ALACA

 |  || ALACA
01 Şubat 2021

ALACA

  • 1 ubat 2021
  • 604 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Röportaj: Dilara İlayda Özsoy

 

ALACA

Sektörün yeni denilebilecek isimlerinden olmalarına rağmen, getirdikleri yeni soluk sayesinde dinleyiciler tarafından çok çabuk kabul edilen ve dinleyici kitlesini kısa sürede oluşturan Alaca ile harika bir söyleyişi gerçekleştirdik. Şarkılarını severek dinlediğimiz, kendine has tarzını oluşturan Alaca, hem şu an yaşadıkları dönemden hem geçmişlerinden hem de geleceklerinden bahsetti.

 

Alaca sektörün yeni isimlerinden, yeni bir ritim. Alaca'nın hikâyesi nedir?

Alaca; 2017 yılında Mehmet Mutlu ve Ata Bornova tarafından kurulan R&B, Hip-Hop ve Neo-soul tarzlarında parçalar besteleyen bir grup. 2019 yılında "Mükemmelsin" ve "Al Bunu" isimli teklilerimizin ardından, kasım ayında ilk albümümüz "10Gün"ü çıkardık. Chill bir albüm hazırlamak istedik ve ortaya çıkan sonuçtan dolayı çok mutluyuz. 

 

Ege Life | ALACA

 

“KİMLİK YARATMANIN DOĞRU OLMADIĞINI DÜŞÜNÜYORUZ”

 

Piyasaya farklı bir tarzda giriş yaptınız. Tam olarak tarzınız ve yansıtmak istediğiniz nedir?

"10Gün"ü alternatif R&B olarak tanımlayabiliriz. Ancak albüm öncesinde farklı işlerden etkilenirken, şu an yaptığımız parçalarda farklı tarzlardan besleniyoruz. O yüzden kendimizi belirli bir janr içinde değerlendirip, kimlik yaratmanın doğru olmadığını düşünüyoruz. 

 

Ege Life | ALACA

 

“HİKÂYECİNİN SEÇTİĞİ KONULARDAKİ CESARETİ VE ÜRETİMDEKİ ÖZGÜRLÜĞÜ BİZİM İLHAMIMIZ OLDU”

 

Konsept bir albüm olan 10Gün’ü, Boccaccio'nun veba günlerinde yazdığı hikâye kitabı olan Decameron'dan ilham alarak hazırlamışsınız. Böyle fikrin çıkış hikâyesinden ve konuyu nasıl işlediğinizden bahseder misiniz?

Albümü Decameron üstüne kurgulama fikri, 2019 sonunda ortaya çıktı. Hikâye anlatıcılığına dayanan bir albüm hazırlamak istediğimiz için, başlangıçta, ilk hikâye örneklerinin kime ait olduğu sorusuyla başladı konsept albüm süreci. Boccaccio'ya ait olduğunu öğrendiğimizde, albüm kapağında gönderme yapabiliriz diye düşündük. Daha sonra Decameron'u araştırdıkça kapaktan çok bir konsept albüme dönebilir fikri peydah oldu. 

Kitap 14. Yüzyılda veba günlerini konu alıyor. Karantinaya giren bir arkadaş grubu, birbirlerine günümüzde bile oldukça cesur kabul edilebilecek hikayeler anlatıyor. Tüm otoriteleri (kilise, krallıklar, aile babası vs.) alaycı bir dille eleştiren, tabuları teker teker yıkan, cinsellik barındıran hikayelerin ön saflarda olduğu, döneminin çok ilerisinde bir kitap. İlk hikayecinin seçtiği konulardaki cesareti ve üretimdeki özgürlüğü bizim ilhamımız oldu. Kitabın veba salgını günlerinde geçmesi ve bizim de albümü tamamlamamızın hemen arkasından bir pandemi sürecine girmemiz ise hâlâ çok şaşırdığımız bir şey.

Albümde Decameron'u nasıl işlediğimize gelirsek, kitap 10 bölümden oluşuyor. Her bölüm bir günü ve konuyu temsil ediyor. Örnek vermek gerekirse kitapta 2. gün "kader" ya da 8. gün "insanların birbirine oynadığı oyunlar" üstüne. Albümde ise buna karşılık gelen 2. şarkı "Olmaz" ve 8. şarkı "Al Bunu"da sırasıyla bu bahsedilen konular işlendi. Decameron ise Yunanca on ve gün kelimelerinin birleşmesiyle meydana gelmiş "on günlük bir olay" anlamına gelmekte. Albümün ismi 10Gün ise buradan geliyor. Kapakta da bütünlük kurmak istediğimiz için orta çağ portrelerini çok bozmadan, Boccaccio'nun gözlerini ve portresinde kullanılan defne yaprağından taç öğesini kullandık.

 

“MÜZİK SEKTÖRÜ DİYE BİR SEKTÖRÜN TAM ANLAMIYLA OLUŞMAMIŞ OLDUĞUNU GÖRMÜŞ OLDUK”

 

Ege Life | ALACA

 

Çıkışınızı yaptıktan çok kısa süre sonra koronavirüs salgını ülkemizi ve dünyayı etkisi altına aldı. Bu süreç sizi nasıl etkiledi?

Tüm müzisyenlerin hayatını tümden değiştirdiği gibi bizi de çok fazla etkiledi pandemi dönemi. Çeşitli caz gruplarına gitar çalarak geçinen 2 müzisyen olarak, bir gecede güvenli sulara ne kadar uzak olduğumuzu anladık. Ayrıca müzik sektörü diye bir sektörün tam anlamıyla oluşmamış olduğunu görmüş olduk bu dönemde. Bu farkındalık bizce güzel sonuçlanacak bir sürecin ilk adımı olacaktır. Olumsuz taraflara odaklanmak durum itibariyle çok kolay. Kendimize yeni yetenekler, şarkılar, ilişkiler ve olumlu alışkanlıklar kattığımız bir dönem oldu. Ancak ilk albümümüzü dinleyiciyle doğrudan buluşturabileceğimiz bir dönemde çıkarmak isterdik tabii ki. 

 

“KARANTİNA DÖNEMİNDE BİR SÜRÜ YENİ PARÇA HAZIRLAMA İMKÂNI YAKALADIK”

 

Ege Life | ALACA

 

Alaca'nın geleceğe dair planlarından bahseder misiniz?

2021 yılında bazı sevdiğimiz isimlerle düetlerimiz olacak. Onları sabırsızlıkla bekliyoruz. Bunun dışında karantina döneminde bir sürü yeni parça hazırlama imkânı yakaladık. Onların da büyük bir kısmını dinleyici ile buluşturmak istiyoruz önümüzdeki sene. Kısa süreli planların dışında ise, olabildiğince fazla dinleyiciye ulaşmak ve konserlerde müziğimizi aklımızdaki gibi sergileyebilmek istiyoruz. 

 

Ege Life | ALACA

 

Son olarak sizleri yeni tanıyacak olan dinleyicilere neler söylemek istersiniz?

Türkiye'de yapılan Hip-Hop müziğine alternatif olabilecek bir albüm yaptığımızı düşünüyoruz. Albümün, bu tarzla ilgilenen/ilgilenmeyen herkesin dikkatini çekeceğine inanıyoruz. Bu yüzden tüm okurları Alaca'nın dünyasına davet ediyoruz. Sevgiler.

  • Dilara İlayda ÖZSOY

Yorumlar

Yorum Yap

500