BATU AKDENİZ “Müzikal Miras Bırakmayı Çok İstiyorum”

 |  || BATU AKDENİZ “Müzikal Miras Bırakmayı Çok İstiyorum”
01 Haziran 2021

BATU AKDENİZ “Müzikal Miras Bırakmayı Çok İstiyorum”

  • 01 Haziran 2021
  • 311 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Röportaj: Dilara İlayda Özsoy

 

BATU AKDENİZ

Müzikal Miras Bırakmayı Çok İstiyorum”
 

Müzik sektörüne Heavy Sky grubuyla Ankara'dan adım atan, bugünlerdeyse solo olarak dinleyicilerle buluşan Batu Akdeniz ile konuştuk. Rock müzikle kariyerine başlayan Akdeniz, bugünkü tarzından daha Rock & Roll olarak bahsediyor. Harika sesine eşlik eden söz ve müziğin kendisine ait olmasıyla, dikkatleri üzerine topluyor. İyi okumalar dileriz.


Batu Akdeniz'i kendi cümleleriyle tanıyabilir miyiz?

27 yaşında, kıvırcık, yüksek sesli müzikten hoşlanıyor ve icra ediyor.


Sizin için en değerli olan şarkınızın hikâyesini anlatabilir misiniz?

Bu çok zor bir soru aslında, sözleri itibariyle en sevdiğim Eksik galiba. Bir tren yolculuğunda, o sırada okuduğum Jack London’ın Martin Eden kitabının arkasına yazmıştım ilk olarak sözlerini. İstanbul’dan Ankara’ya dönüyordum. İyi ki yazmışım, en sevilen parçalarımdan biri hâline geldi.
 

Ege Life | BATU AKDENİZ “Müzikal Miras Bırakmayı Çok İstiyorum”


Sesinizi kullanma tarzınızla, kendinizden oldukça emin havanızla, akıcı müziğin içinde hissediliyorsunuz. Sahip olduğunuz yeteneğin yanı sıra, kendinizi geliştirmek için ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

Öncelikle çok teşekkür ederim. Benim yaptığım çok ekstra bir çalışma yok, eğer çalışmadan sayılırsa diye söyleyeyim çok fazla müzik dinlemeye gayret ediyorum. Bu şarkı söylerken ya da gitar çalarken yeni ufuklara açılabilmemi sağlıyor. Bir de basit düşünüyorum aslında, rock’n’roll çiğ bir müzik tarzı çünkü hissedilen ve yansıtılan duygular oldukça samimi. Ben de akışına bırakıyorum icra ederken. Kendime güvenli gözüküyorsam bu olduğum adamı, insanı yansıttığım içindir yani olduğum gibiyim çalarken.

 

“MÜZİK SEVDİĞİN İNSANLARLA YAPILMALI”

 

Ege Life | BATU AKDENİZ “Müzikal Miras Bırakmayı Çok İstiyorum”


Ekibizle olan uyumunuz aşikâr. Müzik üreten ve seslendiren biri olarak, sizce ekibin önemi nedir?

Bence müzik sevdiğin insanlarla yapılmalı. Ben belki bir solo sanatçıyım ama ekibimleyken bizi bir grup olarak lanse etmekten çok keyif alıyorum. İnan bana onlardan da iyisini bulamam ve daha iyisi olsa bile bu umurumda olmazdı çünkü müziğimi çalarken kendimi en rahat hissettiğim ekiple birlikteyim. Sahne dışında paylaştıklarımızın sahneye yansımasını çok seviyorum, bu da olayın gerçekliğini gösteren bir unsur oluyor.

 

“BENİ ÇOK BÜYÜTTÜ VE ACI TATLI HATIRALARLA SONA ERDİ”

Ege Life | BATU AKDENİZ “Müzikal Miras Bırakmayı Çok İstiyorum”


Aktif müzik hayatınızın başlangıcında bambaşka bir tarzda “Heavy Sky” grubuyla, İngilizce şarkılarla yola çıkmışsınız. Şu an Türkçe şarkılarla yeni nesil isimlerdensiniz. Bu süreci ve yaşananları anlatır mısınız?

Heavy Sky benim ilk okulumdu. İngilizce sözlü bir hard rock grubuyduk ve bunu Türkiye’de çok zor şartlar ve düşük dinleyici potansiyeliyle, sadece hayallerimizi gerçekleştirmek için yaptık. Hâlâ dinleyen küçücük ve çekirdek bir kitlemiz var, onlara da minnettarım, ne mutlu ki dokunabilmişiz birilerine. 2016 yılında yayınladığımız Dreamer dijital platformların yanında cd ve plak olarak da basıldı. Oldukça gururluyum yaptığımız her şeyden, verdiğimiz her konser ve çaldığımız her notadan. Özellikle de bestelerimizden. O dönem 22-23 yaşında yaptığım o besteleri şu an yapamayabilirim, en çok da o anlamda gururluyum. Hayatımın o dönemine damga vurdu, beni çok büyüttü ve acı tatlı hatıralarla sona erdi.

Ege Life | BATU AKDENİZ “Müzikal Miras Bırakmayı Çok İstiyorum”

 

Batu Akdeniz'i bundan sonra neler bekliyor ve olmak istediği yer neresi?

Çok iyi bir rock albümü yapmak istiyorum. Ardından gelecek Türkçe – İngilizce karışık bir Blues-Rock EP’si olacak. Çokça sürpriz de var. İleride Türkçe rock müziğin 2020 ve sonrasındaki yıllarında kült isimlerinden biri olarak anılmayı çok isterim. İyi bir müzikal miras bırakmayı çok istiyorum. Her müzisyenin hayalidir bu. Sadece Türkiye ile sınırlı kalmayıp yurtdışında da müzik yapma hayalim var ama bu biraz daha sonra. Önce burada yapmak istediklerimi yapmak istiyorum.
 

“NE ZAMAN İLHAMA İHTİYACIM OLSA ESKİ DEFTERLERİ KARIŞTIRMAKTAN HİÇ ÇEKİNMEM”


Esinlendiğiniz ve etkilendiğiniz isimlerden bahseder misiniz?

Aslına bakarsan 70’lerin klasik rock gruplarından başlayıp 90’ların sonuna kadar olan tüm akımlardan çokça etkilenmişimdir. Gitar çalışım daha çok 70’lere ait bence, vokalist olarak Paul Rodgers’dan da çok etkilenmişimdir Chris Cornell’den de. Ortaya karışık bir şey sergiliyorum bence ama bu benim için bir problem değil çünkü ne zaman ilhama ihtiyacım olsa eski defterleri karıştırmaktan hiç çekinmem. Bence bir müzisyenin etkilenebileceği en saf, harika seneler 70- 2000 arasındadır.

Ege Life | BATU AKDENİZ “Müzikal Miras Bırakmayı Çok İstiyorum”


Tarzınızı nasıl yorumluyorsunuz?

Müziğim rock’n’roll’un ekseninde hareket ediyor, yazdığım sözlerde karşıt ifadeleri ve durumları kullanmaktan hoşlanıyorum. Benim yapabileceğim yorum bu kadar, gerisini en iyi şekilde dinleyici yapar zaten.

Ege Life | BATU AKDENİZ “Müzikal Miras Bırakmayı Çok İstiyorum”


Sevenlerinize iletmek istediğiniz bir mesaj var mı?

Çok zorlu günler geçiriyoruz ve geçirmeye devam edeceğiz. Lütfen iyi olun ve umudunuzu kaybetmeyin.

  • Dilara İlayda ÖZSOY

Yorumlar

Yorum Yap

500