31. Uluslararası İzmir Festivali Başladı

 |  || 31. Uluslararası İzmir Festivali Başladı
02 Haziran 2017

31. Uluslararası İzmir Festivali Başladı

  • 02 Haziran 2017
  • 292 Görüntülenme
  • 0 YORUM


Ege Life | 31. Uluslararası İzmir Festivali Başladı


Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi, İzmir Devlet Tiyatrosu Konak Sahnesi, Çeşme Kalesi ve Efes Antik Tiyatro'da etkinliklerin düzenleneceği festivalin tarihi 1 Haziran-4 Temmuz olarak belirlendi.

1 Haziran-4 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek olan 31. Uluslararası İzmir Festivali başladı. İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfından (İKSEV) tarafından bu yıl gerçekleşen festivale ilişkin kısa bir açıklama yapıldı. Açıklamada, festivalde ikisi halka açık, on konser verilecek. 31. Uluslararası İzmir Festivali'ne katılan 218 sanatçı, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi (AASSM), İzmir Devlet Tiyatrosu Konak Sahnesi, Çeşme Kalesi ve Efes Antik Tiyatro'da sanatseverlerle buluşuyor.


Yunus Emre Oratoryosu


1. Uluslararası İzmir Festivali'nin açılış konserinde Ahmed Adnan Saygun'un huzurunda seslendirilen Yunus Emre Oratoryosu, 31 yıl sonra 1 Haziran 2017 Perşembe günü AASSM Konser Salonu'nda şef Aytuğ Ülgen yönetiminde İzmir Devlet Opera ve Balesi Orkestrası ve Korosu tarafından seslendirildi. Saygun'un, Yunus Emre'nin şiirlerine dayanarak bestelediği ve 1942 yılında tamamladığı Türkiye'nin ilk oratoryosu, Yunus Emre'de soprano Mehlika Karadeniz Bilgin, mezzosoprano Ferda Yetişer, tenor Devrim Demirel ve bas Engin Suna solist olarak görev aldı.


Say'a Viyana Oda Orkestrası Eşlik Edecek


Viyana Oda Orkestrası, festivalde Fazıl Say'a eşlik edecek. Efes Antik Tiyatro'da 20 Haziran Salı günü saat 21.00'de Şef Ola Rudner yönetimindeki Viyana Oda Orkestrası ile virtüöz ve besteci Fazıl Say, Beethoven'in "Coriolon" uvertürü, Mozart'ın No 12 La Majör piyano konçertosu ve Mendelssohn- Bartholdy'nin 4 numaralı "İtalyan" senfonisinden oluşan bir program sunacak.


Çağdaş Dans: Danı Pannullo Tiyatrosu


31.Uluslararası İzmir Festivali'nde çağdaş dansın önemli isimlerinden Dani Pannullo Dans Tiyatrosu, konuk olarak davet edildi. Dani Pannullo Dans Tiyatrosu dansçıları, İspanya Büyükelçiliği iş birliği ile gösteri sunacak. Ayrıca İKSEV de genç dansçılara yönelik bir atölye çalışması yapacak.


Festival, İzmir İtalya Konsolosluğu iş birliği ile 9 Haziran Cuma günü Çeşme Kalesi'nde dünyanın sayılı akapella topluluklarından Alti & Bassi'yi konuk edecek. Klasik keman sanatçısı Nigel Kennedy, gençlik hayallerini gerçekleştirdiği projesi "Nigel Kennedy Hendrix Çalıyor" ile 31. Uluslararası İzmir Festivali'nde rock ve klasik müzik tutkunlarını bir araya getirecek.


Ege Life | 31. Uluslararası İzmir Festivali Başladı

Yorumlar

Yorum Yap

500