Altın Yılan® Tıp Ödülleri “Evrensel bir takdir”

 |  || Altın Yılan® Tıp Ödülleri “Evrensel bir takdir”
1 Şubat 2016

Altın Yılan® Tıp Ödülleri “Evrensel bir takdir”

  • 1 Şubat 2016
  • 570 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Röportaj: Melis YORGANCIOĞLU


Ege Life | Altın Yılan® Tıp Ödülleri “Evrensel bir takdir”


ALTIN YILAN® TIP ÖDÜLLERİ

“Evrensel bir takdir.”

Asklepion’lar da yetişen, tüm hekimlerin anısına…


 

Ahmet bey, bize biraz yeni projenizden bahsedebilir misiniz? Oldukça ilginç bir proje..

Bir bilim dalının bizim topraklarımızda doğması, ilk tıp insanlarının bu bölgede yaşaması ve bu toprakların bu dalda çok efsaneye şahitlik yapmasından dolayı tarihe dönük saygın bir buluşmayı hak ettiğini düşündüm. Uluslararası bir organizasyon ile tüm tıp dünyasını İzmir’de bir araya getirip, yine bilim dünyasından oluşturulacak bir bilim kurulu ve bilim jürisinin karar vereceği Altın Yılan Evrensel Tıp Ödülleri‘ni tasarladım. Uluslararası bir kırmızı halı olması planlanan bu organizasyon, bir bilim dalını ilk kez doğduğu topraklarda buluşturarak ödüllendirerek, seçkin bir ilke imza atmış olacak.


Bu anlamda Bergama tıp tarihinde oldukça önemli bir yere sahip, bu proje fikri nasıl çıktı? Bize biraz bilgi vermenizi istesem..

Projemizin çıkış fikri benim tarihe olan merakımdan kaynaklıdır. Heykeltraş bir arkadaşımla sohbet ederken canlandı fikir aklımda. Harika bir konuydu, inanılmaz muhteşem bu ayrıntı ve ülkemizde, İzmir’de, Bergama’da gerçekleşecekti. Dünyanın seçkin insanları bu şehirde bir kırmızı halı organizasyonu ile ödüle layık görülecekti. Bir zaman kimseye bahsetmeden notlarımı aldım. Ve bir arkeolog arkadaşımla şekillendirdik en son halini. Geçen süre zarfında bir ödül töreni ile çıkan fikir, daha sonraları insanlık adına atılacak birkaç işin planlamasına kadar ilerledi. Fikir benim fikrim.. Birkaç arkadaşımın da fikir emeği ve katkıları var projede.


Neden Yılan sembolünü seçtiniz? “Altın Yılan”ın anlamı nedir?

Antik Yunan'da Tıp tanrısı Asklepios daima elinde asasıyla dolaşırmış. Bu asa, hekim, hastalarına giderken ona destek olur; asasına yaslanan hekim ondan güç alır; yorulmadan hastadan hastaya koşarak şifa dağıtırmış. Asklepios'un yılanlı asası hekimliğin simgesidir ve tıp sembolüdür. “Sembol toprağı temsil eden asa veya insan olarak düşünülürse omurilik üzerinden suyu ve ateşi temsilen yukarı zigzaglar çizerek çıkan iki yılan -yaratılışın temel güçleri, erkek ve dişiyi, yer ve göğü- spiral şeklinde Kadüsü çevreler. Kanatlar -yücelme- onun tezliğini işaret eder.  Belki, bu; acilen hastanın imdadına koşmasıyla ilintilendirilmiştir. Üst bölümde yuvarlak bir küre ile temsil edilen kimilerine göre eyin, güneş, gök kubbe, taç, aydınlanma, ruh, tanrısallık, yaşam enerjisi ya da akaşa’dan -dünya hafızası- oluşan simgedir. Hint sistemine göre; ilk beş çakra toprak, su, ateş, hava ve akaşadan oluşmuştur. Temel güçleri, doğadaki dualiteyi, kutupsallığı ve bunların dengesini simgeler. Yılana ise,  cinselliğin,  giderek canlılığın, sağlığın simgesi aklın sembolü olarak kullanılmıştır. Ancak, çifte yılan dişi ve erkek olarak görülebileceği gibi, birbiriyle hem ayrı olan hem de bütünlenen iki kavramı simgeleyebilir; yaşam ve ölüm, sağlık ve hastalık gibi. Asa ile yılanlar arasında şöyle bir anlamlandırma ise; hasta, yaşam dünyası ile ölüm dünyası arasındadır, işte bu iki karşıt dünya arasında bir güç, "Tıbbın Gücü".  Böylesine derin bir bilimin ödülü de, ancak böyle anlamlı bir simge olabilir diyerek organizasyonumuzun ödülü olmasına karar verdik.


