8 Mart'a Özel 10 Harika Film Önerisi

 |  || 8 Mart'a Özel 10 Harika Film Önerisi
1 Mart 2017

8 Mart'a Özel 10 Harika Film Önerisi

  • 1 Mart 2017
  • 564 Görüntülenme
  • 0 YORUM

8 MART'A ÖZEL

10 HARİKA FİLM!


Ege Life | 8 Mart'a Özel 10 Harika Film Önerisi

1- Çikolata / Chocolat (2000)


Genç bir kadın ve kızı bir Fransız kasabasına taşınırlar. Kasabanın tüm sıradanlığına karşı olan bu iki kadın, oldukça farklı ve sevimli bir çikolata dükkanı açarlar. Bu tip zevklerden habersiz olan kasaba halkı, bu küçük dükkanın onlara sunduğu dünya ile bugüne kadar yaşamadığı, yeni bir hayatı keşfeder. Bu keyifli ve lezzetli filmi seyrederken, elinizin altında bir çikolata stoğu bulunmasını öneririz, yoksa filmi durdurup durdurup mutfağa çikolata almaya gitmeniz kaçınılmaz, bizden söylemesi. :)


IMDB Puanı: 7.3/10

Ege Life | 8 Mart'a Özel 10 Harika Film Önerisi

2- Kadın Aklı Erkek Aklı / The Ugly Truth (2009)

Bir sabah programının yapımcısı olarak yaşamını sürdüren Abby Richter, umutsuz bir romantiktir. Abartılı bir tip olan Mike programı sunmaya başlayınca keyfi kaçacaktır; çünkü Mike, tam tersine çapkın ve hovarda bir tiptir. Ancak birbirlerine öğretecekleri çok şey vardır.


IMDB Puanı: 6.5/10Ege Life | 8 Mart'a Özel 10 Harika Film Önerisi

3- Bir Sarışının Aşkları / Lásky Jedné Plavovlásky (1965)


1965 yapımı film, Çekoslovakya’da yaşayan işçi sınıfından sarışın Andula, Halk Ordusu şerefine verilen balo için davet edilen caz piyanistiyle yakınlaşır. Şanslıdır, çünkü bu küçük fabrika kasabasında, bir erkek başına on altı kadın düşmektedir.


IMDB Puanı: 7.8/10


Ege Life | 8 Mart'a Özel 10 Harika Film Önerisi

4- Karmakarışık / Tangled (2010)


Rapunzel masalınının güncellenmiş ve günümüze daha yakın bir sunumu olan animasyon 2010 yapımı. 20 metrelik saçları ile hal ve hareketlerinden kadınlık akan bir prenses konu ediliyor. Yine animasyon deyip de geçmemek gerek, izlerken çok iyi vakit geçireceğinizden eminiz. Bitişinde yüzünüzde ufak bir gülümsemeyle yerinizden kalkacaksınız.


IMDB Puanı: 7.8/10


Ege Life | 8 Mart'a Özel 10 Harika Film Önerisi

5- 8 Kadın / 8 Femmes (2002)


2002 yapımı filmin tiyatro oyunu, İzmir'de yakın zaman önce Özel Sahne Tozu Tiyatrosu tarafından da oynanmıştı... Öldürülen bir adam, sekiz kadın, gerçeği bilmek için her biri diğerlerinden daha istekli görünüyor. Peki katil kim?


IMDB Puanı: 7.1/10

Ege Life | 8 Mart'a Özel 10 Harika Film Önerisi

6- Dila Hanım (1978)


1978 yapımı Türk filmi, Türkan Şoray’ın efsanelerinden. Her kadının izlemesini şiddetle öneriyoruz... Bu arada gururla belirtmeliyiz ki IMDB puanı 7.5, bayrakları asalım! :)


IMDB Puanı: 7.5/10

Ege Life | 8 Mart'a Özel 10 Harika Film Önerisi

7- Bir Alışverişkoliğin İtirafları / Confessions of a Shopaholic (2009)


2009 yapımı film, gülmeye ihtiyacınız olduğu anlarda, özellikle alışverişle de aranız iyiyse tam size göre. Hayatın anlamını alışveriş yapmakta bulan Rebecca Bloomwood’un hayattaki en büyük gayesi idol olarak gördüğü moda dergisinde çalışabilmektir. Bu dileğine çok yaklaşır ve aynı yayın grubundan olan bir finans dergisinde köşe alır. Bu köşenin konusuysa, az parayla çok alışveriştir. Fakat bu konu onun için gerçekten zordur…


IMDB Puanı: 5.9/10

Ege Life | 8 Mart'a Özel 10 Harika Film Önerisi

8-Kurtuluş Son Durak (2012)


Psikolog Eylem yakın zamanda evlilik hazırlıkları yapan bir kadın. Fakat nişanlısı Okan ile beraber oturmak için aldıkları eve yalnız başına taşınır; zira Okan evliliğe hazır olmadığını söyleyerek Eylem'den ayrılır. Apartmanda sıradan hayatlar yaşıyor gibi görünen 5 komşusu Eylem'e yardımcı olmaya çalışırken, kendi hayatlarını baştan aşağıya değiştirecek olaylar yaşayacaklardır... IMDB puanının nispeten düşük oluşu sizi yanıltmasın, yeni yapım bir Türk filmi olduğunu göz önünde bulundurmak gerekiyor. Efsane oyuncu kadrosu ve harika yönetimiyle, 10 üzerinden 9'luk bir film olduğuna emin olabilirsiniz!


(Not. Ayrıca Asuman Dabak'ın bu film hakkında anlattığı anılar için, Ege Life Ocak sayımızdaki röportajına bir göz atabilirsiniz. :) )


IMDB Puanı: 6.1/10

Ege Life | 8 Mart'a Özel 10 Harika Film Önerisi

9- La Vie En Rose (2007)


Şüphesiz izlenebilecek en güzel filmlerden birisi. Fransız şarkıcı Édith Piaf'ın hayatını konu alıyor. Anneannesi tarafından yetiştirilen Piaf 19 yaşında bir sokak köşesinde şarkı söylerken keşfedildi. Başarılı olmasına rağmen Piaf'ın hayatı trajedi ile doldu.


IMDB Puanı: 7.6/10


Ege Life | 8 Mart'a Özel 10 Harika Film Önerisi

10- Persepolis (2007)


2007 yapımı Marjane Satrapi'nin aynı ismi taşıyan ve çizgi roman olarak yazılmış otobiyografisinin sinemaya uyarlanmasıyla yapılmış animasyon filmi. Film, İran İslam Devrimiyle değişen hayatları, yaşıtlarına göre erken serpilmiş ve açık sözlü bir kız olan dokuz yaşındaki Marjane’nin gözünden anlatmaktadır. Hayatınızı değiştirecek tarzdan bir film arıyorsanız, animasyon deyip de geçmemenizi ve mutlaka izlemenizi öneririz.


IMDB Puanı 8.1/10


Hazırlayan: Damla Kılınç & Duygu Asker Aksoy

Kaynak: http://www.imdb.com

Yorumlar

Yorum Yap

500