AYDİLGE: “Biz Müzikle Kucaklaşıyoruz”

 |  || AYDİLGE: “Biz Müzikle Kucaklaşıyoruz”
1 July 2020

AYDİLGE: “Biz Müzikle Kucaklaşıyoruz”

  • 1 July 2020
  • 657 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Röportaj: Süleyman Gülen

Biraz melankolik, bazen neşeli, bazen hüzünlü, ama mutlaka umut dolu, renkleriyle sonradan oynanmamış, filtresiz şarkılar yapmaya çalışan; hayat enerjisiyle dolup taşan ve bunu şarkılarına da yansıtan, çevreye duyarlı bir sanatçı: Aydilge. Karantina döneminde dokuz şarkılık albüm yapan sanatçı tüm çalışmalarını evinden yürüttü. “Sen misin İlacım” isimli şarkısını tüm dünyadaki hayranlarının seslendirdiği videolardan bir klip oluşturan Aydilge, “Biz müzikle kucaklaşıyoruz” dedi.

Şarkıcı, yazar, radyo programcısı gibi çok farklı yönleri olan sürekli üretmekle meşgul renkli bir kişiliksiniz. İlk başta size hangi yönünüzü daha çok sevdiğinizi sorarak başlayabilir miyiz?

Müzik can damarım. Nefesim, oksijenim... Diğer her şey onun sayesinde yaşıyor.

Ege Life | AYDİLGE: “Biz Müzikle Kucaklaşıyoruz”

 

“EL EMEĞİ GÖZ NURU”

 

Karantina sürecinde 9 şarkılık bir albüm yaptınız ve tüm süreçleri evinizden yürüttünüz. Sizin için nasıl bir deneyimdi? Albüm hazırlık döneminin zor yanları var mıydı?

Bu albüm, ''evde kal'' çağrısına uyduğumuz ve salgının en şiddetli olduğu dönemde gerçekleşti. Hepimiz için zor bir dönemdi. Hâlâ da öyle. Kimse kendini yalnız hissetmesin istiyorum. Ortak bir kaderi paylaşıyoruz ve aslında birbirimizden hiç de farklı değiliz. O yüzden bu albüm onlara yalnız olmadıklarını hissettirecek. Albümün sounduna gelince, şu zamanda her şey o kadar mekanik ve prodüksiyona bulanmış durumdaki, hepimizin samimiyete ihtiyacı var. Bu sefer istedim ki, dinleyici bana, benim evime gelmiş gibi hissetsin. Evimde canlı canlı çalalım söyleyelim. Akustik tatta, sıcacık, samimi bir ev konseri gibi. Yani ev poğaçasının yerini pastane poğaçası asla tutmaz ya, işte ''Evden Canlı Canlı'' projesinin özelliği bu... El emeği, göz nuru...

Üç sene önce ilkini yayınlamıştım. Bu karantina döneminde yeniden projeyi canlandırdım ve Evden Canlı Canlı 2'yi hazırladım. Sevgili eşim Utku Barış Andaç ve Ozan Sarıboğa gibi dostlarımızla herkes kendi evinde olmak üzere canlı çalmanın organik ruhuna özen göstererek kaydımızı yaptık. Öyle hataları düzeltmeceler, teknik sihirbazlıklar yok. Çünkü kusursuzluk, aslında yapaylık da demek. Kusursuzluğun değil, doğallığın peşindeydik. Hatta kedim Miko da bize eşlik etti. Müziği çok sever. Bütün kayıt boyunca etrafımızda dolaştı. Bir şef edasıyla hepimizi yönlendirdi. (gülüyor)

Ege Life | AYDİLGE: “Biz Müzikle Kucaklaşıyoruz”

 

“FARKLILIKLARA RAĞMEN AYNI OLDUĞUMUZU GÖSTERMEK İSTEDİM”

 

İlk klip parçası Yalnız Değilsin adlı şarkınıza çekildi. Biraz klipten bahsedebilir misiniz?

