Bal Kabağı Baharatı Çılgınlığının Tarihsel Kökenleri

 |  || Bal Kabağı Baharatı Çılgınlığının Tarihsel Kökenleri
1 Aralık 2019

Bal Kabağı Baharatı Çılgınlığının Tarihsel Kökenleri

  • 1 Aralık 2019
  • 593 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Siz de her yerde Pumpkin-Spice ile başlayan şeyler görüyor musunuz? Amerikalılar için sonbahar bal kabağı baharatı ile eş anlamlı hâle geldi. Bizler de popüler kültür vesilesi ile bal kabağı ile fazlasıyla haşır neşir olduk. Peki sizce kabak baharatı nasıl bu kadar popüler oldu?

 

Amerikan mutfağında bal kabağının tarihi ülkenin kuruluşundan önceye kadar uzanır. Önce turtalarda ve çeşitli tatlılarda kullanılan bal kabağı, 350 yıldan uzun bir süre sonra sanayileşme alanındaki gelişmelerle birlikte baharat haline getirilerek kullanılmaya başlandı. Biz de sizin için bal kabağı baharatının tarihçesini derledik. Bir dahaki Pumpkin Spice Latte’nizi yudumlarken, tarihini bilerek yudumluyor olacaksınız!

Ege Life | Bal Kabağı Baharatı Çılgınlığının Tarihsel Kökenleri

1796’da yayınlanan “Amerikan Aşçılığı” kitabında pekmezli, yenibaharlı ve zencefilli ‘pumpkin’ için bir reçete bulunuyor.

Amelia Simmons tarafından derlenen bu Amerikan yemek kitabı, kuru ve pişirilmiş bal kabağı için yapılan ilk tanımlamaları içeriyor. Zencefil, yenibahar, süt ve bal kabağı ile hazırlanan bir karışımda ilk kez bal kabağı kullanılıyor. Bin yıldır var olan kabaklar, ilk olarak MÖ. 5500 civarında yine Orta Amerika’da yetiştiriliyordu. Oldukça tatsız bir yiyecek olan kabak ile karşılaştıkları 16. ve 17. Yüzyıllar boyunca çok çeşitli pişirme yöntemlerini denediler. Bal kabağının şekerli tomurcukları bu yöntemlere ışık tuttu ve şükran günü masalarında yerini almaya başladı.

Ege Life | Bal Kabağı Baharatı Çılgınlığının Tarihsel Kökenleri

17. ve 18. Yüzyıllarda İngiliz ve Fransız Mutfağı’nın turtalarında kullanılmaya başlandı.

Amerikan Aşçılığı kitabında kullanılmasından önceki ve sonraki yüzyıllarda, hem İngiliz hem de Fransız aşçıları bal kabağı ile yeni turta çeşitleri icat ettiler. Bal kabağı ile karşılaşmadan önce İngilizler oldukça lezzetli turtalar yapıyorlardı. Ancak bal kabağı baharatının etkisine onlar da dayanamadılar ve turtalar bu eşsiz baharat ile zenginleşti.

Ege Life | Bal Kabağı Baharatı Çılgınlığının Tarihsel Kökenleri

Bal Kabağı Turtası İngiliz Edebiyatı’nda yer bulur ve bir gurur kaynağı olarak görülürdü.

Bal kabağı turtası, sömürücü hareketin doğduğu New England kolonilerinde ortaya çıktığında yani 19. Yüzyılın ortalarında yazarların politik ve kurgusal yazılarında yer bulmaya başladı. 1827 yılında yazılan kölelik karşıtı kitap Nortwood’un yazarı Sarah Josepha Hale, bu romanda şükran günü masasının en seçkin ürününün bal kabağı olduğundan bahseder.

Ege Life | Bal Kabağı Baharatı Çılgınlığının Tarihsel Kökenleri

1920’lerde konserve kabaklar kullanılabilir hâle geldi.

Chicago merkezli Libby Konserve Şirketi, 1929’da bal kabağı konservelerini çıkarmadan önce, bal kabaklarıyla yemek yapmak tüm gün süren bir işlemdi. İnsanlar, fırında pişirirken veya çorba yaparken doğru kıvamı elde etmek için, kabakları kızartmak, güveç yapmak ve süzmek zorunda kalıyordu. Gıda işleme alanındaki gelişmeler sayesinde, bal kabağının konservesi hazırlık süresini büyük ölçüde kısalttı. Bildiğimiz bal kabağı turtası da yine bu sayede bugünlere ulaştı.

