10 Maddeyle Star Wars Galaksi Modası

4 Ocak 2017

10 Maddeyle Star Wars Galaksi Modası

  • 4 Ocak 2017
  • 669 Görüntülenme
  • 0 YORUM

10 Maddeyle Star Wars Galaksi Modası

Çoğumuz Star Wars'ı modayla ilişkilendirmiyoruz tabii ki. Ancak bu dünya dışı kostümler, sadece yüksek moda dünyasından ilham almakla (ve ilham vermekle!) kalmıyor, Star Wars filmlerinin öyküsünü anlatmada da çok önemli bir rol oynuyor. Felicity Jones'un Rogue One: Bir Yıldız Savaşları Hikayesi karakterinin, önceki Star Wars kadınlarından daha az cinselleştirildiğini öğrenerek, giysilerin seriyi şekillendiren yoluna bir göz atmaya karar verdik. Şimdi çok çok uzaktaki bir galaksinin en ikonik 10 görünümüne odaklanıyoruz!

10. Bütün Cübbeler

Star Wars hayranı olan hemen hemen herkes, George Lucas'ın “Jedi”yi Samurai ve diğer Doğu/Asya dövüş sanatı imgelerine dayandırdığını biliyor. Star Wars'da, bu kültürlerde olduğu gibi, cübbeler birçok işleve hizmet edebilir. Tipik olarak, cübbe giymiş olan bir karakter bir şeyi gizliyor. Jedi'ler için duygular, Sith için gerçek amaçları... Padme, Sith'in İntikamı'ndaki kıyafetlerini hem gebeliğini görsel olarak gizlemek hem de Anakin'le ilgili endişe duyduğunu yansıtmak için kullanıyor. Cübbenin en önemli kısmı başlığı; Karanlığa geçince Anakin'in siyah başlığı kapanıyor, ve imparatorun da daima kapalı. Leia'nın beyaz başlığı, R2-D2 ile Obi-Wan'a gönderdiği holografik mesajında yüzünü gizlemesini sağlıyor.

Obi-Wan, RotS savaşından önce Anakin'e ve daha sonra Tatooine'de Luke'a "gerçek kimliğini” anlatmak için cübbesini dramatik bir biçimde çıkarmayı alışkanlık haline getirmişti.

Hem Obi-Wan'ın hem de Yoda'nın ölümünden sonra geride bıraktıkları tek şey, mütevazi, keşiş benzeri cübbelerdi. Cübbeler aynı zamanda birçok sihirbazda olduğu gibi bilgeliği de gösterebilir. Düşünsenize: Jar-Jar sadece bir cübbeyle yanlış anlaşılmadı mı? Elbiseler yalnızca güç oyuncuları içindir!

9. Leia'nın Altın "Köle Bikini"si

Altın bikini hakkında ne denebilir ki? Belki de en ünlü film kostümlerinden biridir. Birçok erkeğin (ve birkaç kadının), zincirlenmiş köle olarak Leia'nın en zor zamanında onu arzulaması biraz iğrenç, ancak bu küçük ayrıntı daima "fantaziden" yoksun gibi görünür.

Evet, metal iç çamaşırı Jabba'nın kadın düşkünlüğünün sembolüdür ve o kötü bir adamdır. Luke, Leia'yı kurtarmak için ilk gönderildiğinde, Leia bembeyaz ve adeta masumiyetin resmiydi. Bu sefer Luke, Han’ı kurtarmaya çalışırken yakalanan Leia'yı kurtarmak zorunda; O artık "masum" değildir ve İmparatorluk onu siyasi statüsünden dolayı (to-be-killed) bir tutsak olarak değerlendirecekken Jabba'nın onu korumak için tamamen farklı nedenleri vardır: insanları ona aşık olmaları için manipüle etmek. O bir yemdir ve yem gibi giyinmiştir. En önemlisi, onun “en seksi” olduğu anların, Han'la olan ilişkisinde hiçbir etkisinin olmaması. Leia bikini giydiği süre boyunca Han kördü ve onu o halde hiç görmedi.

