Ademi’nin Mekânları “Alsancak Lezzetleri”

 |  || Ademi’nin Mekânları “Alsancak Lezzetleri”
1 Aralık 2019

Ademi’nin Mekânları “Alsancak Lezzetleri”

  • 1 Aralık 2019
  • 771 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Zeynel Ergin Gevrek Fırını - Alsancak

İzmirlilerle diğer tüm illeri karşı karşıya getiren simit mi yoksa gevrek mi tartışması nereden çıktı bilmiyorum. Fakat her bölgede ya da şehirde; birbirine temelde benzemekle birlikte birtakım ufak değişikliklerle diğerlerinden ayrılarak kendisine yer bulan, günün her saati hayatımızda olan bir lezzet gevrek.

Ege Life | Ademi’nin Mekânları “Alsancak Lezzetleri”

1880’li yıllardan beri Saint Joseph Lisesinin hemen arkasında eski bir Rum evinde hizmet vermeye başlayan “Zeynel Ergin Gevrek Fırını” hâlâ İzmirlilerin uzun kuyruklar oluşturdukları, vazgeçilmez simge bir mekân olarak varlığını devam ettirmektedir. Bilhassa hafta sonları uzun kuyrukları göze alıyorsanız, gidip bekleyin ve kendine özgü çıtır ve sıcacık gevreğini alın derim. Yanında bir bardak çay, bir parça da tulum peyniri ile afiyetle tüketebilirsiniz.

Eski fırının hemen karşısında daha farklı lezzetleri denemek isteyenler için yeni bir mekân oluşturulmuş. Burada daha az sıra bekleyerek sabah kahvaltınızı yapabilirsiniz. Sabah 5’te yanan kara fırın kendine özgü gevreğin dışında, farklı bir kumru sunumuyla da bir alternatif oluşturmuş. İkiye bölünüp bir tarafına tulum peyniri ve domates konularak fırına verilen kumru birkaç dakika kaldıktan sonra fırından çıkartılarak birleştiriliyor ve inanılmaz bir lezzet olarak damaklarınızda bir şölen yaratıyor. Şimdiden sıcak susam kokusu her yere yayılmaya başladı. Afiyet olsun.

Adres: Alsancak, 1466. Sk. no: 2 Konak, İzmir

Telefon: 0232 4034004

Damla Restaurant - Alsancak

Alsancak’ta ara sokaklarda oldukça sakin ve eski bir meyhane bulmak beni çok mutlu etti. Bana göre meyhane nasıl olur sorusunun İzmir’deki birkaç örneğinden biri “Damla Restaurant”.

Ege Life | Ademi’nin Mekânları “Alsancak Lezzetleri”

Meyhanenin içinde en fazla 10 masalı olmalı, mezeleri mevsime göre sayıca abartmadan az ve öz olmalı, et veya balık tercihinize göre uygun ara sıcaklar ve mezeler bulunmalı, müdavimleri ve tanıdık yüzleri olmalı birbirine kalenderce hitap eden, keyif alınan bir yer olmalı kısaca. Mekânımız bu kriterlere fazlasıyla uymakta. Sahibi “Fuat Bey”, herkesle ilgilenen, tatlı sert ve nüktedan bir işletmeci. Kendine özgü mezeleri ve etlere verdikleri adları ile oldukça mutlu olabileceğiniz bir yer. Mezelerde bebek enginar, deniz börülcesi ve kuru cacık, ara sıcak olarak ciğer ve atom kokoreç, ızgaralardan Müjgan ya da Kuş, tatlılardan Mualla ile yemeği tamamladık. Afiyet olsun.

Adres: Kültür, 1407. Sk. No:8, 35220 Alsancak, Konak

Telefon: 0232 4646655


Yorumlar

Yorum Yap

500