BÂLÂ ATABEK: “Kendiliğinden olan yaratıcılığın ilahiliğine inanıyorum.”

 | || BÂLÂ ATABEK: “Kendiliğinden olan yaratıcılığın ilahiliğine inanıyorum.”
01 Mart 2021

BÂLÂ ATABEK: “Kendiliğinden olan yaratıcılığın ilahiliğine inanıyorum.”

 • 1 Mart 2021
 • 602 Görüntülenme
 • 0 YORUM

Röportaj: Dilara İlayda Özsoy

Fotoğraf: Ayşegül Karacan

 

BÂLÂ ATABEK:

Kendiliğinden olan yaratıcılığın ilahiliğine inanıyorum.”

Yazar ve oyuncu. Genç yaşına rağmen oldukça büyük başarılar elde etmiş biri; ancak henüz kendini yolun başında görecek kadar da alçak gönüllü. Yazmaktan, ilham perilerinden, müzikten ve oyunculukla yazmak arasındaki ilişkiden bahsettiğimiz bir sohbet oldu onunla röportajımız. Son kitabı “En Sevdiğim Şarkılar”ı okuyucularıyla buluşan Bâlâ Atabek’le, içten bir söyleşi yaptık. Keyifle okumanız dileklerimizle…

Ege Life | BÂLÂ ATABEK: “Kendiliğinden olan yaratıcılığın ilahiliğine inanıyorum.”

 

Kent hikâyelerinden oluşan son kitabınız En Sevdiğim Şarkılar’ı yazmaya nasıl karar verdiniz? Bu 13 öykünün hikâyesi nasıl oluştu ve nasıl bir yazım süreci yaşadınız?

Yazma hâli bende her zaman devam ediyordu, ilk romanımdan sonra bir uzun duraklama süreci yaşadım yazma hâlinden uzaklaştığım. Sonra yolum, tanışmamızdan birkaç sene sonra Önem Günal ile kesişti. Önem’le yaratım sürecimde çok paslaştık. Doğru insanla karşılaşmak ve aynı mesleğin içindeki dertleri gören biriyle çalışmak aklımı çok açtı ve bana iyi geldi. Hikâyeleri daha hızlı oluşturabiliyorum; o yüzden kitabın yazım süreci zorlayıcı olmadı. 

 

KALBİMİ AÇIP YAZIYORUM”

 

Anlatılmak istenileni ritme, ritmi de kitaba uyarlama ve okuyucuyla buluşma serüveninden bahseder misiniz?

Bir şeyi bir şeye oturtmuyorum ben aslında, kalbimi açıp yazıyorum. Sonra her şey gerçekten kendiliğinden oluyor. Kendiliğinden olan yaratıcılığın ilahiliğine inanıyorum. Orada kalmayı deniyorum, hep olmuyor ama. Bazen duruyorsunuz, bazen o kelimeler gelmiyor ve bazen sadece susuyorsunuz. Fakat tüm süreci kabul edince her şey zamanla iyileşiyor. Ben müzikle atmosferimi kurmayı seviyorum, yine sevdiğim müzikler kurduğum dünyaya eşlik etti. Sonra benim için doğru zamanlama ve karşılaşmalarla sevgili İnkılap Yayınevi ile çalışmaya başladım. Yayınevimin bana katkısını yadsıyamam; kapaktan tasarıma ve editörlüğe kadar beraber çalıştık. 

 

Ege Life | BÂLÂ ATABEK: “Kendiliğinden olan yaratıcılığın ilahiliğine inanıyorum.”

 

ESAS MACERA ŞİMDİ BAŞLIYOR!”

 

Yazarlığın yanı sıra sizi ekranda tanıdık, hayatlarımıza oyunculuk kariyerinizle girdiniz. En sevdiğiniz projeden bahseder misiniz?

Ben yaptığım işlerin sevgisini veya takdirini hep izleyiciye bırakırım, en sevdiğim diye bir seçeneğim olamaz o yüzden. Birini diğerinden ayırmayı tercih edemem. Kaldı ki kariyerimi otuzumdan önce ve otuzumdan sonra diye ikiye ayırdım. O yüzden önceki yolculuk çok gençti. Esas macera şimdi başlıyor. 

Ege Life | BÂLÂ ATABEK: “Kendiliğinden olan yaratıcılığın ilahiliğine inanıyorum.”

OYNAYABİLECEĞİM ŞEYLERİ KENDİME YAZABİLME LÜKSÜM VAR VE BU HARİKA”

 

Oyunculuk ve yazmak arasında nasıl bir bağ var sizce? İki tarafın birbiri üzerindeki etkileri neler?

Her şey birbiri ile ilintilidir, baktığınız her şey. Oyunculuğun yazmakla, yazmanın oyunculukla bağının haklı olarak birlikteliği vardır. Oynayabileceğim şeyleri kendime yazabilme lüksüm var ve bu harika. 

 

Sizi yazmaya ve seslenmeye iten duygu, düşünce veya size özgü ritüel var mı?

Sevdiğim bir yazarın ilhamla alakalı bir konuşmasını dinlemiştim. Bu öyle bir şey ki bazen gelmesi zaman alıyor, tarif etmem imkânsız. Kalpte olduğu kesin, gözlerinizi yaşamaya açmaya karar verdiğinizde içinizdeki sesleri daha ne duyuyorsunuz. 

 

HER ŞEYİN BİR RİTMİ VAR”

 

“Karakterlerin bir iç ritmi var” düşüncenizi sizi sevenler ve okuyucularımız için açıklayabilir misiniz?

Her şeyin bir ritmi var, huylarımızın, karakterlerimizin. Yavaşlığımızın, hızlılığımızın, çekingenliklerimizin. Bazıları içinde Müslüm Gürses taşır, bazıları Sezen, bazıları Ajda... Bilemeyiz. Herkesin “playlist”i kendine. 

 

Ege Life | BÂLÂ ATABEK: “Kendiliğinden olan yaratıcılığın ilahiliğine inanıyorum.”

 

Ritimlerin sadece insanlara özgü olmadığını; şehrin, sokakların hatta her anın bir ritmi olduğunu söylüyorsunuz. Bu ritmi duymak isteyenler için tavsiyeleriniz nelerdir?

Kendilerine dönsünler. Doğaya dönmek gibi. Dursunlar, koşturmacada yaşadıklarını hatırladıkları bir an olursa, o an duyarlar elbette.

 

MÜZİKLE YAZIYORUM, MÜZİKLE DEVAM EDECEĞİM.”

 

Yazdığınız tüm kitapların kesişim noktası nedir? Tek bir kalemden çıkan kitapların benzerliklerini nasıl yorumlayabilirsiniz?

Müzikle yazıyorum, müzikle devam edeceğim. Kendi yazı sürecimde de olgunluk çağına henüz adım attım, kim bilir yolda beni daha neler bekliyor!

 

Ege Life | BÂLÂ ATABEK: “Kendiliğinden olan yaratıcılığın ilahiliğine inanıyorum.”

 

Bir kitabı basılı hâle getirmek, bir hayli zaman alan bir süreç. Ancak okuyucularınız tarafından merak edilen bir şey var; yeni kitap ne zaman geliyor? Yeniden okuyucularınızla buluşmayı düşünüyor musunuz? Düşünüyorsanız bu kez okuyucuları neler bekliyor?

Yazmaya hep devam edeceğim için; evet yeni kitap olacak, bu sefer arayı çok açmadan kavuşacağız. Muhtemelen okuyucuları yeni müziklerle, yeni karakterler bekliyor ve yeni bir roman…

 • Dilara İlayda ÖZSOY

Yorumlar

Yorum Yap

500