8. Yüzbaşı Phasma'nın Metal Zırhı Karanlık Taraf'taki ilk tanınmış kadın asker olan Kaptan Phasma'nın yaldızlı fırtına birlikleri görünüşünde "kadınsı" hiçbir şey yoktur. Ancak yine de, erkeksi bir şey de yoktur. Fırtına Birlikleri insan değildir, bir askerin, bir insanın ne olması gerektiğinin soyutlamasıdır. Tüm tiranların, vatandaşlarının olmasını istedikleri gibi otomatiktirler. Tamamen boyunduruk altındadır ve bu, parlak, kişiliksiz ve tuhaf görünümlü zırhına yansır.

Zayıflıklarla doludur, çünkü hükümetleri hayatlarına değer vermemektedir. Koşmak zordur çünkü verimlilik değil kaba kuvvet hedefleridir. Vader'den farklı olarak, birlikler o kadar korkunç görünmüyor. İlk nesil iPod'lara veya çamaşır makinesine benziyorlar. Sadece İmparatorluk için çalışıyorlar. Askerlerin çoğunlukla savaştan doğan klonlar olduklarını öğrendiğimizde, Finn'in birkaç "gerçek insan" (klon olmayan) askerden biri olarak ortaya çıktığı zaman karmaşa başladı. Bu da bizi Phasma'ya getiriyor. Başlığı, yüksek rütbesine ve artan güce işaret eder; kırmızı çizgi, acımasız doğasını simgeler. Jedi olmamasına rağmen, Phasma en çok ortaçağda bir şövalyeyi andırıyor.

7. Padme Amidala'nın Başlıkları

Naboo Kraliçesi, geleneksel bir taç yerine tören makyajı kullanıyor, fakat halen krallığa yakışan bir dizi süslü başlık var. Tahttan ayrıldıktan sonra bile Padme, “baş giysisi” alışkanlığını kıramıyor ve bunun sonucunda saç örgülerine olan merakı da dahil olmak üzere birçok ilginç başlık ortaya çıkıyor. Tabii ki tüm bunlar kızı Leia’ya miras kalacak.

Padme güçlü ve kötü olduğundan değil (öyle!), ama gücü savaşmak değil. O bir düşünür ve duygusal biri. Gücün içine giren Jedi'den farklı olarak, Padme'nin beyni buradaki ve şu anki düşüncelerle çalkalanıyor. Anakin saklanıyor mu? Senatoda kimler benim tarafımdadır. Halkım için ticaret anlaşmaları yapabilir miyim? Bu durumda, kıyafetinin başını vurgulaması mantıklı olur. O operasyonların beyni!

Onun tarzı, imparatorluğun başında Cumhuriyetin lüksünü de temsil etmektedir. Bunlar, serinin tamamında en süslü kostümler olup, üst sınıfın zenginlik ve gösterişini göstermek içindir. Bu zenginlik, Cumhuriyet'in düşüşünün yakın olduğuna işaret eder; Açlık Oyunları, Capitol'un çirkin modalarını dış bölgelerdeki paçavralarla çelişen benzer bir strateji kullanıyor. Bu, Roma'nın altın çağı!

6. Leia Organa / Beyaz üzerine beyaz giyen Skywalker

Buradaki sembolizm daha belirgin olamazdı. O kule içinde sıkışan prenses, fırtınalı bir kahraman tarafından kurtarılmayı bekliyor. O huzurlu küçük Alderaanlı. O, isyan ile olan bağımız, iyi insanların simgesi... Gelin beyazından başka ne giyebilirdi ki? Leia'nın bakışları aldatır! Luke ve Han, onlarla isteyerek gitmesini beklerler, ancak beyaz elbiseli kadın alaycılıkta çok iyidir!

