2019’da 20 Yaşına Giren 20 Film

 |  || 2019’da 20 Yaşına Giren 20 Film
1 Ocak 2019

2019’da 20 Yaşına Giren 20 Film

  • 1 Ocak 2019
  • 617 Görüntülenme
  • 0 YORUM


En sevdiğiniz film bu yıl 20 yaşına basmış ve size kendinizi yaşlanmış hissettiriyor olabilir. 

Oysa daha dün gözlerinizi ekrandan ayırmadan izliyordunuz değil mi? Yıllar hızla geçerken, sizler için 2019’da 20 yaşını dolduracak filmleri derledik. Bir kez daha kendini açıp izlettirecek, eski günleri yad ettirecek filmler içeriğimizde!1-Toy Story 2

Ege Life | 2019’da 20 Yaşına Giren 20 Film


Toy Story 2, Pixar Animation Studios tarafından üretilen ve Walt Disney Pictures tarafından yayınlanan 1999 Amerikan bilgisayar animasyonlu komedi filmi. John Lasseter tarafından çekilen ve Lee Unkrich ve Ash Brannon tarafından yönetilen, 1995 filmi Toy Story'nin devamı. Filmde Woody, Buzz Lightyear ve arkadaşlarının onu kurtarmaya yemin etmesini isteyen bir oyuncak toplayıcı tarafından çekilir; ancak Woody daha sonra bir müzede ölümsüzlük düşüncesiyle cezbeder. Oyuncak Hikâyesi’ndeki orijinal karakterlerin ve seslerin birçoğu bu devam filmi için geri döndü ve Jessie, Barbie ve Bayan Patates Kafa dahil olmak üzere birçok yeni karakter eklendi. 


2-The Green Mile

Ege Life | 2019’da 20 Yaşına Giren 20 Film


Green Mile, Frank Darabont'un yönettiği ve aynı isimli 1996 tarihli Stephen King romanından uyarlanan bir 1999 Amerikan fantezi drama filmi. Film flashback formatında olup, David Morse, Bonnie Hunt ve James Cromwell'in rollerini destekleyen John Coffey rolünde Tom Hanks ve Paul Edgecomb ile Michael Clarke Duncan rollerini paylaşmıştır. Filmde, kendisinin son filmi olan Paul Edgecomb gibi Dabbs Greer de bulunuyor. Film, Pavlus'un yaşamının hikâyesini, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Büyük Buhran sırasında bir ölüm sırasını düzeltmesini ve tanık olduğu doğaüstü olayları anlatıyor.


3-Fight Club

Ege Life | 2019’da 20 Yaşına Giren 20 Film

Fight Club, Chuck Palahniuk tarafından 1996 yılında kaleme alınan ve aynı adı taşıyan romanın 1999 yılında piyasaya çıkmış filmidir. Film David Fincher tarafından yönetildi ve Brad Pitt, Edward Norton ve Helena Bonham Carter, filmde yer aldı. Norton, isimsiz kahramanı, beyaz yakalı ve işinden hoşnut olmayan bir "herkes" i oynuyor. Pitt tarafından canlandırılan bir karakter olan sabun yapımcısı Tyler Durden ile bir "Dövüş Kulübü" kuruyor ve olaylar gelişmeye başlıyor.  


4-The Mummy 

Ege Life | 2019’da 20 Yaşına Giren 20 Film

The Mummy, Stephen Sommers tarafından yazılan ve yönetilen, Brendan Fraser, Rachel Weisz, John Hannah ve Kevin J. O'Connor'ın oynadığı ve mumya rolünde Arnold Vosloo'nun rol aldığı bir 1999 Amerikan fantezi macera filmi. Çekimler 4 Mayıs 1998'de Fas'ın Marakeş şehrinde başladı ve on yedi hafta sürdü; Sahara'daki setlerde, ekip susuzluğa, kum fırtınalarına ve yılanlara katlanmak zorunda kaldı. Görsel efektler, titiz Mumya'yı yaratmak için film ve bilgisayar tarafından oluşturulan görüntüleri harmanlayan Industrial Light & Magic tarafından sağlandı. 


5-Tarzan

Ege Life | 2019’da 20 Yaşına Giren 20 Film


Tarzan, Walt Disney Feature Animation tarafından üretilen ve Walt Disney Pictures tarafından yayınlanan 1999 yapımı Amerikan animasyon türünde bir macera filmi. Walt Disney Animated Classics filmindeki 37. filmi, Edgar Rice Burroughs tarafından Maymun Tarzan'ın hikâyesine dayanıyor ve Tarzan’ın canlandırılacağı hikâyenin tek büyük sinema filmi versiyonu. Chris Buck ve Kevin Lima tarafından Tab Murphy, Bob Tzudiker ve Noni White'ın senaryolarıyla yönetilen Tarzan, Tony Goldwyn, Minnie Driver, Glenn Close ve Brian Blessed ile Rosie O'Donnell, Lance Henriksen, Wayne Knight'ın sesleri ile sunuluyor. 