Farklı ülkelerden insanlar karantina döneminde kendi evlerinde yaşadıklarını filme aldılar. Ben ve eşim de kendimizi çektik ve sonra tüm görüntüleri birleştirdik. Amacım aslında hepimizin tüm farklılıklarımıza rağmen aslında ne kadar da aynı olduğumuzu gösterebilmekti. İstiyorum ki dinleyicilerim de kendi farklarını ve renklerini korusunlar, ama bu farklılıkların ötesinde, temelde hepimizin insan olduğumuzu ve bir olduğumuzu da hatırlasınlar. Biliyor musunuz asıl acı, yara aldığımızda değil, yaralandığımızı kimse duymadığında başlıyor... Ben işte bu yüzden müzik yapıyorum. Seni duyuyorum demek için ve duyulduğumu hissetmek için. İnsanlara ''Ne hissettiğinizi biliyorum, ben de aynısını, benzerini yaşadım'' demek için. Acıyı dindirmek için... İster neşeli ister hüzünlü olsun, amacım müziğimin, terk edilen, haksızlığa uğrayan, kendini değersiz hisseden herkese yardımcı olması. Biz müzikle kucaklaşıyoruz. Hakiki bir sarılmadan daha büyük bir şifa olabilir mi?

 

Ege Life | AYDİLGE: “Biz Müzikle Kucaklaşıyoruz”

 

“Evden Canlı Canlı 2” albümünüzde iki adet türkü de seslendirdiniz? Seçimlerinizde sizi etkileyen özel sebepleriniz var mı?

TRT 1'de çarşamba geceleri yayınlanan Benim Adım Melek dizisinin jenerik şarkısını yapmam istenmişti. Türkü formunda Yalnızlık Masalı adlı bir şarkı besteledim. Dizinin ruhu bunu gerektiriyordu. Şarkım üzerinde çalışırken, dizi Gaziantep'te geçtiği için o yöreyle ilgili türküleri de baştan sona dinlemiştim ve Gaziantep Yolunda'yı ne kadar çok sevdiğimi hatırladım. Albümümde de hemen yer verdim. Uzun İnce Bir Yoldayım ise tam bu dönemi anlatmıyor mu sizce de? Gidiyoruz gündüz gece...

 

Şarkıcı ve edebi kişiliğinizin yanında çevreye de oldukça duyarlısınız. Greenpeace ile “Dünyanın Kalbi Durmasın” parçanız için ortak bir klip çektiniz ve birçok arşiv ilk kez Türkiye’ye geldi. Çevre ile ilgili yeni projelerde yine sizi görecek miyiz?

Her zaman... Zaten son dönemlerde arkadaşım Hanse Altın ile geri dönüşüm malzemelerinden üretilmiş kıyafetler tasarlamamın nedeni de bu.

Ege Life | AYDİLGE: “Biz Müzikle Kucaklaşıyoruz”

 

“SAHİP OLMAYA DEĞİL, YARATMAYA ODAKLANMALIYIZ”

 

Altıntaç ödül gecesi için eşinizin nota sayfalarından oluşan elbiseyi giydiniz. Yeditepe Dilek Ödülleri gecesinde ise giydiğiniz muşambadan kostümün üzerinde Zübeyde Hanım, Sabiha Gökçen, Madam Curie, Frida Kahlo gibi tarihe adını yazdırmış kadınların fotoğrafları vardı. Değer üzerine bir mesaj göndermek istediniz. Bu mesajdan sonra ne tarz geri dönüşler aldınız?

Aldığımdan çok, ne vermek istediğim önemliydi benim için. Bunca ekonomik ve çevresel sıkıntı varken, özellikle ''ünlü'' dediğimiz insanların sürekli pahalı kıyafetlerini gözümüze sokması, birbirlerine aldıkları hediyelerle görgüsüzce hava atmaları gerçekten rahatsız edici oluyor. Hava atmak yerine, havayı temiz tutmayı önemsememiz gerekli diye düşünüyorum. Çünkü önemli olan ne giydiğimiz değil, kim olduğumuz.