Altın Yılan Ödülleri ilk projeniz mi, peki?

Evet, böylesi bir organizasyon ilk projem. Altın Yılan insanlığa hitap eden bir iş. İnşallah el birliğiyle gerçekleştireceğiz ve İzmir’i sağlığın başkenti yapacağız.


Projeniz, sadece ödüller üzerine mi kurulu olacak? Gelişmeye açık ve geniş bir proje olarak görünüyor..

“Altın Yılan Tıp Ödülleri” organizasyonun, projemizi dünyaya tanıtacak magazinsel kısmı. Projeyi yürütmek için Asklepios Bilim Eğitim Kültür Sanat Derneği isminde bir dernek kurdum. Amacım; Ulusal da bir tıp derneği olsun, şubeleri olsun, ilerleyen süreçte vakıflaşsın. Asklepios Bilim Vakfı, tıp fakültelerinde, hemşirelik ve sağlıkla ilgili eğitim gören gençlerimize eğitim desteği olarak burs verecek. Tedaviye ihtiyacı olan vatandaşlarımıza sağlık ve tedavi yardımı yapacak. Yine Sağlığın kaynağı tıbbın doğduğu Bergama’da bir tıp fakültesi (Bergama Asklepios Tıp Fakültesi) kurulacak. Tıbbın doğduğu topraklarda tıbbı ve bugüne kadar tıp biliminde olan gelişmeleri, tarihe dayalı tıp insanlarının resim, heykel veya mumyalarının yapıldığı (Asklepios Tıp Tarihi ve Bilim Müzesi) bir tıp tarihi müzesi olmaması büyük eksiklik. Eksiksiz bir tıp tarihi müzesini, dünyanın her yerinden hekimler, tıp öğrencileri ve meraklıları ziyaret etmeye gelebilir. Yine bir zamanların tıbbın ve sağlığın merkezi olan Bergama’mız da tam teşekküllü doğal sağlık köyüne sahip olacak bu proje ile. (Asklepios Sağlık Köyü) İçinde her servisin olduğu, aynı zamanda hastasını tedaviye getiren hasta sahiplerinin sıkılmadan ve dış dünyaya ihtiyacı kalmadan zaman geçirebileceği bir kompleks düşünün. Şehir ve trafik gürültüsünden uzakta, mis gibi temiz sağlıklı hava ile iç içe doğada bir hastane! Konaklama, restaurant, yüzme havuzu, spor salonu ve açık  alanda koşu parkuru, termal hamamı ve çamur banyosu, tenis kortları, mini sinema salonu, kafeleri, rent-a car’ı, otoparkı, helikopter pisti vs. vs.  Aynı sağlık köyünün içinde her şeyin yetişebileceği (domates, biber, salatalık, roka, nane, maydanoz, sarımsak, soğan, et, süt, peynir, bal) doğal bir çiftlikte kurulacak. Misafirlerimiz ve yakınlarına da yedirdiğimiz yiyeceklerden sağlık yönünden emin olursak, gerçekten kendimize “Sağlığın kaynağı, tedavinin merkezi” diyebiliriz. Ve önümüzdeki aylarda yayın hayatına başlayacak olan Asklepios Bilim ve Tarih Dergisi hem tıp dünyasından akademisyenlerin yazdığı, görüşlerini belirttiği, tıp dünyasındaki gelişmelerin yer aldığı, Bergama tarihimizi ve sağlık turizmini anlatan şimdilik 2 ayda bir yayınlanacak ulusal bir dergi de, hem var olanı tanıtmak, hem de yapmak istediklerimizi anlatacağız. Bu yayını üye olarak www.asklepios.com.tr den de takip edebileceksiniz. Her birinin gerçekleşeceği yıl ve hedefleri var planlarımızda. Çok çalışacağımızı bilerek ve isteyerek çıktık yola.


Bize, biraz kendinizden bahseder misiniz? Ahmet Kandemir'in hayat felsefesi nedir?

