Kedi ve Köpeklerde Endoprotezler

AİLE & EVCİL DOSTLARIMIZ |  || Kedi ve Köpeklerde Endoprotezler
1 Temmuz 2020

Kedi ve Köpeklerde Endoprotezler

  • 1 Temmuz 2020
  • 604 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Merhabalar, bu yazımda sizlere kedi ve köpeklerde endoprotezler hakkında özet bilgiler vermek istiyorum.

Pek çoğumuz, kaza geçirerek sakat kalmış ya da doğuştan yürüme problemleri olan kedi ya da köpeklere rastlamışızdır. Bu durumlar sonucu ön ya da arka ayaklarını kullanamayan hayvanlara günümüzde ileri teknoloji ürünü protezlerle yardımcı olmaya çalışıyoruz. Kedi ya da köpeklerde dışarıdan takılan ve bacağa çeşitli bantlarla sabitlenen bazı yardımcı ortez/protez şekilleri olsa da endoprotezler kemiğe sabitlendiği için çok farklı bir alan olarak karşımıza çıkmaktadır. “Endo” sözcüğü hekimlikte “iç” anlamına gelmektedir.

Ege Life | Kedi ve Köpeklerde Endoprotezler

Kliniğimizde yaptığımız uygulamalardan biri olan ITAP protezler ise hafif ve dayanıklı titanyum malzemeler kullanılarak ve hastaya özel olarak üretilmektedir. ITAP –Intraosseus transcutaneus amputation prosthesis tanımının kısaltılmış hâlidir ve “Kemik içinden cilt dışına uzanan ampütasyon protezi” demektir. ITAP protezleri uygulamak için kedi ya da köpeğin bacağının işlemez hâlde olması gerekmektedir. Örneğin son uygulamamızda arka bileği kırılan ve sonrasında ters pozisyonda kaynadığı için basamayan bir kedide diz ekleminin hemen üzerinden uyguladığımız ampütasyon sonrası iyileşmeyi takiben onun bacak ve kemik ölçülerine özel ürettirdiğimiz ITAP uygulamasıyla tekrar yürümesini hatta koşmasını sağlayabildik.

Ege Life | Kedi ve Köpeklerde Endoprotezler

Eskiden beri onarılamayacak kol ve bacak hasarlarında omuzdan ya da kalçadan yapılan ampütasyonlar çok yaygındır. Bu hayvanlar üç bacaklarıyla yürümek zorunda kalırlar. Eğer kalça ve omuz hizasından başlayan bir felç durumu yok ise ITAP protezlerle artık kedi ve köpeklerimiz üç bacak kalmak zorunda değiller. ITAP protezler yüksek teknoloji ürünleridir ve dünyada pek az merkezde başarı ile uygulanmaktadırlar. Hâliyle pahalı uygulamalardır. Fakat biz bu uygulamanın maliyetlerini düşürmek için çalışmalarımıza devam ediyoruz ve şu anda bile örneğin İngiltere’deki bir merkezden çok daha az maliyetle bu uygulamayı yapabilmekteyiz.

Ege Life | Kedi ve Köpeklerde Endoprotezler

Ampütasyonun tek çare olarak görüldüğü durumlarda bile vakayı değerlendirmemiz için lütfen ulaşınız. Belki de can dostunuz bacaksız veya ayaksız kalmak zorunda değildir. Sağlıklı günler dilerim.


Yorumlar

Yorum Yap

500