Diğer giydiğim kıyafet de muşambadan yapılmış çok ucuz bir malzemedendi. Ama üzerindeki kadınlar paha biçilmezdi.  O kadınların her biri sahip oldukları elbiseler, mal, mülkle değil, ürettikleri ve yarattıklarıyla efsaneleşmiş isimlerdi. İşte biz de bir geleceğimizin olmasını istiyorsak, sahip olmaya değil, yaratmaya odaklanmalıyız. Bu salgın da aslında tam olarak bize bunu anlatıyor. Pahalı olan şeylerin aslında değerli olmadığını, asıl değerli olanların ise para ile alakasının olmadığını görüyoruz... Nefes alabilmek, özgürce gezebilmek gibi...

 

Ege Life | AYDİLGE: “Biz Müzikle Kucaklaşıyoruz”

 

“İÇİMDE BİR SÜRÜ RENK VAR”

 

Geçmişte kendinizi “Ben rock müzik söyleyen cici bir kızım” şeklinde tanımlamıştınız. Şimdilerde kendinizi nasıl tanımlıyorsunuz?

Ben kendimi tanımlamıyorum. Başımıza ne geliyorsa, her şeyi kalıba sokup etiketlememiz ve ötekileştirmemiz yüzünden geliyor zaten. Bari müzikte böyle sınırlar olmasın. Müzik özgürlüktür deyip, kendimizi popçu, rockçı, rapçi diye kategorize etmemiz, sınırlara hapsetmemiz ne kadar ironik. O dönemde bunu eleştirmek için rock müzik söyleyen cici bir kızım demiştim. Çünkü rockçı imajı ve cici kız imajı birbiriyle örtüşmez. Bu kalıpların anlamsızlığını vurgulamak istemiştim. Ben musiki eğitimi aldım, rock dinledim, klasik müzikle aydınlandım, Hint enstrümanlarına âşık oldum ve bütün bunlarla beslenerek kendi müziğimi yaptım. İçimde bir sürü renk var. Gökkuşağına binip uçmak varken, neden tek bir renkle kendimizi sınırlandıralım?

 

Ege Life | AYDİLGE: “Biz Müzikle Kucaklaşıyoruz”

 

“NEYİN POPÜLER OLDUĞUNUN DAYATILMASI BENİ ÇOK YORUYOR”

 

Rock müzik dışında Sehabe ile rap şarkılarında düet yaptınız. Sizi yine ilerleyen zamanlarda rap müzik içerisinde görebilir miyiz?

Yaptığım müziğin tür olarak ne olduğu gerçekten umurumda değil.  Sadece iyi müzik yapmaya çalışıyorum. Mesela Rap müzik gerçekten eskiden olduğu gibi mi kaldı yoksa, muhalif duruşunu kaybedip poplaştığı için mi popüler olmaya başladı? Alternatif ve underground işler, gerçekten popa bir alternatif mi yoksa yeni moda, yani yeni pop, ''alternatif ve rap müzik'' mi? İnanın bütün bu algı operasyonlarından, neyin popüler olduğunun söylenmesi ve dayatılmasından çok yoruluyorum ben. O yüzden her şeyi boş verip sadece kalbimin içinden gelen müziği yapmaya çalışıyorum. Ne yapsam da patlasa, kimle polemiğe girsem de hit olsa diye düşünen bir tüccar değilim. Biraz melankolik, bazen neşeli, bazen hüzünlü, ama mutlaka umut dolu, renkleriyle sonradan oynanmamış, filtresiz şarkılar yapmaya çalışıyorum.

Ege Life | AYDİLGE: “Biz Müzikle Kucaklaşıyoruz”

Kiraz Mevsimi, Kiralık Aşk gibi çok izlenen dizilerin müziklerinde imzanız var ve çok beğenildiler. Özellikle dizi müziği yaparken nelere dikkat ediyorsunuz?

