İzmir Lezzet Rehberi – Ademi’nin Mekânları Ağustos 2019

01 Ağustos 2019
Ademi Fahri PİRHAN

Ademi Fahri Pirhan, 1975 Kırşehir'de doğdu. Dumlupınar Üniversitesi Biyoloji Bölümü'nden 1999 yılında mezun oldu. Ege Üniversitesi Biyoloji Bölümü Botanik Anabilim Dalı'nda doktorasını tamamlayan Pirhan, halen aynı anabilim dalında Yrd. Doç. Dr. olarak çalışmaktadır. Doğduğu günden beri yemek ve içmek en büyük ilgi alanlarından biri olmuştur.

Instagram: izmirlezzetrehberi

İzmir Lezzet Rehberi – Ademi’nin Mekânları Ağustos 2019

  • 01 Ağustos 2019
  • 730 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Hamdi Baş Tandır” Merkez- Muğla

Yol üstü lezzet durakları gezmeyi seven veya mesleğinin büyük bölümünde seyahat etmek zorunda olan insanlar için oldukça önemlidir. İşi yollarda olan insanlar yemeği asla şansa bırakmazlar. Ben de son 20 yıldır ülkemizin bitkisel zenginlikleri üzerine çıktığım seyahatlerimde ya gideceğim yerde ya da yol üzerinde daha önceden deneyimlediğim mekânlara giderim. İzmir- Fethiye güzergâhında genelde Çine’de bir çöp şiş veya köfte molası verilir ve Muğla ili es geçilerek gidilecek noktaya ulaşılırdı. Oysa Muğla’ya gelmeden 11 km önce sağda, dışarıdan çok dikkat çekmeyen ama yöre halkının çok iyi bildiği, bilhassa oğlak tandır denilince direk gösterilen “Hamdi Baş Tandır” vardır. Mekânın sahipleri ilin önde gelen ailelerinden olmakla beraber mekâna değer katan Ercan Usta’dır. Yeşillikler içerisinde sessiz sakin misafirlerini bekleyen mekânda vazgeçilmez sıralama ilk olarak ekşili tavuk çorbası ile başlar. Sonrasında zeytinyağında karışık kızartma ve en son masanın assolisti olarak “oğlak tandır” iç pilav üzerinde yerini alır. Tandır ufak dokunuşlarınızla adeta un gibi dağılır ve ağızda muhteşem bir lezzet şöleni bırakır. Tatil sezonunda eğer yolunuz Muğla yakınlarına düşerse ve tandır seviyorsanız mutlaka uğrayın derim. Şimdiden afiyet olsun.

Adres: Salihpaşalar, 48000 Muğla Merkez/Muğla

Telefon: 0252 2253996

Tuzla Balık Restoran” Sasalı- Çiğli / İzmir

İzmir’de balık yemek istediğinizde birbirinden farklı çok sayıda mekân bulmak mümkündür. Bilhassa deniz kenarında, Urla, Foça Çeşme ve Güzelbahçe’de hem güzel bir manzara hem de denizden burnunuza çalınan iyot kokusu eşliğinde balık yiyebileceğiniz sayısız restoran vardır. Çiğli Sasalı’da Kuş Cenneti’nin hemen yakınında pek de manzarası olmayan salaş bir balıkçı bana önerilince, denemeden yapamadım ve insanların buraya gelme sebepleri ile ilgili kafamda hiçbir soru işareti kalmadı. Balıkçı bir aile mevsiminde günlük balıkları kendileri temin ediyor, mezeler kararında ve lezzetli, ahtapot ve kalamar mutlaka denenmeli. Ailecek gidilecek sessiz, temiz ve hesaplı bir balıkçı “Tuzla Balık”. Şimdiden afiyet olsun.

Adres: Sasallı Merkez, Ahmet Piriştina Cd. No:26, 35620 Çiğli/İzmir

Telefon: 0232 3274299


Yorumlar

Yorum Yap

500