Almanya’da Mozart Ödülü Alan İlk Yabancı: Ali İnsan

 |  || Almanya’da Mozart Ödülü Alan İlk Yabancı: Ali İnsan
1 Ekim 2019

Almanya’da Mozart Ödülü Alan İlk Yabancı: Ali İnsan

  • 1 Ekim 2019
  • 784 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Röportaj:Süleyman Gülen

2004 Almanya doğumlu olan Ali İnsan, müzik hayatına 4 yaşında ailesinin desteği ile başladı. 6 yaşından beri keman çalan İnsan, Almanya’da düzenlenen “Jugend Musiziert" yarışmasında "Mozart Gesellschaf Kurpfalz" cemiyeti tarafından Mozart özel ödülüne layık görüldü. Mozart Ödülü’nü Almanya’da kazanan ilk yabancı oldu. Türk ezgilerini klasik batı müziği ile birleştirerek bunlara güzel sesiyle can veren Ali İnsan, müziğini aksatmadan devam ettirip ülkesine faydalı bir sanatçı olmak istiyor.

FARKLI KÜLTÜRLERLE BÜYÜDÜM”

Kendinizden biraz bahseder misiniz?

2004 tarihinde Almanya’nın Mannheim kentinde doğdum. 12 yaşında bir kız kardeşim var. 1996 yılında Almanya’ya göç etmiş gurbetçi bir ailenin çocuğuyum ve şu an 10. sınıfa gidiyorum. Musikschule Mannheim “Sinfonieorchester”, Interkulturelles Ensemble Orchester" ve “KFG Gymnasium Schulorchester”da kemanist olarak çalıyorum. Ayrıca bugüne kadar Almanya’da çeşitli kültürel etkinlikler, operalar ve konserlerde solo sopran olarak yer aldım. Farklı dil ve kültürlerden şarkılarla büyüdüğüm için her türlü müziği severek calip söylüyorum. Klasik batı müziğini de türkülerimizi de çok seviyorum.

 

Ege Life | Almanya’da Mozart Ödülü Alan İlk Yabancı: Ali İnsan

 

İlk olarak ne zaman keman çalmaya başladınız? Keman yolculuğunuzu bize biraz anlatabilir misiniz?

Müziğe anaokulu öğretmenlerimin tavsiyesi ve ailemin desteğiyle 4 yaşında başladım. 5 yaşındayken Mannheim devlet müzik okulunda “Instrumenten karusell" adlı müzik enstrümanlarının tanıtıldığı bölüme bir yıl devam ettim. Burada enstrüman olarak kemanı çok sevdim ve daha sonra keman dersleri almaya başladım. 6 yaşından itibaren klasik batı müziği alanında keman eğitimi, 8 yaşında şan dersleri almaya başladım. Aynı zamanda müzik okulunun korosunda da yer aldım. Hâlâ Mannheim devlet müzik okulunda ses ve keman dersleri alıyorum.

Ödüle giden yolculuğunuzdan bahseder misiniz?

9 yaşından itibaren Almanya Kültür Bakanlığı tarafından düzenlenen yarışmalara katılarak çeşitli dereceler aldım. 2017 yılı 54. “Jugend Musiziert" yarışmasında bölgeler ve eyaletler çapında yapılan elemelerden sonra Almanya geneline kalan 2700 yarışmacı arasında kendi yaş kategorimde kemanda eyalet çapında, seste Almanya genelinde 1.lik ödülü aldım. Ayrıca ses dalında Mozart’ın "Voi che sapete" adlı eserini çok iyi sergilediğim için "Mozart Gesellschaf Kurpfalz" cemiyeti tarafından Mozart özel ödülüne layık görüldüm. 2018 yılında 55. Jugend Musiziert" yarışmasına sadece ses dalında katıldım ve yine yaş kategorimde 1.lik ödülü aldım. Yarışmalara ailemin ve müzik öğretmenlerimin desteği ile çok düzenli çalışarak hazırlandım.

 

Ege Life | Almanya’da Mozart Ödülü Alan İlk Yabancı: Ali İnsan
 

Almanya'da Mozart Ödülü'nü alan ilk yabancı oldunuz. Bu nasıl bir histi?

Aslında 1.lik ödülünün dışında Mozart özel ödülüne de layık görülmem beni, ailemi ve öğretmenlerimi çok mutlu etti, sevincimiz ikiye katlandı. Hayatımda unutamayacağım her zaman belleğimde mutlulukla hatırlayacağım çok güzel bir anım oldu diyebilirim.

Ayrıca bu ödülden sonra her zaman özlemini duyduğumuz memleketimden, Türkiye’den bu kadar ilgi görmek, birçok tebrik mesajları almak beni hem çok duygulandırdı hem de kendimi memleketime karşı sorumlu hissettirmeye başladı.

 

Ege Life | Almanya’da Mozart Ödülü Alan İlk Yabancı: Ali İnsan

 

Bundan sonraki hedefleriniz neler?

Müziği çok seviyorum ve bu alanda başarılı bir şekilde okulumu aksatmadan ilerlemek istiyorum. Müziği meslek olarak seçip seçmeyeceğim konusunda karar vermiş değilim ama eğitimime çok katkısı olduğuna inanıyor ve yaşamımda bana her zaman eşlik edeceğini biliyorum. İlk sırada okul eğitimim geliyor. Okulumu başarılı bir şekilde bitirip iyi bir meslek sahibi olmak ve müziği de aksatmadan devam ettirmek istiyorum.

UMARIM BİR GÜN DEĞERLİ SANATÇILARIMIZ GİBİ MEMLEKETİME FAYDALI OLABİLİRİM”

 

Ege Life | Almanya’da Mozart Ödülü Alan İlk Yabancı: Ali İnsan

 

Türkiye'den en sevdiğiniz sanatçıları sorsak?

Türkiye’mizin buraya tek tek isimlerini yazmakla sığdıramayacağımız, hepsi birbirinden değerli, beğenerek dinlediğim birçok sanatçısı var. Sanırım yine de birkaç isim duymak istiyorsunuz. :) Bunlar arasında özellikle büyük ozanlarımız Aşık Veysel, Neşet Ertaş, Mahsuni Şerif, Zülfü Livaneli ve daha birçok değerli sanatçılarımızın eserlerini büyük bir beğeniyle çalıp söylüyorum. Klasik müzikte Fazıl Say ve Cihat Aşkın hocalarımız çok iyiler. Umarım bir gün ben de bu saydığım değerlerimiz gibi topluma ve memleketimize faydalı biri olabilirim.

Bu güzel röportaj için teşekkür ederiz. Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Son olarak bir düşüncemi belirtmek isterim: Ben bütün çocukların bir sanatsal yönü olduğuna inanıyorum. Ailelerimizin bu yönümüzü keşfedip bizleri okulumuzun yanı sıra böyle aktivitelere de yönlendirmelerini diliyorum. Bu şekilde hayat daha da güzelleşecektir.

Ayrıca Ege Life Dergisi’ne bana bu güzel söyleşi olanağını sunduğu için çok teşekkür ediyorum.

 

  • Süleyman GÜLEN

Yorumlar

Yorum Yap

500