyun. TV izleme sürenizi minimuma indirin, böylece en azından haftada bir kez eşinizle maksimum zaman geçirebilirsiniz. Özellikle çocuklarınızla vakit geçirirken çoklu görevlerden kaçının. İş yerinizde vakit öldürmekten kaçınmaya gayret edin. Çalışma arkadaşlarınızla küçük bir mola vermeyi tabii ki isteyeceksiniz fakat sayısız e-mail değişimleri, klasik internet turları, dedikodu ve uzun öğle araları sizin daha az üretici olmanızı sağlayacaktır. Çalışma süresi boyunca işinize odaklanın ve çalışma arkadaşlarınızla molalarda ve öğle yemeklerinde muhabbet edin.
Ege Life | Çalışan Anne Olmak
8- Özel Aktiviteler Yaratın

Çocuklar için zaman yaratmak çok önemlidir. Hem hafta içi hem de hafta sonu, aile dinamiği-nizi ve bağlılığınızı korumak adına büyük önem taşır. Zaman için sıkıştıysanız bir aile kahvaltısı ya da aile gecesi düzenleyip ailecek oyunlar oynayabilirsiniz. Takviminize tam olarak uyum sağlayan aktivi-teler üretin, böylelikle herkes ne beklemesi gerektiğini ve ne bulacağını bilecektir. Ailecek dışarıya çıktığınızda, iş konuşmaktan ve telefonunuzla ilgilenmekten kaçının. Bunun yerine çocukların ilgi alanları üzerine yoğunlaşın. Daha büyük yaşlardaki çocuklara ise aktivite önerilerini sorup istekleriyle orta noktada buluşmaya gayret edin. Sonunda zaten birlikte zaman geçirdikten sonra, ne yaptığınızın bir önemi kalmayacak.
Ege Life | Çalışan Anne Olmak
9- Eşinizle Vakit Geçirin

Her zaman sizin yanınızda olacak ilk kişi olan eşinizle, ilişkinizi de sağlıklı tutmaya özen gösterin. Mesela aylık gece buluşma planları yaparak yakınlaşın, iyi hissedin ve birbirinizle olmaktan keyif alın. Genellikle işte veya evde meşgulseniz, bunda ilk ihmal edilen kişi eşiniz olacaktır. Bazı çiftler için ayda bir kere dışarıda buluşmak zor ve pahalı olabilir ama bu birbiriniz üzerine yoğunlaşmayacağınız anlamına gelmez. Evde güzel bir yemek pişirerek ya da birer kadeh şarap alıp konuşarak bir ev buluşması yaratmış olabilirsiniz. Tabii ki çocuklar ve iş konuşmak yok!
Ege Life | Çalışan Anne Olmak
10- Kendinize Zaman Ayırın

Belki şaşıracaksınız ama zamanınızı akıllıca programlamak, kendinizle ilgilenmenize de olanak sağlar. Tüm zamanınız ev ve iş arasında bölündüğünden, enerjinizi doğru yönetmeyi ihmal etmeyin. Yorgun ve bitik durumda iken iyi bir çalışan ya da ebeveyn olamazsınız, kendinize rahatlayabileceğiniz ve etkili hissedebileceğiniz zamanlar ayırın. Uyumadan önce kendinizi bir kitabın içinde kaybedin, haftada bir kez köpük banyosu yapın ya da kendinize spa günü ayarlayın. Arkadaşlarınızla buluşmak veya egzersiz için zaman ayırın (mesela yoga sınıfı). Ya da bir hobi üzerine odaklanın. En basit olan ancak annelerin her zaman ihmal ettiği iyi beslenmeyi ve yeterince dinlenmeyi de unutmayın.

Yorumlar

Yorum Yap

500