6-Man on the Moon

Ege Life | 2019’da 20 Yaşına Giren 20 Film

Man on the Moon, Jim Carrey'in canlandırdığı, Amerikalı Andy Kaufman hakkında bir Amerikan biyografik komedi-drama filmi. Film Miloš Forman tarafından yönetildi ve ayrıca Danny DeVito, Courtney Love ve Paul Giamatti. DeVito filmde yer aldı. Taksi televizyon dizisinde Kaufman ile çalışıyordu; ancak DeVito filmde Taksi karakteri olarak görünmüyordu. Marilu Henner, Judd Hirsch, Christopher Lloyd ve Jeff Conaway'in de dahil olduğu bu gösterinin diğer üyeleri, filmde rol aldılar, kendilerini oynadılar. Gerçekçi bir kurguya sahip olan filmde diziden farklı olarak Tony Danza yer almıyordu. 


7-Big Daddy

Ege Life | 2019’da 20 Yaşına Giren 20 Film

Big Daddy, Dennis Dugan'ın yönettiği ve Adam Sandler'ın rol aldığı 1999 tarihli bir Amerikan komedi filmi. Film Robert Simonds tarafından üretildi ve 25 Haziran 1999'da Columbia Pictures tarafından yayınlandı. Adam Sandler'in kendi şirketi olan Happy Madison Productions'a başlamadan önceki son filmi oldu. Adam Sandler’ın müthiş komedi yeteneğini biz kez daha izlediğimiz film gişelerde rekorlara imza attı. 


8-South Park: Bigger, Longer & Uncut

Ege Life | 2019’da 20 Yaşına Giren 20 Film

South Park: Bigger, Longer & Uncut, 1999 yapımı olan ve televizyon dizisi South Park'a dayanan, hünerli bir müzikal komedi filmi. Trey Parker ve Matt Stone'un yapımcılığını üstlendiği film, Parker tarafından yönetildi. Paramount Pictures ve Warner Bros. Pictures gibi çok büyük şirketler tarafından dağıtıldı. Film, büyük ölçüde sansür ve ifade özgürlüğü konuları ile ilgilidir. Ancak bunu yaparken güldürüyü de elden bırakmaz. 

9-Star Wars Episode 1: The Phantom Menace

Ege Life | 2019’da 20 Yaşına Giren 20 Film

Tutkunlarına özel! Genç Kraliçe Amidala'yı Naboo'nun yaklaşmakta olan istiladan kurtardıktan sonra çöl gezegeninin Tatooine'i bağlayan çırağı Obi-Wan Kenobi ve Jedi Üstadı, olağanüstü derecede genç bir köle olan dokuz yaşındaki Anakin Skywalker'ı keşfeder. Anakin heyecan verici bir Podrace kazanır ve bunun getirdiği özgürlükle beraber, Jedi olarak eğitilmek için evinden ayrılır. 


10-The Sixth Sense

Ege Life | 2019’da 20 Yaşına Giren 20 Film

Altıncı His, M. Night Shyamalan tarafından yazılan ve yönetilen bir 1999 Amerikan doğaüstü gerilim filmi. Film, ruhları görebilen ve konuşabilen sorunlu, izole bir çocuk olan Cole Sear'ın (Haley Joel Osment) ve ona yardım etmeye çalışan eşit derecede sorunlu bir çocuk psikoloğunun (Bruce Willis) hikâyesini anlatıyor.


11-The Hurricane

Ege Life | 2019’da 20 Yaşına Giren 20 Film

The Hurricane, Norman Jewison'ın yönettiği ve Denzel Washington'ın başrol oynadığı bir 1999 yapımı bir biyografi filmidir. Scrum, Lazarus ve Hurricane adlı kitaplardan Armyan Bernstein ve Dan Gordon tarafından uyarlanan  Rubin "Hurricane" Carter'ı konu ediniyor. Film, mahkum edilen eski bir orta boy boks şampiyonunun hikâyesini anlatıyor.


12-Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

Ege Life | 2019’da 20 Yaşına Giren 20 Film


Austin Powers: The Spy Who Shagged Me, 1999 yapımı komedi filmi ve Austin Powers serisinin ikinci filmi. Orijinal film, Austin Powers: Uluslararası Gizem Adamı'ndan önce gelir ve bunu Austin Powers: Goldmember  izler. Film, Mike Myers ve senarist Michael McCullers'in birlikte yazdığı Jay Roach tarafından yönetilen oldukça sürükleyici ve etkileyici bir tavır sergiliyor. 