Leia beyazla oynuyor; madalya töreni için kraliyet havasına bürünürken ve Hoth mesajında militariste çeviriyor. Gizemli bir numara, ancak Leia beyaz giyiyor çünkü bilinçaltında kendi masumiyetine değil, diğer insanların masumiyetine inanıyor. Vader'in kurtulabileceğine inanan tek kişi de o ve kesinlikle haklı!

5. Darth Vader'in "Deri Baba" görünümü

Nihai baba, nihai deri görünümü, mükemmel! Eğlenmek için insanları boğuyor. Mesleğinin etik kurallarına aykırı olmasına rağmen illegal bir karısı vardı! Evet, hayli ürkütücü.

4. Kraliçe Naboo Makyajı

Birçoğu bunun "Padme" tarzı bir şey olduğunu düşündü, ancak Naboo'nun kraliçesi kim olduğunu önemsemeden bu makyajı yapıyor. Tabii ki taç veya asa gibi bir şeyden daha anlamlı. Güç, kişiden kişiye değişmeden verilen bir şey değildir, kimin kullandığına bağlı olarak değişen bir şeydir. Kullanıcıya uyuyor; Güç insan yüzü kadar bireysel!

Birisi göreve seçildiğinde, kimlikleri ve egosu halklarına hizmet etmek için ikinci planda olmalı. Görev süresi boyunca Naboo "Padme" yi görmez, “Kraliçe”yi görür. Bu, ağır bir şapkadan çok daha iyi değil mi?

3. Gökkuşağı Elbisesi ile Padme

Padme bölüm 2'de o kadar çok farklı görünüşe sahipti ki! Her şey şıktı tabii ama ikonik değildi. İkonik olan elbise her zaman, Anakin’le ilk öpücüğü sırasında giydiği büyük gökkuşağı desenli elbisesi olacak! Bu kıyafetin bütün amacı onu dayanılmaz hale getirmektir. Padme, Jedi’ye göre nadir bir meyvedir ve yaşamın tüm sevincini ona sunan her renktir. Jedilere göre her şey siyah veya beyaz, açık veya karanlık, iyi veya kötü. Padme, tüm bunların arasında canlı tonları sunar.

2. Poe Dameron'un Ceketi

Ceketle tanıştığımızda Poe giyiyor, Finn ise bir asker gibi giyiniyor. Sonra Poe bir asker gibi giyinirken Finn ceketi giyiyor. Ceket bir meşale, bir manto. İsyan sembolü, savaşçıdan savaşçıya geçti. İmparatorluğun yükselişinden önce, insanlar hantal kıyafetler ya da paçavralar giyiyordu; Bu karmaşık bir ikilikti ve her durumda, giyimin "işlevsel" olması gerekmeyen durgun ekonomi zamanıydı. İmparatorluğun yükselişinden (orijinal üçlemenin sonunda) kıyafetler yeni siyasi manzarayı yansıtıyor; Her şey askeri ilham kaynağı, düz ve faydacı! İmparatorluğun yenilgisi ve “First Order”ın yükselişinden sonra (The Force Awakens), toplum biraz daha değişken. İnsanlar yollarda, stratejik ortaklıklar her gün değişiyor. Kıt kanaat geçiniyorlar ve buldukları yerden güç alıyorlar. Bir Jedi'ın etrafta dolaştığına dair söylentiler var, ve Falcon koca bir çöp yığını. Bu bir gelişigüzel hayat tarzı, dolayısıyla kahramanımızın sahip olması gereken tek şey ne? Bir motorcu ceketi tabii, rüzgar onu nereye sürüklerse sürüklesin!

1. Ve… “Han Solo”

Han, bu haliyle göründüğünden beri öyle çok kişiye ilham kaynağı oldu ki! Bir siyah yelek ve bir beyaz gömlek ile Han olunabiliyor. Bu gerçekten çok basit değil mi?!

Kaynak:http://www.glamour.com/story/star-wars-ten-most-important-fashion-looks?mbid=popsugar.com&utm_medium=referral&utm_campaign=pubexchange_article

Çeviren ve Düzenleyen: Damla Kılınç


Yorumlar

Yorum Yap

500