BARBAROS: Klip Senaryosu Çocukluğumdan Esinleniyor

 |  || BARBAROS:  Klip Senaryosu Çocukluğumdan Esinleniyor
01 Haziran 2021

BARBAROS: Klip Senaryosu Çocukluğumdan Esinleniyor

  • 01 Haziran 2021
  • 279 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Röportaj: Passion Turca

 

BARBAROS:

Klip Senaryosu Çocukluğumdan Esinleniyor

 

Güçlü sesi, geniş repertuvarı ve başarılı sahne performanslarıyla müzikseverlerin severek takip ettiği Barbaros, Barış Manço’nun unutulmaz şarkısı “Evelallah”ı yeniden yorumladı. Söz müziği Barış Manço’ya ait olan Evelallah’ın düzenlemesi Volga Tamöz’e ait. Daha önce yayınladığı albüm ve teklilerle müzikseverlerin beğenisini toplayan Barbaros’un yeniden yorumladığı “Evelallah” DMC etiketiyle çok yakında tüm dijital platformlarda dinleyici ile buluşuyor. Klasikten Caz’a, müzikallerden pop müziğe kadar farklı tür ve dillerdeki repertuvarı ile sahnelerde dünya müziğinin en güzel örneklerini sunan Barbaros ile Barış Manço şarkısı Evelallah’ın hikâyesini ve yeni projelerini konuştuk.

 

Barış Manço’dan Evelallah şarkısını seçmeniz bir tesadüf değildi. Bu şarkıyı sizin sesinizden dinlememizin sebebi ne?

1982 yılında babam beni ilk kez elimden tutup bir konsere götürmüştü. O konser Barış Manço konseriydi. Konserden sonra Barış Manço ile bir fotoğraf çektirdik. Yıllar sonra müzikle ilgilenmeye başladığımda da Barış Manço’nun Best of albümüne vokal yapma şansım oldu. Barbaros büyümüş diyerek el yazısıyla bir not düştü.

Ege Life | BARBAROS:  Klip Senaryosu Çocukluğumdan EsinleniyorEge Life | BARBAROS:  Klip Senaryosu Çocukluğumdan Esinleniyor

Şarkının klibi Murad Küçük yönetiminde çekildi. Klipte de Barış Manço ile olan hikâyenizi mi izleyeceğiz?

Kesinlikle! Klibi Beykoz Kundura Fabrikasında yönetmen Murad Küçük çekti. Klipte çocukluğumda Barış Manço ile çektirdiğim fotoğrafım üzerinden bir hikâye yazdık. Aslında senaryo yazdık diyorum ama klip senaryosu çocukluğumdan esinleniyor. Çocukluğumu da “Cep Herkülü Naim Süleymanoğlu” filminde Naim Süleymanoğlu’nun çocukluğunu da canlandıran Batuhan Davutoğlu canlandırdı.

Ege Life | BARBAROS:  Klip Senaryosu Çocukluğumdan Esinleniyor

Şarkıyı tekrar seslendirirken tereddütleriniz oldu mu?

Kafamdaki ‘sound’u doğru bir şekilde yansıtmak için çok uğraştık. Şarkının eski hâlinin aynısını yapmanın bir anlamı yok, taklit etmemek gerek. Yeni şarkıda ise özgürsünüz, çünkü insanlar ilk kez sizden dinlediği için, sizi referans alacak. Burada da yorumunuz ve nasıl yansıttığınız, sözlerin içine girip girememeniz önemli. Çocukluğuma dayanan özel bir hikâyem var. O nedenle bu şarkıyı söylemek benim için aynı zamanda gurur verici. Düzenleme Volga Tamöz’e ait.

 

Şu ana kadar gelen tepkiler nasıl? Barbaros’un sesinden müzikseverler nasıl bir Evelallah dinleyecek?

Cover yaparken hem orijinal hâlindeki sıcaklığı bozmamak hem de farklı bir şeyler katmak zorundasınız. İçime çok sinen bir şarkı oldu. Şu ana kadar dinleyenlerden de şarkı ile ilgili hep güzel yorumlar aldım.

Ege Life | BARBAROS:  Klip Senaryosu Çocukluğumdan Esinleniyor

Barış Manço gibi isimlerin yaptığı müzikle bugünün müziği arasındaki en büyük ayrım ne?

Barış Manço öylesine büyük bir isim ki, bence onu özel kılan en özel şey tüm jenerasyonlar için geçerli sözler söylemiş, şarkılar yapmış olması. Şu an benim kızım da Barış Manço’dan şarkılar söylüyor. Zamanın ötesinde eserler ortaya koymuş bir sanatçı.

 

Bundan sonraki süreçte dinleyicilerinizi bekleyen sürprizler neler? Yine bir cover mı gelecek yoksa yepyeni bir şarkı mı?

Yeni bir şarkı gelecek. Onun dışında Dario Moreno’nun şarkılarından oluşan senfonik bir projeyi hazırlıyorum. Aynı zamanda Avrupa’nın en önemli seslerinden biri olan Lena Kovacevic ile birlikte bir düet yapmak için hazırlanıyoruz.


Yorumlar

Yorum Yap

500