Ahmet Kandemir 14 yıllık reklamcı. Mesleğe olan sevgim ve bağlılığımdan dolayı, grafik programlarının bir çoğunu öğrendim. Aklındakini tasarımcıya anlatmak oldukça zor, ama ekrana aktarmak çok daha kolay, sınırsızca ve özgürce. Çok önemsediğim işlerin tasarımlarını kendim yaparım. ALTIN YILAN da bunlardan biri. Bu proje artık benim çocuğum gibi; projemi en iyi yerlere getirmek için çıktım yola ve hedefim bu organizasyonu Oscar standartlarında layığıyla, adına yakışır şekilde yapmak.


Projeniz oldukça başarılı görünüyor. Şuan için bir desteğiniz var mı? Veya şöyle diyim; sponsora ihtiyacınız oldu mu projenizi geliştirmek adına?

Hayır, şu ana kadar hiçbir yerden destek almadım. Birkaç yıl içinde tüm dünyanın ilgisini bu projeyle Bergama’ya ve İzmir’e çekebiliriz. Projemizin ülkemizin ve İzmir’in resmi kurum ve kuruluşlarının desteğine ihtiyacı var.


Ödülleri verecek olan jüri belirlendi mi? Veya nasıl belirlenecek?

ALTIN YILAN® tıp ödülleri, tıbbın her dalında hizmet veren tıp insanlarına verilecek. Yürütme kurulumuzun oluşturacağı bilim kurulunun değerlendirerek, aday gösterdiği ödüle hak kazanan kişi, kurum, kuruluşları, yine yürütme kurulunun belirlediği jüri ile tıp dünyası birlikte karar verecek. Bilim Kurulu; danışma kurulu, denetleme kurulu, seçici kurul, takdir kurulu ve disiplin kurullarından oluşacak. Ödül almaya hak kazanacak dalları ve konuları bilim kurulu belirleyecek.


Ödüller kimlere ve neye göre verilmeyi planlanıyor?

Ödüle takdir edilecek adaylarda, ilk olması, sıradışı olması, evrendeki etik değerlere ve Hipokrat yeminine bağlı kalmış olarak edinilmiş sonuçlar göz önünde bulundurularak “Bilimin ışığından kopmadan mesleklerini icra eden, kendini bu mesleğe adamış her hekim bir Asklepios’dur” fikriyle, her yıl dünyanın en başarılı hekimlerine  verilecek. Aynı zamanda en iyi eğitim veren tıp fakültesi, en iyi hastane, en sağlıklı bölge ve ülke diyerek de takdir başlıkları olabilir. Söylediğim gibi, bu başlıklar kurulacak bilim kurulu tarafından ilerleyen süreçte daha da netleşecektir.     


Proje halk ile ne zaman buluşacak?

Projenin zirve kısmı bilim dünyası ile ilgili bir buluşma olduğu için bu bölümde halka yönelik programlar yok. Zirve, sağlık ve tıp alanında global bir değerlendirme, bugün ki durum ve geleceği ele alacak konuları konuşacak. Halka yönelik programlar da olacak. Yerel yönetimler, il sağlık müdürlüğü ve sponsor sağlık kuruluşları ile halk için gerçekleştirilecek her semtte eş zamanlı çok faydalı ve sıradışı organizasyonlarda olacak. Ve sanatsal organizasyonlara da yer vereceğiz.


Ege Life okuyucularımıza projeniz ile ilgili bahsetmeyi arzu ettiğiniz başka bir konu var mı?

Bergama’nın tarihi bu projede önemli planda ortaya çıkacağı için, tarih ve arkeoloji içerikli bir ev sahipliği olacak. Bu yolda çok engeller çıkacak önüme, ama heyecanım ilk günden daha fazla. Yılmayacağım. Bana fikirleriyle her zaman yol gösteren hekim arkadaşlarıma, ziyaretlerine ve yardımlarını almaya gittiğim akademik kurum yetkililerine, inanarak benimle yol arkadaşlığı yapan veya bazı sebeplerle yapmaktan vazgeçen ekip arkadaşlarıma, sonsuz teşekkürlerimi borç biliyorum. Röportajımız için; size ve Ege Life Dergisi'ne teşekkür ederim. Hepbirlikte İzmir’i sağlığın şehri yapmak için, çalışmaya çabalamaya ve fedakarlığa davet ediyorum.
Yorumlar

Yorum Yap

500