AYNUR HAŞHAŞ: "Benim Derdim Türküleri Anlatmak"

 |  || AYNUR HAŞHAŞ:
01 Ocak 2022

AYNUR HAŞHAŞ: "Benim Derdim Türküleri Anlatmak"

  • 01 Ocak 2022
  • 85 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Röportaj: Süleyman Gülen

 

Güzel sesinin yanında türkülere verdiği değer, yıllardır devam eden Anadolu turunda yaptığı türkü derlemeleri ile hafızalara kazınan samimi bir isim: Aynur Haşhaş. Ayrıca Arif Sağ'ın öğrencisi olan Haşhaş, bizlerle; derdini, türkü felsefesini ve halk edebiyatının ne kadar önemli olduğu konusunda derin deneyim ve gözlemlerini paylaştı.

Ege Life | AYNUR HAŞHAŞ:

Aynur Haşhaş nasıl oluştu?

Babam olan Ali Haşhaş sayesinde türkülerle tanıştım. Beni türküler söyleyerek uyuturdu. Benim dönemlerimde Unkapı furyası vardı, babam onlara katılmamı hiç istemedi ben de uymadım zaten. İnsanların önünde büyümeni istemiyorum demişti. Hiçbir şan eğitimi almadan babamın bana öğrettiği şekilde okumaya başladım türküleri. İTÜ Konservatuvar mülakatında babamın bana öğrettiği teknikle uzun hava okuduğumda şan eğitimi aldın mı diye sormuşlardı. Hayır dediğimde ise çok şaşırdılar. Babamın kızıyım. Kendi stilimi oluşturmak istedim, kimseye uymadım biraz başına buyruk biriyimdir. Müzik hayatımda Kazım Boran, Oğuz Abadan ve Arif Sağ'ın büyük yeri vardır. Onlar sayesinde türküleri anladım, sevdim ve dinleyicilerimle birlikte büyüdüm. Hepsini çok seviyorum.

 

"ANADOLU BİR TÜRKÜ MADENİ"

 

Uzun yıllardır Anadoluyu gezerek türküler derliyorsunuz. Bundan biraz bahsedebilir misiniz?

20 yıldan fazladır Anadoluyu gezmeye ve türkü derlemeye devam ediyorum. İlk türkü derlememi Antalya Elmalı'da yaptım. Gittiğim gördüğüm köylerde insanlar kültür dolu. Onlarla sohbet etmek inanılmaz ufuk açıcı bir durum. Onlardan çok şey öğrendim, çok güzel türküler dinledim. Türkü demek hikâye demek. Türkü dile gelir ve dilden tüm doğaya söylenir, insanlara mâl olur. Anadolu resmen türkü madeni. Oradan kazarak o kadar güzel türküleri gün yüzüne çıkarabilirsiniz ki.

Yeni türkücüler bana kızacak ancak 90'lardan sonra gerçekten türküyü söyleyebilen kalmadı. Kendilerince nağme yapmaya çalışıyorlar, bu da türküyü bozuyor. Bunun yanında gerçekten türküye ilgili bir z kuşağı olduğunu söyleyebilirim. Beni bu kuşaktan dinleyen birçok genç var. Ancak z kuşağına türkü dinletmeyi bilen türkücüler var mı? Bir de buradan bakmak lazım. Ben türkü dinleticisiyim. Benim derdim türküleri anlatmak. Halkı bilmeden, halkın edebiyatını anlamadan türkü anlatamazsınız. Bunu okumalısınız, yeri geldiğinde halkı gezmelisiniz, onlarla konuşmalısınız.

Ege Life | AYNUR HAŞHAŞ:

Son zamanlarda türküler epey popülerlik kazandı. Siz yeni türkücüler hakkında neler düşünüyorsunuz?

Şimdiki türkücüler halk edebiyatından bir haber. Yaşayıp hissetmeden okumaya çalışıyorlar. Çünkü türkülerin hikâyelerine vakıf değiller. Mesela deyişlerde Farsça kelimeler geçiyor. Bu kelimelerin anlamını bilmeden bunları söylemeye çalışıyorlar. Altı bomboş kalıyor türkünün. Bunları söylediğim için bana kızacaklar biliyorum ama kızsınlar. Çünkü ben bunlara şahit oldukça kızıyorum, üzülüyorum. Gerçekten türkü okuyabilen son dönemde kalmadı. Türkü okumak bilgelik işidir. Türkü için kapı kapı dolaştım desem yanlış olmaz. Anadoluda sahip olduğumuz kültür o kadar değerli ki bunu herkes görmeli. Ben yıllardır bu kültürü gezip türkü toplamaya, hikâye dinlemeye çalışıyorum.

 

"ARİF SAĞ, BENİM İKİNCİ OKULUM"

Ege Life | AYNUR HAŞHAŞ:

Arif Sağ bu ülkenin önemli değerlerinden birisi. Benim müzik hayatım için de ayrı bir öneme sahip biridir. Baba gibidir, öğreticidir. Türkünün edebiyatını, felsefesini bilen ona değer veren sanatçıdır. Ben İTÜ mezunuyum, ikinci olarak da Arif Sağ mezunuyum. Benim ikinci okulumdur. Yanında geceli gündüzlü büyük bir hevesle çalıştım. Ona her şeyi sorardım. O da bana bıkmadan her şeyi söylemiştir sağ olsun. Bu öyle bir iş ki; aşkla, tutkuyla ve severek yapmalısınız. Yoksa büyük zaman kaybı olur sizin için. Şimdilerde bu şekilde çalışma tutkusu yok. İsteyen kişi böyle isteyerek çalışmalı.

2005 yılında çıkardığım Türkü Sarhoşu albümüm çok tuttu. Orada yer alan Meyhaneci parçası ise çok sevildi. Her gittiğim yerde benden muhakkak isterler. İnsanlar o parçayı her dinlediklerinde çok mutlu hissederim. 80 dönemlerinde benden Anadolu Rock tarzı söylememi çok istemişlerdi ancak ben ısrarla istemediğimi o dönem belirttim ve hiçbir çalışma yapmadım. Kendimi türkülere adadım. İçten söylediğiniz zaman dinleyicileriniz sizleri kucaklıyor, onlarla büyüdüm ve öğrendim ben. En son teklifin de güzel olmasıyla Rakı Koydum Fincan'dan türküsünü Anadolu Rock tarzında söyleme kararı aldım. Güzel ve farklı bir deneyim oldu benim için. Olsun bir köşede bulunsun istedim.

 

BU KÜLTÜRÜN DEVAM ETMESİ LAZIM

Ege Life | AYNUR HAŞHAŞ:

Cemevleri üzerine neler söylemek istersiniz?

Cemevlerinde Cem kültürünün yaşatılması gerekiyor. Gençlerin bu kültürü öğrenmesi ve benimsemesi gerekiyor. Onlar bu mirası taşıyıp devam ettirecek nesil. Önceden Cemevlerindeki dedeler bilge kişilerdi. Otur ona fizik, astroloji, matematik üzerine sorular sor. Sana cevaplardı. Bu kültürün devam etmesi ve gençlerin dedelerden birçok şeyi öğrenmesi lazım.

 

Ege Life okuyucuları için neler söylemek istersiniz?

Gazetecilik zor iş. Takdir ediyorum sizleri. Haberleri sizden öğreniyoruz. Okuyucuları ve dinleyenlerimi çok seviyorum, çok da selam gönderiyorum.

  • Süleyman GÜLEN

Yorumlar

Yorum Yap

500