BOLŞOY'UN YILDIZI: SVETLANA ZAKHAROVA

 | || BOLŞOY'UN YILDIZI: SVETLANA ZAKHAROVA
1 Ağustos 2017

BOLŞOY'UN YILDIZI: SVETLANA ZAKHAROVA

 • 1 Ağustos 2017
 • 586 Görüntülenme
 • 0 YORUM


BOLŞOY'UN YILDIZI 

SVETLANA ZAKHAROVA


Ege Life | BOLŞOY'UN YILDIZI: SVETLANA ZAKHAROVA


“Bolşoy'un tartışılmaz yıldızı on milyonlarca balerinden sadece birinin sahip olabileceği bir vücuda sahip…” The Daily Telegraph


Svetlana Zakharova sadece klasik rolleri ustaca yorumlamasıyla değil, aynı zamanda çok yönlülüğü ve çağdaş koreografiyi benimsemesiyle de dünyanın en önemli primadonnalarından biri.


Ege Life | BOLŞOY'UN YILDIZI: SVETLANA ZAKHAROVA


Üç bölümden oluşan “Amore”, aşkı farklı yönleri ile anlatmaktadır. Svetlana Zakharova ise Amore’de Yuri Possokhov (San Francisco Balesi) Patrick de Bana (Viyana Devlet Balesi) ve Marguerite Donlon (Donlon Dance Collective, Berlin) gibi dünyaca ünlü üç koreograf ile işbirliği yapıyor.


Ege Life | BOLŞOY'UN YILDIZI: SVETLANA ZAKHAROVA


2001'den beri sıklıkla dünyadaki çeşitli topluluklarda (Tokyo, Paris, Roma, Milano, Münih, Viyana, New York, Rio) ana konuk sanatçı olarak yer alan Zakharova, 2003 yılında Mariinsky'den Bolşoy Balesi'ne geçmeden önce, Bolşoy Balesi'ne katılmak üzere dört kez teklif aldı. 2008'de Teatro alla Scala'da ilk Rus Etoile oldu. 2014 yılında Soçi'deki Kış Olimpiyat Oyunları'nın açılış töreninde milyonların kalbini kazandı.

Dünya Prömiyeri 12 Mayıs 2016’da İtalya’da Teatro Comunale Luciano Pavarotti’de, Rusya Premier’i 24 Mayıs’ta Bolshoi Tiyatrosu’nda gerçekleştirilen Svetlana Zakharova’nın klasik ve çağdaş türlerle yeni sanatsal ifade yöntemlerini denediği gösterisi “Amore”, Türkiye’de ilk kez 7 Ağustos’ta 15.Uluslararası Bodrum Bale Festivali kapsamında Bodrum Kalesi’nde izleyici ile buluşacak. Bolşoy'un yıldızı Svetlana Zakharova ile, Ege Life okuyucuları için konuştuk.


Ege Life | BOLŞOY'UN YILDIZI: SVETLANA ZAKHAROVA


Dünyanın en önemli balerinlerinden birisiniz. Bu muhteşem kariyer nasıl başladı?


Annemin beni bale eğitimi için 10 yaşındayken Ukrayna’nın Kiev şehrine götürmesiyle başladı. Başlangıçta bunları keşfetmek, çocuğu yönlendirmek ve geliştirmek ebeveynlerin görevi. Fakat tabii ki sonrasında neler yapacağınız tamamen size bağlı.


Ege Life | BOLŞOY'UN YILDIZI: SVETLANA ZAKHAROVA


Sizi klasik Bale ile biliyoruz; ama bunun dışında daha modern olarak tanımlanabilecek koreografilerde de yer alıyorsunuz. Klasik ve Modern sizin için ne ifade ediyor?


Klasik balede gelenekleri ve koreografiyi korurken, bugün eski zamanlardan oldukça farklı bir şekilde dans ediyoruz diyebilirim. Klasik bale birçok kuralı olduğundan geleneksel olmak durumunda. Ama ben bunun dışında her zaman yeni birşeyler aramayı da seviyorum. Eğer sahnedeysem klasik ya da modern farketmez. Her zaman en iyi performansımı sunmaya çalışıyorum.


Ege Life | BOLŞOY'UN YILDIZI: SVETLANA ZAKHAROVA


Biz sizi sahnede izlerken adeta büyüleniyoruz. Peki siz dans ederken nasıl bir ruh hali içinde oluyorsunuz?


Dans ederken yeteneklerimin sınırsız olduğunu hissediyorum. Hissettiğim en önemli şey özgürlük duygusu. Tüm performansların bana kattığı bir şey var ve her performansta kendimde farklı özellikleri keşfediyorum.


Ege Life | BOLŞOY'UN YILDIZI: SVETLANA ZAKHAROVA


Kariyeriniz boyunca birçok ödülle onurlandırıldınız. Hangi ödüller sizin için özel? Kariyeriniz boyunca unutamadığınız bir an var mı?


Ödüller almak, bu ödülleri hak etmek, her seferinde çocuk gibi heyecanlanmama neden oluyor. Benim için her ödül bir onur. En unutmadığım ödül tabii ki devlet tarafından verilendi. Rusya Günü'nde başkan tarafından takdim edilmişti. Benim için çok özeldi.