 

Aslında benim kalbimde dizi şarkısı, klip şarkısı, albüm şarkısı gibi ayrımlar yok. Belki de tüccar gibi bakmayıp müzisyen olarak baktığım için şarkılarımı tercih ediyorlardır. Örneğin Kiralık Aşk için yaptığım jenerik şarkısı ile ''En İyi Dizi Jenerik Şarkısı'' dalında bir dünya rekoru kırdık. Kırdık diyorum çünkü bunu aslında dinleyicilerle beraber yapıyoruz. Beni dinlemeseler o ödülleri nasıl kazanayım? Şimdi Benim Adım Melek dizisi için yaptığım Yalnızlık Masalı şarkıma, daha doğrusu şarkımıza pek çok ödül geliyor. Kiraz Mevsimi'nin jeneriğini seslendirdiğim dönemde de çok güzel yorumlar aldık. Tabii tüm bunlar çok mutluluk verici.

 

“HAYATIM BOYUNCA EN DUYGULANDIĞIM VİDEOLARDAN OLDU”

 

Ege Life | AYDİLGE: “Biz Müzikle Kucaklaşıyoruz”

 

Son zamanlarda #evdekal çağrılarına hayranlarınız da kayıtsız kalmadı ve “Sen misin İlacım” isimli şarkınızı dünyanın farklı yerlerinden hayranlarınız seslendirdi ve bir video klip oluşturuldu. Bu konuyla alakalı hislerinizi öğrenebilir miyiz?

Bu galiba beni hayatım boyunca en çok duygulandıran videolardan biri oldu. Olay nasıl başladı derseniz, sanırım bunu tüm dünyadaki ''evde kal'' çağrıları tetikledi. Benim hiçbir müdahalem olmadı. Kendiliğinden gelişti ve Aydilge etiketi altında bu videolar paylaşılmaya başlandı. Kiralık Aşk dizisi için yaptığım “Sen misin İlacım” şarkımı dünyanın dört bir yanından farklı ülkelerden yabancı hayranlarım söyleyip evlerindeki videoları paylaşıyorlardı. Yarım yamalak Türkçeleriyle o kadar güzel bir şekilde çalıp söylüyorlardı ki... Hem bir Türk müzisyen olarak çok gurur duydum, hem de aslında tüm farklılıklarımızın ötesinde ne kadar da bir ve aynı olduğumuzu hissettim.

O videoları bir araya getirip, “Sen misin İlacım” Dünya Versiyonu adı altında YouTube ve sosyal medyamda paylaştım. İzleyen herkesin çok duygulandığını biliyorum. Tabii Türk dizilerinin dünyanın pek çok yerinde sıkı takip edildiğini biliyordum ama müziğimin bu kadar popüler olduğunun ben de farkında değildim. Bu salgın döneminde bana da müthiş moral oldu.

Ege Life | AYDİLGE: “Biz Müzikle Kucaklaşıyoruz”

 

Gelecek planlarınızı öğrenebilir miyiz?

 

Geçmişe, geleceğe fazla dalınca, anılardan ve kaygılardan vurgun yiyor insan. O yüzden ileriye odaklanmak yerine tek gerçek olan şimdiyi hissetmeye çalışıyorum.

 

Son olarak Ege Life okuyucuları için neler söylemek istersiniz?

Kaçsam Ege'ye diye bir şarkım var. Orada söyledim sanırım pek çok şeyi. (gülüyor) Ama tabii ki ne anlatılacaklar, ne de müzik bitiyor. Instagram'da aydilgeonline, YouTube'da ise “www.youtube.com/aydilge” kanalı üzerimden fikirlerimi, müziğimi sıklıkla paylaşıyorum. Orada buluşalım. Evden Canlı Canlı VOL. 2 albümümü de tüm dijital platformlarda bulabilirler. Bir nevi evlerine misafir olup konser vermişim gibi hissedecekler diye umuyorum.

 

 

  • Süleyman GÜLEN

Yorumlar

Yorum Yap

500