13-Any Given Sunday

Ege Life | 2019’da 20 Yaşına Giren 20 Film

Oliver Stone'un kurgusal ve profesyonel bir Amerikan futbol takımını betimlediği 1999 yapımı Amerikan drama filmi. Film, Al Pacino, Cameron Diaz, Dennis Quaid, Jamie Foxx, James Woods, LL Serin J, Matthew Modine, John C. McGinley, Charlton Heston, Ann-Margret, Lauren Holly, Bill Bellamy, Lela'dan oluşan bir oyuncu kadrosuna sahip. Rochon, Aaron Eckhart, Elizabeth Berkley, Marty Wright ve efsanevi NFL oyuncuları Jim Brown ve Lawrence Taylor da filme katkı sağlayanlar arasında yer alıyor. 


14-Entrapment

Ege Life | 2019’da 20 Yaşına Giren 20 Film

Entrapment, Jon Amiel tarafından yönetilen ve Sean Connery ile Catherine Zeta-Jones'un rol aldığı 1999 tarihli bir Amerikan filmi. Son derece sürükleyici konusu ile 20 yıl önce izleyenleri kendine hayran bırakmayı başarmıştı, bir şans daha vermek için ideal diyebilir miyiz?


15-Wild Wild West

Ege Life | 2019’da 20 Yaşına Giren 20 Film

Wild Wild West, Barry Sonnenfeld'in yönettiği bir 1999 Amerikan steampunk batı aksiyon komedi filmi. 1965-1969 dizisi The Wild Wild West'in büyük ekran uyarlamasında Will Smith, Kevin Kline, Kenneth Branagh ve Salma Hayek yer alıyor. Seriye benzer şekilde, filmde çok miktarda dedektiflik var.

16-Dogma

Ege Life | 2019’da 20 Yaşına Giren 20 Film

Dogma, Ben Affleck, Matt Damon, Linda Fiorentino, Alan Rickman, Bud Cort, Salma Hayek, Chris Rock, Jason Lee, George Carlin, Janeane Garofalo ile birlikte rol alan Kevin Smith tarafından yazılan ve yönetilen bir 1999 Amerikan komedi filmi. Askewniverse serisinin dördüncü filmi olup, ilk Askewniverse filmi Clerks'in yıldızları olan Brian O'Halloran ve Jeff Anderson, Smith'in Scott Mosier, Dwight Ewell, Walt Flanagan ve Bryan Johnson bu filmde oldukça sıradan rollere sahip olmalarıyla izleyiciyi şaşırtmayı başarmıştır. 


17-The Bone Collector

Ege Life | 2019’da 20 Yaşına Giren 20 Film

Bone Collector, Philip Noyce'nin yönettiği ve Martin Bregman tarafından çekilen, Denzel Washington ve Angelina Jolie'nin rol aldığı 1999 tarihli bir psikolojik gerilim filmi. Film, Jeffery Deaver tarafından yazılan Lincoln Rhyme ile aynı adı taşıyan romana dayanıyordu ve Lincoln Rhyme serisinin ilk kitabıydı.


18-The General’s Daughter

Ege Life | 2019’da 20 Yaşına Giren 20 Film


General'in Kızı, John Travolta'nın oynadığı ve Simon West'in yönettiği 1999 tarihli bir suç filmi. Filmin konusu, önde gelen bir generalin kızının gizemli ölümü ile ilgilidir. Film, 1992 yılında yayınlanan romanında Nelson DeMille tarafından yazılan hikâyeye dayanmaktadır. Filmin yapımcıları, açılış haftasında 22 milyon dolar ve toplam yurt içi gösterimlerinde toplam 102 milyon dolar kazandı.


19-Three Kings

Ege Life | 2019’da 20 Yaşına Giren 20 Film


Üç Kral, 1999'da Saddam Hüseyin'e karşı düzenlenen Irak ayaklanması sırasında ortaya çıkan altınları alan bir adam hakkında John Ridley'nin öyküsünden, David O. Russell tarafından uyarlanan ve yönetilen 1999 yapımı komedi filmi. Filmde George Clooney, Mark Wahlberg, Ice Cube ve Spike Jonze yer alıyor.


20-The Matrix 

Ege Life | 2019’da 20 Yaşına Giren 20 Film

Matrix, Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss, Hugo Weaving ve Joe Pantoliano'nun oynadığı, The Wachowskis tarafından yazılan ve yönetilen, 1999 Amerikan-Avustralya yapımı, bilim kurgu aksiyon filmi. Bu, çoğu insan tarafından algılanan gerçekliğin aslında insan vücudunu bastırmak için duyarlı makineler tarafından yaratılan “Matrix” olarak adlandırılan simüle edilmiş bir gerçeklik olduğu, vücutlarının ısısı ve elektriksel aktivitesi bir enerji kaynağı olarak kullanıldığı bir distopya geleceğini betimler. Bilgisayar programcısı "Neo" bu gerçeği öğrenir ve "hayal dünyasından" kurtulmuş olan diğer insanları içeren makinelere karşı bir isyan içine çekilir.


Çeviren ve Derleyen: Damla Kılınç
Kaynak: ranker.comYorumlar

Yorum Yap

500