Kostüm detaylarınızı kendi elinizle hazırlıyorsunuz. Moda ile çok ilgili misiniz?Aslında hem evet hem hayır. Hayatım boyunca en iyi kıyafetlerin, sizin için özel olarak yapılmış olan kıyafetler olduğuna inandım. Kostümler de aynı şekilde. Kostüm bana özel olarak oluşturulduğunda seviyorum. Ancak bu genellikle yeni bir şey yaptığımda gerçekleştirebildiğim bir şey, klasik danslarda kostüm tarzını değiştirme hakkım yok. Ama buna rağmen ufak düzeltmeleri kendim yapabiliyorum.


Ege Life | BOLŞOY'UN YILDIZI: SVETLANA ZAKHAROVA


En sevdiğiniz ya da birlikte çalışmayı çok sevdiğiniz balerin/baletler kimler? Size dansçı olarak kim ilham veriyor?“Kendin için bir idol yaratmayacaksın.” beğendiğim bir söz. Birisine bakmak ya da birisi gibi davranmak istemem. Tabii ki çok sayıda balerin ve balete saygı duyuyorum ama birinden ilham aldığımı söyleyemem. Genelde ilhamı farklı sanat dallarında bulurum veya benim yaptığım meslekten farklı işlerle uğraşan insanlardan bir şeyler öğrenebilirim.


Türk izleyicilerinize neler söylemek istersiniz?


Türkiye’deki dansseverleri son projem olan “Amore”u görmeye davet ediyorum. Gösteri ile ilgili birçok tur yaptık ve şimdi de Türkiye’de olacağız. “Amore”, İtalyancada sevgi, aşk demek. Gecede sunacağımız üç bölümün her biri, sevginin farklı çeşitlerini anlatıyor. Türkiye’deki tüm hayranlarıma da aşk ve mutluluk diliyorum.


Ege Life | BOLŞOY'UN YILDIZI: SVETLANA ZAKHAROVA
Svetlana Zakharova Hakkında:


1979'da Ukrayna Lutsk'da dünyaya gelen Svetlana Zakharova, altı yıl Kiev Koreografi Okulunda eğitim aldı. St. Petersburg'daki 1995 Uluslararası Genç Dansçılar Yarışması 'Vaganova Prix'de ikincilik ödülünü kazandıktan okul tarihinde ilk kez Vaganova Bale Akademisi'ne kabul edildi ve henüz 17 yaşındayken Kirov'dan mezun oldu.


Ege Life | BOLŞOY'UN YILDIZI: SVETLANA ZAKHAROVA
Corps de Ballet’te hiç dans etmemiş olan Zakharova’nın kariyeri 1999'da Versailles'deki Kirov gala provaları sırasında Mikhail Barishnikov tarafından fark edildikten sonra daha da yükseldi ve kısa süre sonra Paris Grand Opera'nın misafir yıldızı olma davetini kabul etti.


2001'den beri sıklıkla dünyadaki çeşitli topluluklarda (Tokyo, Paris, Roma, Milano, Münih, Viyana, New York, Rio) ana konuk sanatçı olarak yer almaktadır. Zakharova, 2003 yılında Mariinsky'den Bolşoy Balesi'ne geçmeden önce, Bolşoy Balesi'ne katılması için dört kez teklif aldı. 2008'de Teatro Alla Scala'da ilk Rus Etoile oldu. Svetlana Zakharova, aynı zamanda 2014 yılında Soçi'deki Kış Olimpiyat Oyunları'nın açılış töreninde yer aldı. Rus yazar Tolstoy'un Savaş ve Barış romanında yer alan "Natasha Rostova" karakterini canlandırdığı balo sahnesindeki dansıyla da milyonların kalbini kazandı.


Amore Hakkında

Gösteri, Yuri Possokhov'un Francesca da Rimini balesi ile açılıyor. Ezeli cezaya mahkum edilen sevgililerin trajik öyküsü, Dante'nin İlahi Komedya'sından esinlenerek Pyotr Ilyich Çaykovski'nin senfonik eseri eşliğinde sunuluyor 

“Bir oda, bir kadın, iki erkek, sevgi, bir aşk üçgeni, uyum, arzu, başarısızlık, boşluk, hiçbir şey, Yağmur Yağmadan…” Patrick de Bana'nın koreografisini yaptığı “The Rain Before It Falls” bölümü üç dansçı tarafından sunuluyor. Johann Sebastian Bach ve Ottorino Respighi'nin klasik müziğinin Carlos Pina-Quintana tarafından modern elektronik seslerle karıştırıldığı bir müzik eşliğinde gerçekleştiriliyor. Gösterinin sonunda ise Marguerite Donlon ve Svetlana Zakharova’nın koreografisini yaptığı “Strokes Through The Tail”, Mozart'ın 40. Senfoni'si ile 5 dansçı eşliğinde sunuluyor.

Gösterinin biletlerine, www.biletiva.com internet sitesinden ulaşılabilir.

AMORE 

1- FRANCESCA DA RIMINI

Francesca: Svetlana Zakharova - Giovanni: Mikhail Lobukhin - Paolo: Denis Rodkin - Guardians of The Inferno: Vladislav Kozlov - Alexei Gainutdinov - Anton Gainutdinov - Court Ladies: Angelina Karpova - Ekaterina Besedina - Olga Barichka - Ekaterina Smurova Ana Turazashvili

2- RAIN BEFORE IT FALLS

Svetlana Zakharova, Denis Savin, Patrick De Bana

3- STROKES THROUGH THE TAIL

Svetlana Zakharova, Mikhail Lobukhin, Denis Savin, Vladislav Kozlov, Alexei Gainutdinov Anton Gainutdinov


Yorumlar

Yorum Yap

500