Ege Life | Bal Kabağı Baharatı Çılgınlığının Tarihsel Kökenleri

Modern bal kabağı baharatı, 1934 yılında piyasaya sürülen McCormick Bal Kabağı Turtası Baharat Karışımının gelişmesi ile elde edildi.

Bal kabağı konserveleri üretildikten 5 yıl sonra, baharat şirketi McCormick 1934 yılında Bal Kabağı Turtası Baharatı’nı piyasaya sürdü. 1960’larda bu ürünün adı bal kabağı baharatı olarak kısaltıldı. Bu karışım tarçın, zencefil, hindistan cevizi ve yenibahar içeriyor.

Ege Life | Bal Kabağı Baharatı Çılgınlığının Tarihsel Kökenleri

1936’da Washington Post’ta bal kabağı baharatlı kek tarifi yayınlandı.

Bu yazı En Yeni Bal Kabaklı Kek Tarifi olarak baskıya verildi. Tüm damak tatlarına yönelik, yapımı kolay ve tam çocuklara göre olduğu da eklendi. Bal kabağı, Orta Amerika’ya özgü ve zengin bir varlık geçmişine sahip olup, her sınıf tarafından tüketilmeye bu sayede başlandı.

1990’lı yıllarda perakende satışın önde gelenleri kahvelere kabak baharatı eklemeye başladı.

1990’lı yıllarda bal kabağı baharatı, Amerikalıların vazgeçilmez bir parçası hâline gelmişti bile. Bunu bilen tüm perakendeciler kahve makinelerinde bunu kullanmaya karar verdiler. Florida’nın Tampa kentindeki Home Roast Coffee, 1996 yılında bunu deneyimleyen ilk deneyimleyen oldu ve tüm ülkeye yayıldı. Kısa bir süre sonra bal kabağı baharatı lattelerde de görülmeye başlandı ve krema ile buluştu.

Ege Life | Bal Kabağı Baharatı Çılgınlığının Tarihsel Kökenleri

2003 yılında Starbucks, en popüler mevsimsel içeceğini piyasaya sürdü ve Pumpkin Spice Latte dünyaya geldi.

Uluslararası kahve devi Starbucks, bal kabağı baharatı çılgınlığına dikkat ediyordu. Böylece 2003 yılında Seattle’da bu çılgınlığı karşılayacak bir içecek üretildi. 2014 yılının sonunda bu içecek sayesinde Starbucks’ın satışları tam %11 arttı. Pumpkin Spice Latte’nin satışı CEO’larını da oldukça mutlu etmiş olmalı ki, günümüzde hâlâ en popüler mevsim içeceği olarak satışı devam ediyor.

Ege Life | Bal Kabağı Baharatı Çılgınlığının Tarihsel Kökenleri

Mağazalar kışı beklemeden, Ağustos ayının başlarında bu Bal Kabağı Baharatlı ürünlerini piyasaya sürüyor.

2019 yılında Starbucks, Pumpkin Spice Latte’yi tam 27 Ağustos’ta piyasaya sürdü. Yapılan araştırmalara göre bal kabağı 2008’de gıda konforunun bir parçası hâline geldi ve bunu bilen üreticiler de tüketicinin ilgisini erkenden toplamaya çalışıyordu. Dış ortam sıcaklığına dayanıklılık gösterdiği tespit edildiğinden beri Pumpkin Spice Latteleri erkenden içebiliyoruz.

Ege Life | Bal Kabağı Baharatı Çılgınlığının Tarihsel Kökenleri

Son zamanlarda bal kabağı çılgınlığı tam olarak her şeyde görülmeye başlandı.

Kellogs’un Corn Flakeslerinden, çok çeşitli kurabiyelere ve inanılmaz çorbalara kadar her türlü üründe bal kabağı kullanılıyor. Son zamanlarda neredeyse her şeyde kullanılan bu baharat, daha da kullanılacağa benziyor. Ne diyelim, şimdiden afiyet olsun!

Kaynak: www.ranker.com

 

  • Damla KILINÇ MARAMUROĞLU

Yorumlar

Yorum Yap

500